خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/02/06 18:59:56
سرویس صحن
حسینی در اخطار قانون اساسی:

اختصاص14.5 درصد از ارزش نفت صادراتی به وزارت نفت با قانون برنامه پنجم مغایرت دارد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ماده ۲۲۹ قانون برنامه پنجم درخصوص سهم شرکت‌های تابعه وزارت نفت از درآمدهای نفتی تاکید کرد: اختصاص ۱۴.۵ درصد از ارزش نفت صادراتی به وزارت نفت و شرکت‌های تابعه با قانون برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد.
اختصاص14.5 درصد از ارزش نفت صادراتی به وزارت نفت با قانون برنامه پنجم مغایرت دارد سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ماده 229 قانون برنامه پنجم درخصوص سهم شرکت‌های تابعه وزارت نفت از درآمدهای نفتی تاکید کرد: اختصاص 14.5 درصد از ارزش نفت صادراتی به وزارت نفت و شرکت‌های تابعه با قانون برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/346.jpg اختصاص14.5,درصد,از,ارزش,نفت,صادراتی,به,وزارت,نفت,با,قانون,برنامه,پنجم,مغایرت,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، در جلسه علنی عصر روز سه‌شنبه مجلس (6 اردیبهشت) "سیدعماد حسینی" در جریان بررسی بند 12 لایحه بودجه 90 اظهار داشت: بند 12 لایحه بودجه 90 در خصوص سهم شرکت‌های تابعه وزارت نفت از درآمدهای نفتی، با ماده 229 قانون برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد.

نماینده مردم قروه و دهگلان در تشریح ماده 229 قانون برنامه پنجم گفت: در این ماده آمده است که سالانه 10 درصد از ارزش نفت خام تولیدی، میعانات و مایعات گازی به شرکت‌های تابعه وزارت نفت اختصاص می‌یابد.

حسینی افزود: در حالی که در قانون برنامه پنجم سهم شرکت‌های تابعه وزارت نفت از نفت تولیدی اختصاص یافته، در لایحه بودجه 90 این سهم از درآمد نفت صادراتی ارائه شده است که این تفاوت در عدد یک میلیون و 800 هزار میلیارد اختلاف دارد.

حسینی با انتقاد از عدم تطابق بند 12 لایحه بودجه 90 با قانون برنامه پنجم تصریح کرد: بحث نفت و هزینه‌های شرکت‌های وزارت نفت برای صیانت از مخازن نفتی بسیار مهم است و دولت نباید با لایحه بودجه سال 90 سهم شرکت‌های نفتی را کاهش دهد.

وی با تاکید بر مخالفت کمیسیون انرژی با بند 12 لایحه بودجه 90  گفت: کمیسیون انرژی پیشنهاد افزایش سهم صنعت نفت به 22.5 درصد از ارزش نفت و مایعات گازی را دارد.

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد که اداره جلسه را در ساعات پایانی برعهده داشت، در پاسخ به حسینی تذکر وی را نادرست دانست و تاکید کرد: 14.5 درصد سهم صنعت نفت در بند 12 لایحه بودجه، 10 درصد برنامه پنجم توسعه را نیز در بر می‌گیرد و هیچ منافاتی با برنامه پنجم ندارد.

نایب‌رئیس مجلس اظهار داشت: دولت در لایحه بودجه، 4.5 درصد از ارزش نفت را علاوه بر میزان مصوب در قانون برنامه پنجم به‌عنوان سهم صنعت نفت در نظر گرفته است تا از این صنعت مهم کشور بیشتر حمایت شود.

بند 12 گزارش پیشنهادی کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه که ابوترابی‌ سخنان خود را با استناد بر آن بیان می‌کرد، بدین شرح است:

در راستای اعمال حق مالکیت و حاکمیت بر منابع نفت و گاز کشور و نیز به منظور اجرای احکام قانون برنامه پنجم توسعه، رابطه مالی و نحوه تسویه حساب بین دولت (خزانه‌داری کل) و وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط بابت کلیه مصارف سرمایه‌ای و هزینه‌ای شرکت‌های یاد شده از جمله بازپرداخت تسهیلات بیع متقابل، بازپرداخت تسهیلات، تولید، حفظ سطح تولید و برداشت صیانتی و افزایش تولید نفت و گاز طبیعی، سرمایه‌گذاری و نیز هزینه صادرات با احتساب هزینه‌های حمل و بیمه (سیف)، به میزان 14.5درصد (شامل 10 درصد منظور در ماده 229 قانون برنامه پنجم توسعه) از ارزش نفت (نفت خام و میعانات گازی) صادراتی و مبالغ واریزی نقدی بابت خوراک پالایشگاه‌های داخلی و میعانات گازی تحویلی به مجتمع‌های پتروشیمی و سایر شرکت‌ها به عنوان سهم آن شرکت به منظور مصارف سرمایه‌ای و بازپرداخت قراردادهای بیع متقابل شرکت پس از کسر هزینه‌ها، معاف از مالیات و تقسیم سود سهام تعیین می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet