خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/02/11 07:19:00
سرویس اجتماعی
نماینده مردم مبارکه با اشاره به مشکلات کارگران در کشور:

قانون کار نیازمند اصلاحات اساسی است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این موضوع که کارگران از امنیت شغلی پایداری برخوردار نیستند، گفت: قانون کار نیازمند اصلاحات اساسی است.
قانون کار نیازمند اصلاحات اساسی است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این موضوع که کارگران از امنیت شغلی پایداری برخوردار نیستند، گفت: قانون کار نیازمند اصلاحات اساسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/3937.jpg قانون,کار,نیازمند,اصلاحات,اساسی,است Icana

"سید علی محمد موسوی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) در خصوص میزان حقوق کارگران در کشور خاطرنشان کرد: اگر کارگران در کلان شهرها زندگی کنند مطمئنا زندگی راحتی نخواهند داشت، اگر هم در روستاها خانواده خود را رها کرده و برای کار به شهرها بیایند مشکلات دیگری برای آنها به وجود می آید.

وی در ادامه افزود: بعضا مشاهده می شود که توقعات خانواده و فرزندان بالاست و پدر ومادر هم کار سخت را قبول می کنند که بتوانند هزینه‌های رفاهی و تحصیلی فرزندان را فراهم کنند، از همین رو بیشتر هزینه حقوق خانواده ها به فرزندان می رسد.

نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خود بحث مسکن نیز یک مساله است و پایین بودن درآمد کاگران، آنها را در این زمینه هم با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: امسال قرار بود نمایندگان در برنامه پنجم در سال 89 بیمه کارگران ساختمانی را حذف کنند که این امر خوشبختانه تصویب نشد. اما در حال حاضر ما به دنبال کامل کردن بیمه کارگران هستیم، چرا که بنده خودم شخصا معتقدم بیمه برای کارگران باید برقرار باشد.

موسوی مبارکه اعطای درباره اجرای مرحله دوم اعطای کارت های اعتباری به کارگران نیز گفت: از نظر بنده کارت‌های اعتباری نیز نمی تواند کمکی به کارگران کند. چراکه کارت های اعتباری به عنوان کمک بلاعوض پرداخت نمی شود و معمولا به صورت وام و تسهیلات پرداخت می شود و کارگران باید آنها را بازپرداخت کنند.

 موسوی ضمن تبریک روز جهانی کارگر به همه کارگران کشور به سخنانی از رهبر معظم انقلاب درباره کارگران اشاره کرد و گفت: همانطور که مقام معظم رهبری ساعات کار را لحظات عبادت و ادای دین به خون شهیدان دانستند و باتوجه به اینکه امسال به عنوان سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است کارگران زحمتکش کشور باید کاری کنند که کار آنها تثبیت شود و این راهی باشد برای افزایش حقوق کارگران در سال های آینده.

وی با اشاره به مشکلات موجود در قانون کار خاطر نشان کرد: به نظر من قانون کار نیازمند یک سری اصلاحات است، چندی قبل طرحی به مجلس شورای اسلامی آمد که بحث بهبود ساعت کاری کارگران و نحوه قرارداد آنها را مطرح می کرد، اما متاسفانه نمایندگان مجلس به این طرح رای ندادند ودر حال حاضر در بعضی مکان ها مشاهده می کنیم که کارگران را پس از مدت کوتاهی کار اخراج می کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین ادامه داد: در این طرح عنوان شده بود که قرارداد کارگران بعد از ده سال دائمی شود. اما برخی نمایندگان براین باور بودند که ممکن است کارفرمایان بعد از گذشت هشت یا نه سال کارگر را اخراج کنند تا مجبور نباشند قرارداد دائمی با کارگر امضا کنند. این در حالی است که نمایندگان می توانستند با طرح دائمی شدن کار کارگران از همان ابتدا این طرح را به تصویب برسانند که متاسفانه نمایندگان مجلس در این طرح کمی عجله کردند.

نماینده مردم مبارکه تصریح کرد: کارگران در کشور ما امنیت شغلی لازم را ندارند. بعضا دیده شده است کارگرانی که جدیدا وارد حوزه کار می شوند بعد از یک ماه یا یک دوره کوتاه از کار اخراج می شوند و این روند باعث شده در حوزه کار عدم ثبات به وجود آید.

موسوی در بخش پایانی اظهارات خود گفت: انتظار داریم دولت و وزرای مربوطه و افرادی که در زمینه برنامه اصل چهارم همکاری دارند اقدامات لازم جهت به وجود آمدن قرارداد مستقیم بین کارگران را به وجود آورند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet