ایام محرم 1398
1390/02/07 09:30:09
سرویس فرهنگی
جواد آرین‌منش:

نهادهای فرهنگی غیردولتی نیازمند حمایت جدی‌تر وزارت ارشاد هستند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه وزارت ارشاد به لحاظ قانونی التزامی به اختصاص و پرداخت بودجه به نهاد‌های فرهنگی غیردولتی ندارد،تاکید کرد: با این وجود وزارت ارشاد به عنوان یکی از متولیان اصلی عرصه فرهنگ باید از این نهادهای فرهنگی غیردولتی حمایت کند و اجازه ندهد روند فعالیتی آنها به دلیل کمبود اعتبار تعطیل شود.
نهادهای فرهنگی غیردولتی نیازمند حمایت جدی‌تر وزارت ارشاد هستند نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه وزارت ارشاد به لحاظ قانونی التزامی به اختصاص و پرداخت بودجه به نهاد‌های فرهنگی غیردولتی ندارد،تاکید کرد:با این وجود وزارت ارشاد به عنوان یکی از متولیان اصلی عرصه فرهنگ باید از این نهادهای فرهنگی غیردولتی حمایت کند و اجازه ندهد روند فعالیتی آنها به دلیل کمبود اعتبار تعطیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3812.jpg نهادهای,فرهنگی,غیردولتی,نیازمند,حمایت,جدی‌تر,وزارت,ارشاد,هستند Icana

 "جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، درباره اعلام خانه تئا‌تر مبنی بر طلب ۱۰۰ میلیون تومانی  از وزارت فرهنگ و ارشاد در  سال گذشته ، گفت: تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی فرهنگی و هنری مثل خانه هنرمندان، خانه سینما، خانه تئا‌تر و یا سایر انجمن‌های نمایش در سطح استان‌ها معمولا از طریق کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اداره می‌شوند و اگرچه به عنوان نهاد دولتی محسوب نمی‌شوند اما بر اساس هماهنگی و قرار داد بین آن‌ها و وزارت ارشاد حقوق مالی خاصی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی این نهاد‌ها را «کمک بگیران» از دولت خواند و افزود: با وجود آنکه وزارت ارشاد به طور موظف و قانونی ملزم به پرداخت بودجه به نهاد‌های غیر دولتی فرهنگی نیست اما این نهاد‌ها با انعقاد قرار داد و انجام سفارشاتی که برای کار از وزارت خانه دریافت می‌کنند صاحب حقوق مالی می‌شوند و در پی همین قرار داد وزارت ارشاد موظف به پرداخت حقوق این افراد و نهاد‌ها در اسرع وقت است.

وی عدم پرداخت مبالغ  قراردادهای منعقد شده بین این نهاد‌ها و وزارت ارشاد را خلاف قانون توصیف و تصریح کرد: وزارت ارشاد به خودی خود موظف به پرداخت بودجه به این نهاد‌ها نیست اما زمانی که با آن‌ها برای سفارشی قرارداد امضا می‌کند باید متعهد به پرداخت آن باشد و هیچ توجیهی برای عدم پرداخت به موقع تعهدات قابل قبول نیست.

آرین منش در توضیح جایگاه نظارتی مجلس تصریح کرد: در صورتی که درخواستی مبنی بر لزوم نظارت مجلس مطرح شود، کمیسیون فرهنگی رسالت نظارتی خود را به طور کامل انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه وزارت ارشاد التزام قانونی به پرداخت و اختصاص بودجه خاص به خانه تئا‌تر ندارد، تاکید کرد: در اساسنامه این نهاد‌ها راه‌های دیگری نیز برای تامین اعتبارات آن‌ها ذکر شده است که معمولا محقق نمی‌شود پس کمک وزارت ارشا د به این نهاد‌ها در حالت کلی نه با جنبه وظیفه‌ای و قانونی بلکه باید بر اساس احساس مسئولیت نسبت به عرصه فرهنگی کشور صورت گیرد.

آرین‌نژاد حمایت‌های مقطعی را چاره مناسبی ندانست و افزود: پیشرفت عرصه‌های هنری و فرهنگی نیازمند اهتمام و توجه همیشگی است و پرداخت مقطعی کسری از بدهی‌ها و فراموشی مجدد مسئولیت حمایت مالی و معنوی، حوزه تئا‌تر و سینما را به نابودی می‌کشاند

مدیرعامل خانه تئا‌تر مدعی است خانه تئا‌تر از بودجه سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان بستانکار است و این مبلغ هنوز به ما پرداخت نشده است. این در حالی است که خانه تئا‌تر بابت فعالیت‌هایی که انجام داده مبلغ ۴۵ میلیون تومان بدهکار است. در پی آشفتگی مالی حوزه تئاتراخیرا تعدادی از مدیران این غرصه استعفا داده‌اند. با وجود حمایت مقطعی انجام شده در روز‌های اخیر در جهت پرداخت کسری از این بدهی‌ها واقدامات حمایتی دیگر، امنیت مالی حوزه تئاتردر هاله‌ای از ابهام است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet