هدر موبایل
1390/02/06 15:29:00
سرویس صحن
کواکبیان در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 90/ کامل

افزایش وابستگی بودجه به نفت، در تعارض با اهداف برنامه است

نماینده سمنان در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۰، تاکید کرد: وابستگی ۵۰ درصدی بودجه ۹۰ به درآمدهای نفتی با اهداف برنامه پنجم توسعه تناسبی ندارد و تحقق چشم‌انداز ۲۰ ساله را ناممکن می‌کند.
افزایش وابستگی بودجه به نفت، در تعارض با اهداف برنامه است نماینده سمنان در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال 90، تاکید کرد: وابستگی 50 درصدی بودجه 90 به درآمدهای نفتی با اهداف برنامه پنجم توسعه تناسبی ندارد و تحقق چشم‌انداز 20 ساله را ناممکن می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/1847.jpg افزایش,وابستگی,بودجه,به,نفت،,در,تعارض,با,اهداف,برنامه,است Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir)، "مصطفی کواکبیان" در جلسه علنی نوبت عصر امروزسه‌شنبه (6 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش 41 درصدی بودجه سال 90 نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: با توجه به نبود رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی افزایش بودجه کشور به معنای افزایش تورم و نقدینگی خواهد بود.

نماینده مردم سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه بودجه 90 را در تعارض با اصول جهاد اقتصادی دانست و گفت: اصول لایحه بودجه 90 هیچ تناسبی با رسیدگی به وضعیت محرومان و اجرای درست قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ندارد.

کواکبیان توجه به توسعه سیاسی در بودجه 90 را ضروری توصیف کرد و ادامه داد: دولت در بودجه 90 هیچ توجهی به پرداخت یارانه احزاب، حمایت از حوزه چاپ و نشر و کمک به افزایش مشارکت سیاسی مردم نداشته است.

وی در رابطه با بندهای مربوط به اشتغال در لایحه بودجه 90، اظهار داشت: سرمایه‌های لازم برای ایجاد اشتغال در کشور بسیار زیاد است و برای تحقق آمار دولت از ایجاد اشتغال در سال 90 نیاز به مبلغی در حدود 3 برابر بودجه کل کشور است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بودجه سال 90 را به شدت تورم‌زا دانست و گفت: اگر در بودجه 90 تجدیدنظر اساسی نشود، کشور در میانه سال در مقابل تورم و افزایش نقدینگی دچار مشکلات متعدد خواهد شد.

کواکبیان با اشاره به بودجه 39 هزار میلیارد تومانی عمران کشور در بودجه 90، تاکید کرد: این شیوه بودجه‌بندی کشور را به عدالت واقعی نخواهد رساند.

وی افزود: اختصاص 60 هزار میلیارد تومان بودجه متفرقه و بودجه‌های کلان به ریاست جمهوری و معاونان وی، اقتصاد کشور را از انضباط مالی دور می‌سازد.

عضو فراکسیون دانشگاهیان با انتقاد از اعتباری که برای بخش تحقیقات کشور در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: کاهش بودجه بخش پژوهش در تعارض با اهداف سند چشم‌انداز است و کسب جایگاه اول ایران در منطقه در عرصه علمی را محقق نمی‌کند.

کواکبیان با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، تصریح کرد: کسب درآمد 62 هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه‌ها در سال 90 امکان‌پذیر نیست و دولت حق ندارد برای کسب این درآمد میزان فشار مردم و طبقات مستضعف جامعه را افزایش دهد.

وی تخصیص سهم 30 درصدی صنایع از محل درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها را ضروری دانست و گفت: مردم و صاحبان صنایع کشور از اجرای نادرست و بی‌ضابطه قانون هدفمندی یارانه‌ها گله‌مند و ناراضی هستند و دولت باید در مقابل این نارضایتی پاسخگو باشد.

کواکبیان با اشاره به افزایش بندهای لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، اظهار داشت: کمیسیون تلفیق قانون‌نویسی را به جای نظام بودجه‌نویسی گرفته و بندهای لایحه بودجه را از 41 بند به 92 بند افزایش داده  که این امر در نظام بودجه‌نویسی مطلوب نیست.

وی با اشاره به دیرکرد دولت در ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: دولت از هم‌اکنون به فکر لایحه بودجه سال 91 باشد و در سال آینده کم‌کاری و تخلف خود را در ارائه لایحه بودجه به گردن مجلس و نمایندگان مردم نیندازد.

کواکبیان در پایان از دولت خواست تا نرخ تورم، بیکاری، سرمایه‌گذاری و تولید ناخالص ملی را رسما اعلام کند تا نمایندگان و مردم بتوانند درک درستی از وضعیت اقتصادی کشور داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet