ایام محرم 1398
1390/02/09 09:29:00
سرویس استان ها
نیکنام:

به‌دنبال کشت‌های چندباره در زمین‌های کشاورزی هستیم

استان مازندران از جمله استان‌هایی است که با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در آن، با افزایش قابل توجه اعتبارات استانی روبه‌رو بوده است.
به‌دنبال کشت‌های چندباره در زمین‌های کشاورزی هستیم استان مازندران از جمله استان‌هایی است که با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در آن، با افزایش قابل توجه اعتبارات استانی روبه‌رو بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/3819.jpg به‌دنبال,کشت‌های,چندباره,در,زمین‌های,کشاورزی,هستیم Icana

با توجه به محرومیت چند ده‌های استان مازندران از صنعت، این افزایش اعتبارات می‌تواند زمین‌های را برای گسترش زیرساخت‌های حوزه گردشگری، تکمیل و افتتاح شهرک‌های صنعتی و همچنین یکپارچه‌سازی و مکانیزه کردن کشاورزی در استان فراهم سازد.

مجمع نمایندگان استان مازندران نیز با توجه به بی‌توجهی به زیرساخت‌ها از یکسو و پتانسیل‌های استان از سوی دیگر، درصدد برنامه‌ای ویژه برای استفاده حداکثری از این اعتبارات است.

"ابوالفتح نیکنام"نماینده مردم رامسر و تنکابن و رئیس مجمع نمایندگان استان در گفت‌وگو با نشریخ وارش مازندران اشاره به افزایش بیش از بیست درصدی اعتبارات استانی، به بیان اولویت‌های موجود استان پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

به‌عنوان سؤال اول لطفا درباره افزایش اعتبارات استانی و وضعیت استان مازندران سخن بگویید.

دولت در بودجه سال90 با توجه به تعیین اولویت‌ها و ظرفیت‌ها اعتبارات حقه هر استان را معین کرده است که شاهد رشد قابل توجه اعتبارات استانی بوده‌ایم و در این میان وضعیت استان مازندران بسیار مطلوب است. 3 تن از نمایندگان استان نیز عضو کمیسیون تلفیق هستند که با بررسی اعتبارات استانی، عنوان کرده‌اند وضعیت مازندران به نسبت دیگر استان‌ها بسیار مطلوب است و ما هیچ نوع کمبودی در این زمینه احساس نمی‌کنیم.

ما علاوه بر رشد چشمگیر حدود 20 درصدی اعتبارات استانی، شاهد افزایش اعتبارات عمرانی در بودجه سال90 نیز بوده‌ایم. به اعتقاد شما دلایل این افزایش اعتبارات چه بوده و چه دستاوردهایی برای کشور می‌تواند داشته باشد؟

ما در بحث اعتبارات عمرانی، شاهد رشد بسیار قوی و مؤثری به نسبت سال‌های گذشته بوده‌ایم. دولت نیز تمام تلاشش را معطوف این مهم کرده است که هزینه‌های غیرعمرانی را به حداقل برساند و طرح‌های عمرانی را تقویت کند. رشد درآمدی دولت از طریق افزایش ارزش افزوده و همچنین هدفمندی یارانه‌ها و در عین حال افزایش جهانی قیمت نفت، دست به دست هم داده‌اند تا اعتبارات افزایش یابد و دولت به‌صورت جدی و مؤثر از فعالیت‌های عمرانی پشتیبانی کند. با توجه به این موارد معتقدم سال 90 سال بسیار پر باری برای فعالیت‌های عمرانی خواهد بود.

اعتبارات استانی براساس پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های هر استان تعیین شده است. شما مهم‌ترین این پتانسیل‌ها را که موجب افزایش اعتبارات استان مازندران شده را شامل چه مواردی می‌دانید؟

استان مازندران از جمله استان‌هایی است که به معنای واقعی کلمه برخوردار است و به‌اصطلاح هر چه را همه خوبان دارند، یکجا دارد. این استان به‌ویژه به لحاظ وضعیت آب و هوایی و جنگل و دریا، میزبان تمام مردم کشور است و همین امر مهم‌ترین دلیل توجه ویژه به این استان است. به همین دلیل این اعتبارات به مازندران تخصیص داده شد تا زیرساخت‌ها بیش از پیش آماده و مهیا شود. از سوی دیگر ما سال‌ها محرومیت از صنعت را داشته‌ایم که اکنون زمان احیای مجدد آن است.

عمده این اعتبارات قرار است در چه بخش‌هایی هزینه شود؟

 توجه به گردشگری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های استان مطرح است. توجه به این حوزه، به‌ویژه به‌دلیل مهیا بودن شرایط طبیعی، می‌تواند دستاوردهای اقتصادی خوبی را برای مردم استان به همراه داشته باشد. در این زمینه برنامه‌ریزی‌های جدی نیز صورت گرفته که امیدوارم امسال شاهد تحقق بسیاری از آنها باشیم.

از سوی دیگر ما متأسفانه از نظر توان فنی از بسیاری از استان‌های کشور عقب هستیم. لذا در این مقطع به‌دنبال تقویت و افزایش توان فنی هستیم که می‌تواند در حوزه‌های مختلف برای ما مثمر ثمر باشد. به‌طور مثال یکی از فعالیت‌های مد نظر ما آماده‌سازی مستمر کشت برنج به‌گونه‌ای است که قادر باشیم بعد از برداشت برنج، محصولات دیگری را مجددا بکاریم. این امر یکی از راه‌های افزایش درآمد کشاورزان خواهد بود و دستاوردهای اقتصادی بسیاری برای آنها به همراه می‌آورد. این مسئله متأسفانه به‌دلیل کمبود امکانات فنی میسر نیست، اما باید توجه ویژه‌ای به این مسائل بشود.

در حوزه انتخابی خودتان چطور؟ اولویت‌های شما در سال90 چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

رامسر و تنکابن نیز از جمله مناطقی است که جزو قطب‌های گردشگری استان محسوب می‌شود، اما از بد حادثه توجه چندانی به آن نشده است. با توجه به طرح‌هایی که تعریف شده، و همچنین آماده‌سازی زیرساخت‌ها می‌توانیم سال آینده تا ده برابر بیش از سال گذشته شاهد افزایش گردشگر و فعالیت اقتصادی باشیم. احیای زمین‌های منطقه برای برداشت اصولی محصولات کشاورزی در دشت و دامنه کوه نیز از دیگر اولویت‌های ماست. متأسفانه ما امکانات کشت محصول در دامنه کوه را نداریم که امیدوارم امسال این امر با افزایش توان فنی محقق شود. مسئله سوم هم تولید ماهی‌های خاویاری در قفس است که هنوز نتوانسته‌ایم از این پتانسیل استفاده کنیم و تقریبا از این نظر محروم هستیم.

به‌عنوان سؤال آخر لطفا درباره سفر سرپرست وزارت راه به تنکابن و رامسر و دستاوردهای کلی این سفر بگویید.

این سفر روز یکشنبه‌صورت گرفت و عمده دستاوردهای آن مربوط بود به بازدید ایشان از فرودگاه رامسر و همچنین طرح مسکن مهر که برای هر دوی این بخش‌ها دستورات خوبی صادر شد. مسئله قابل توجه دیگر نیز سرکشی و بررسی وضعیت راه‌ها و به‌ویژه آزاد راه تهران به مازندران بود که در این زمینه نیز شاهد دستورات قابل توجهی بودیم که درصورت تحقق آن، بخش مهمی از زیرساخت‌ها فراهم می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet