خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/02/07 20:02:00
سرویس اقتصادی
امیر طاهرخانی:

بهای گاز مصرفی خانوارهای ایرانی بیشتر از قیمت جهانی است

نماینده مردم تاکستان با بیان این که گاز بهای مندرج در قبوض، از قیمت‌های جهانی گاز بالاتر است، این قیمت را دو برابر قیمت گاز صادراتی به ترکیه برآورد کرد.
بهای گاز مصرفی خانوارهای ایرانی بیشتر از قیمت جهانی است نماینده مردم تاکستان با بیان این که گاز بهای مندرج در قبوض، از قیمت‌های جهانی گاز بالاتر است، این قیمت را دو برابر قیمت گاز صادراتی به ترکیه برآورد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/313.jpg بهای,گاز,مصرفی,خانوارهای,ایرانی,بیشتر,از,قیمت,جهانی,است Icana

"امیر طاهرخانی" در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ولایت قزوین در مورد افزایش بهای گاز خانگی که با اعتراض نمایندگان مجلس هم مواجه شده، و این‌که دولت چه واکنشی نشان داده و آیا در بهای گاز مصرفی تجدید نظر خواهد کرد؟ گفت: تا این لحظه که نتیجه کار را ندیده‌ایم و نمی‌دانیم که آیا شرکت گاز تغییراتی داده است یا نه. ظاهرا دولت دستور بررسی بهای گاز مصرفی را داده که اگر این خبر درست باشد، قاعدتا باید تجدیدنظر اتفاق بیفتد.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی با اظهار تعجب از این میزان افزایش قیمت افزود: نکته قابل توجه این است که قیمت‌های محاسبه شده برای گاز مصرفی، بیش از حد معمول است و با توجه به مصوبه‌ای که مجلس در قانون هدفمندی یارانه‌ها داشته، دولت می‌بایست قیمت‌ها را در طول 5 سال به‌تدریج به قیمت جهانی می‌رساند، در حالی که اکنون قیمت گاز مصرفی خانوارها حتی بیش از قیمت جهانی است.

وی ادامه داد: در واقع بهای گاز مصرفی ایرانیان بیش از قیمت‌های صادراتی است. از این جهت، طبق محاسبات صورت گرفته، بهای گاز حدود 7 تا 8 درصد بیشتر از قیمت جهانی بوده و نیز 50 درصد گرانتر از قیمتی است که به کشورهایی مثل ترکیه صادر می‌کنیم. یعنی با قراردادهایی که با کشورهای ترکیه داریم، قیمت گاز مصرفی در داخل کشور، 2 برابر آن است.

نماینده هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نتیجه‌گیری کرد: بنابراین، طبیعی است که افزایش ناگهانی و بی‌رویه بهای گاز موجب اعتراض مردم شده باشد که این اعتراض به نمایندگان مجلس منعکس شده و نمایندگان هم از دولت درخواست داشتند که محاسبه قیمت گاز مصرفی خانوارها مورد بازنگری قرار گرفته و اصلاح شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet