ایام محرم 1398
1390/02/07 07:01:00
سرویس سیاسی
محمدحسن ابوترابی فرد در نشست خبری شبکه 2 سیما:

نقد لایحه بودجه به دستیابی سند مالی ایده‌آل کمک می‌کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی کلیات بودجه سنواتی فرصتی است تا کارشناسان اقتصادی اظهار نظر کنند، تأکید کرد: با وجود اینکه تلاش می‌شود لایحه بودجه به بهترین شکل تنظیم شود اما دستیابی به سندمالی ایده‌آل محقق نمی‌شود مگر با نقد و بررسی.
نقد لایحه بودجه به دستیابی سند مالی ایده‌آل کمک می‌کند نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی کلیات بودجه سنواتی فرصتی است تا کارشناسان اقتصادی اظهار نظر کنند، تأکید کرد: با وجود اینکه تلاش می‌شود لایحه بودجه به بهترین شکل تنظیم شود اما دستیابی به سندمالی ایده‌آل محقق نمی‌شود مگر با نقد و بررسی. https://cdn.icana.ir/d/019/325.jpg نقد,لایحه,بودجه,,به,دستیابی,سند,مالی,ایده‌آل,کمک,می‌کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir)،  "سیدمحمد حسن ابوترابی" سه‌شنبه شب 6 اردیبهشت ماه در نشست خبری شبکه دو سازمان صدا و سیما با اشاره به تصویب کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، تصریح کرد: اگر کلیات رأی نمی‌آورد اداره کشور با مشکل مواجه نمی‌شد بلکه بودجه چنددوازدهمی پیشنهاد می‌شد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس با بیان اینکه بودجه 90 با ایده‌آل فاصله دارد، ادامه داد: باید بودجه بر اساس عملکردی که قرار است دستگاه‌ها در سال جدید داشته باشند تعیین شود.

عضو کمیسیون اصل 90 گفت: اما اکنون ما بر اساس هزینه‌های دستگاه‌ها در سال گذشته و با در نظر گرفتن تورم، اعتبارها و بودجه‌هایی در نظر  می‌گیریم.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه یادآور شد: بودجه سال 89 بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری تدوین و خوشبختانه با توجه به تصویب برنامه پنجم توسعه در سال 89، سند مالی سال جاری با انطباق سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه تهیه شد.

نایب رییس مجلس ایجاد صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال 89 و پش‌بینی ادامه فعالیت آن در  لایحه بودجه 90 را نقطه قوت برنامه‌ریزی‌های مالی دو سال گذشته کشور دانست.

ابوترابی فرد با بیان اینکه حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی به دلیل نحوه تامین اعتبار از محل فروش نفت و فرآورده‌ها نفتی باهم متفاوت  هستند، یادآور شد: حساب ذخیره از مازاد درآمد نفت معتبر می‌شود در صورتی که صندوق توسعه بر اساس لایحه بودجه از 20 درصد کل فروش نفت با قیمت هر بشکه 80 دلار و دلاری 1050 تومان تامین اعتبار می‌شود.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه رابطه مالی نفت و دولت از فروش و صادرات نفت در بودجه 90 تعیین شد، گفت: این رابط مالی 14.5 درصد از درآمد نفتی یعنی 16 میلیارد دلار خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق از ویژگی‌های بودجه سال 90 را دو سقفی بودن درآمدها و هزینه عنوان کرد و در این مورد توضیح داد: در سقف اول درآمدهایی از نفت پیش بینی شده و بر اساس آن هزینه‌هایی برای آن در نظر گرفته شد.

به گفته این نماینده، سقف دوم بودجه، پس از تأمین درآمدهای پیش‌بینی شده، خرج خواهد شد.

ابوترابی فر خاطرنشان ساخت: درآمد در سقف دوم از مازاد درآمد نفت تأمین می‌شود به این صورت که اگر نفت بیش از بشکه‌ای 80 دلار به فروش رسید، 10 میلیارد دلار آن در بخش‌های سلامت، افزایش بنیه دفاعی کشور، مهار آب های مرزی  و بخش علمی هزینه می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق به نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه سال 90 نیز اشاره کرد و گفت: به دولت اجازه داده شد که اگر شرایط و زیرساخت‌ها لازم فراهم شد، از محل اجرای این قانون 62 هزار میلیارد تومان کسب درآمد کند، البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی عنوان می‌کنند با قیمت‌های فعلی کسب این مبلغ امکان‌پذیر نخواهد بود.

ابوترابی فرد ادامه داد: از محل درآمد آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی، طبق مصوبه مجلس باید 30 درصد به بخش تولید و کشاورزی و 10 درصد به بخش سلامت اختصاص یابد که عمده دغدغه نمایندگان اختصاص نیافتن این دو بخش است.

نایب رئیس مجلس همچنین تصریح کرد: در هزینه های جاری بودجه90 شاهد کاهش وابستگی 7 درصدی به فروش و صادرات نفت هستیم.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق پیش بینی کرد بررسی بودجه 90 تا پایان هفته دیگر در صحن علنی به پایان می‌رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet