خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/02/07 11:24:55
سرویس اقتصادی
روح‌الله عباسپور:

ادغام وزارتخانه‌ها بر اساس برنامه پنجم است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در راستای سیاست‌های کلانی که در نظر گرفته شده و برنامه پنجم هم بر آن تاکید دارد، دولت باید با گذشت زمان کوچک شود و سعی کند از تصدی‌گری خود بکاهد.
ادغام وزارتخانه‌ها بر اساس برنامه پنجم است عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در راستای سیاست‌های کلانی که در نظر گرفته شده و برنامه پنجم هم بر آن تاکید دارد، دولت باید با گذشت زمان کوچک شود و سعی کند از تصدی‌گری خود بکاهد. https://cdn.icana.ir/d/019/1574.jpg ادغام,وزارتخانه‌ها,بر,اساس,برنامه,پنجم,است Icana

"روح‌الله  جانی‌عباسپور" در گفت و گو با روزنامه ولایت با بیان این که کوچک شدن دولت، وظیفه‌ای است که در قانون برنامه پنجم، دولت به‌عهده گرفته است، افزود: بر اساس مصوبه برنامه پنجم باید پنج وزارتخانه از وزارتخانه‌های دولت کاسته شود.

نماینده مردم بوئین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  دولت در راستای برنامه پنجم دست به اقدام زده و وزارتخانه‌هایی که تقریبا جهت‌گیری مشترکی دارند را باهم ادغام می‌کند. مثلا وزارت بازرگانی و صنایع را که دولت تصمیم گرفته ادغام شوند، فعالیت و جهت‌گیری مشترکی دارند و در بسیاری از کشورهای دیگر هم، وزارت بازرگانی و وزارت صنایع یکی است.

وی تأکید کرد: در راستای سیاست‌های کلانی که در نظر گرفته شده و برنامه پنجم هم بر آن تاکید دارد، دولت باید با گذشت زمان کوچک شود و سعی کند از تصدی‌گری خود بکاهد.

عباسپور، اجرای اصل 44 و واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش خصوصی را هم از مصادیق کوچک‌سازی دولت برشمرد و ادامه داد: دولت موظف است بسیاری از تصدی‌گری‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کند و نقش نظارتی - حمایتی و سیاستگذاری را در بخش‌های مختلف داشته باشد، به همین منظور ادغام این وزارتخانه‌ها جزو ضرورتهاست.

وی در عین حال تأکید کرد که در این خصوص نیز دولت باید لایحه ادغام این وزارتخانه‌ها را به مجلس بفرستد تا مورد بررسی و تصویب نمایندگان قرار بگیرد.

عباسپور در واکنش به برخی اظهارات مطرح شده در همین زمینه مبنی بر اینکه دولت فقط تعداد وزارتخانه‌ها را کاهش می‌دهد در حالی که اصل فعالیت‌ها کم نمی‌شود و به کوچک شدن دولت نمی‌انجامد گفت: ماموریت‌های وزارتخانه‌های جدید باید به درستی تعریف شود به‌عنوان مثال در بحث ادغام وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی باید کارها و ماموریت‌هایی که در هر یک از این وزارتخانه‌ها انجام می‌گرفت در دو یا سه وزارتخانه‌ای که با هم ادغام می‌شوند به درستی تقسیم شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در باره این که چرا هنوز لایحه وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید که باید به تصویب مجلس برسد، به مجلس ارائه نشده است؟ اظهار کرد: در واقع هنوز کارها متمرکز انجام نشده است. مثلا اگر ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن در هیات دولت به تصویب رسیده اما کمافی‌السابق کارها در خود آن وزارتخانه‌ها انجام می‌گیرد. طبیعی است که پس از نتیجه‌گیری دولت و قبل از هرگونه ادغام عملی، لایحه مورد نظر به مجلس فرستاده خواهد شد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet