هدر موبایل
1390/02/07 16:47:30
سرویس اقتصادی
طاهر‌خانی در توضیح تذکر خود به رئیس‌جمهور:

تعلل در تعریض محور تاکستان –اسفرورین زیانبار است

نماینده مردم تاکستان در تشریح تذکرات خود به مسئولان اجرایی، تعلل در تعریض محور تاکستان –اسفرورین زیانبار دانست.
تعلل در تعریض محور تاکستان –اسفرورین زیانبار است نماینده مردم تاکستان در تشریح تذکرات خود به مسئولان اجرایی، تعلل در تعریض محور تاکستان –اسفرورین زیانبار دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/313.jpg تعلل,در,تعریض,محور,تاکستان,–اسفرورین,زیانبار,است Icana

"امیر طاهرخانی"عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با ولایت قزوین ضمن اشاره به تذکرات کتبی خود که در جلسه چهارم اردیبهشت‌ماه به رئیس‌جمهور و وزرای رفاه، نیرو و آموزش و پرورش ارائه داده بود، به تشریح این تذکرات پرداخت.

شما به رئیس‌جمهور در مورد 4 بانده کردن جاده تاکستان اسفرورین تذکر دادید، با توجه به ترافیک بالای خودروها در این محور چرا پیش از این از سوی مسئولان اجرایی اقدامی نشده بود؟

محور تاکستان به اسفرورین، از محورهای اصلی استان قزوین بوده و محور پر‌ترافیکی است که در حال حاضر تک باندی است و همین موضوع سبب افزایش تصادفات در این منطقه و وارد شدن ضرر و زیان به مردم شده است. از مدت‌ها قبل ضرورت تعریض این محور احساس می‌شد و در واقع از 2 سال قبل در بودجه سالانه کشور تمهیداتی برای این منظور در نظر گرفته شده بود و هر‌ساله ردیفی برای آن در بودجه لحاظ می‌شود.

با وجود آنکه 2 سال است ردیف اعتباری در بودجه برای 4 بانده کردن این محور در قانون بودجه پیش‌بینی می‌شود و حتی مجوز کمیسیون ماده 32 در این مورد أخذ شده، اما متأسفانه هنوز عملیات اجرایی آن آغاز نشده است.

مقرر شده بود که عملیات اجرایی این طرح از سال گذشته آغاز شود اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته و به‌همین جهت، بنده به رئیس‌جمهور تذکر دادم تا انشا‌الله در سال‌جاری شاهد آغاز راه‌اندازی تعریض این جاده باشیم.

شما به وزیر نیرو هم تذکر داده بودید که ظاهرا در مورد انتقال آب مورد نیاز کشاورزان منطقه بود، در این مورد توضیح بیشتری بفرمایید؛

با توجه به سدی که قرار بود در منطقه احداث شود و 3 وزیر قول ساخت این سد را داده بودند، از 17 سال پیش تصمیم بر این بود که با احداث کانالی، آب منطقه طالقان به تاکستان منتقل شود. تا این‌که سال گذشته این اتفاق افتاد. با این‌حال و با گذشت یک‌سال از ساخت این کانال، هنوز آبی روانه تاکستان نشده است. بنابراین با ارائه تذکری به وزیر نیرو از ایشان خواستم موضوع را پیگیری کنند تا مشکلات کشاورزان منطقه در این خصوص، حل شود.

تذکر شما به وزرای رفاه و تعاون راجع به چه موضوعی بود؟

بنده راجع به وضعیت نامطلوب کارگران شرکت‌های قراردادی به وزرای رفاه و تعاون تذکر دادم. دولت یک مصوبه‌ای در‌خصوص حل مشکلات بیمه‌ای کارگران داشت و موظف بود که مشکل بیمه کارگران را رفع کند اما متأسفانه اقدامی انجام نشد و کارگران معترض به مجلس شورای اسلامی، وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی مراجعه کردند. این کارگران در بلاتکلیفی به سر برده و مدتی است که حقوق نگرفته‌اند. البته رئیس سازمان تامین اجتماعی استان پیگیر این مسئله است و امید می‌رود با مساعدت وزارت رفاه مشکل حق بیمه این قشر زحمتکش در اسرع وقت حل شود.

شما تذکری هم به وزیر آموزش و پرورش دادید، جدای از این تذکر ظاهرا در بودجه 90 بحثی مطرح شده مبنی بر این‌که آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای به دانشگاه تبدیل شود، نظر شما به‌عنوان عضو کمیسیون آموزش مجلس چیست و آیا این تغییر امسال صورت می‌گیرد؟

آنچه هنگام بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق مقرر شده این است که آموزشکده‌ها که قبلا زیر نظر آموزش و پرورش بودند، در سال 90، تبدیل به دانشگاه فنی و حرفه‌ای شوند و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به فعالیت خود ادامه دهند. در حال حاضر حدود 180 آموزشکده فنی و حرفه‌ای در کشور فعالیت می‌کنند که امیدواریم با تصویب این طرح، وضعیت این آموزشگاه‌ها ارتقا یابد.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌تواند حلقه‌ای تکاملی برای دانش‌آموزان هنرستان باشد. این دانشگاه باید در پذیرش دانشجو، دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای را در اولویت قرار دهد.

با توجه به این‌که آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای را آموزش و پرورش اداره می‌کرد، مجلس برای اینکه کارهای موازی صورت نگیرد، مصوبه‌ای دارد که اینها زیر نظر وزارت علوم به دانشگاه فنی و حرفه‌ای ارتقا یابند. البته این طرح هنوز به صحن علنی مجلس نیامده و قطعی نشده است. طبیعی است با مطرح شدن موضوع در صحن علنی مجلس، بحث‌های کارشناسی بیشتری مطرح خواهد شد و ان‌شاءالله آنچه به نفع این آموزشکده‌ها باشد در مجلس به تصویب نمایندگان رسیده و تبدیل به قانون شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet