روز مجلس
1390/02/07 11:33:09
سرویس بین الملل
با تصویب پیشنهادی درباره دفاع از حرکت‌های دموکراسی خواهانه خاورمیانه؛

ایران، مهم‌ترین دستور کار مجالس جهان در سال آینده را تعیین کرد

رئیس گروه بین‌المجالس ایران در اجلاس بین‌المجالس جهانی پاناما، گفت: پس از پایان هشت نشست سخنرانی اعضای هیئت ایرانی، پیشنهاد ما به عنوان مهمترین موضوع سال جهان به تصویب اجلاس رسید و بر این اساس، در سال پیش رو، دفاع از حرکت‌های دموکراسی خواهانه خاورمیانه در دستور کار مجالس جهان قرار می‌گیرد.
ایران، مهم‌ترین دستور کار مجالس جهان در سال آینده را تعیین کرد رئیس گروه بین‌المجالس ایران در اجلاس بین‌المجالس جهانی پاناما، گفت: پس از پایان هشت نشست سخنرانی اعضای هیئت ایرانی، پیشنهاد ما به عنوان مهمترین موضوع سال جهان به تصویب اجلاس رسید و بر این اساس، در سال پیش رو، دفاع از حرکت‌های دموکراسی خواهانه خاورمیانه در دستور کار مجالس جهان قرار می‌گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/501.jpg ایران،,مهم‌ترین,دستور,کار,مجالس,جهان,در,سال,آینده,را,تعیین,کرد Icana

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) افزود: ما به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سلسله موضع‌گیری‎ها، سیاست‌ها و دغدغه‌های مجلس را در پنج ماه گذشته درباره اتفاق‌های اخیر خاورمیانه در اجلاس بین‌المجالس پاناما مطرح کردیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که هر سال در این اجلاس، یک پیشنهاد به عنوان ماده اضطراری مصوب اجلاس انتخاب می‌شود، تصریح کرد: این ماده اضطراری با رأی موافق بیشتر کشورهای شرکت‌کننده، به عنوان مهمترین اتفاق سال، از سوی این اجلاس معرفی می‌شود. 

فلاحت پیشه، ادامه داد: با تصویب ماده اضطراری، کشورهای عضو اجلاس موظف می‌شوند که موضوع این ماده را در همان سال، در دستور کار مجالس خود قرار دهند.

وی با استراتژیک خواندن پیشنهاد ایران در اجلاس پاناما، تأکید کرد: این پیشنهاد که با موضوع دفاع از حرکت‌های دموکراسی خواهانه منطقه خاورمیانه و سراسر جهان در اجلاس مطرح شد، به عنوان ماده اضطراری مصوب اجلاس، موافقت اکثریت کشورهای عضو را به خود جلب کرد.

این نماینده یادآور شد: از آغاز به‌کار دور هشتم مجلس، این نخستین بار است که پیشنهاد ایران در اجلاس بین‌المجالس، به عنوان ماده اضطراری، تصویب می‌شود.

وی جزئیات تصویب پیشنهاد ایران در اجلاس پاناما را این‌گونه روشن کرد که دو کشور ونزوئلا و پاکستان، با صرف نظر از پیشنهاد خود، به نفع تصویب پیشنهاد ایران از دور انتخاب کنار رفتند و در ادامه برخی از کشورهای آفریقایی هم که پیشنهادهای‌شان در زیرمجموعه پیشنهاد ما قرار می‌گرفت، به نفع ایران کنار گرفتند.

نماینده دور هشتم مجلس، تعریف کرد: برخی از کشورهای غربی که مدعی دفاع از حقوق بشر و دموکراسی بودند، نمی‌توانستند با پیشنهاد ایران که حمایت از جنبش‌های دموکراسی‌خواهانه خاورمیانه بود، مخالفت کنند و از سوی دیگر نیز نکته جالب این بود که در صورت موافقت با این پیشنهاد، این کشورهای مخالف نظام ایران، در زیر لوای جمهوری اسلامی قرار می‌گرفتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی، با بیان افشاگری‌های هیئت پارلمانی ایران در اجلاس پاناما در باره حکام دیکتاتور و مداخله کشورهای خارجی در انقلاب‌های منطقه ادامه داد: هیئت پارلمانی ایران در این اجلاس تمام تلاش خود را به کار بست تا تلاش عده‌ای برای منحرف ساختن انقلاب‌های منطقه رابه همه نشان دهد.

فلاحت‌پیشه گفت: پیش از این‌که هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی عازم پاناما شود، دیداری با رئیس مجلس داشت و از همان جلسه، استراتژی این هیئت طراحی شد و بنا شد تا ما در اجلاس پاناما خطی را که مجلس دنبال می‌کند، در اتحادیه بین‌المجالس هم پی بگیریم.

این نماینده افزود: ما انتظار داشتیم برخی از کشورهای عربی مانند تونس و مصر که در آنها انقلاب صورت گرفته بود از ما حمایت کنند که البته این کار را نکردند ولی نکته جالب این بود که کشور‌هایی مانند عراق و افغانستان که در آن‌ها انقلاب‌های دموکراتیک شکل گرفته بود ، با جدیت از ما حمایت کردند.

وی اظهار کرد: کشورهای غربی سعی می‌کردند موضوع سونامی ژاپن را به عنوان ماده اضطراری پیشنهاد دهند تا با طرح این ماده در برابر موضوع مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، بایستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: البته در اجلاس آسیا (پاسفیک) هیئت جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را در کمک به مردم ژاپن اعلام کرد و در همان اجلاس هم با مذاکرات حاشیه‌ای برای کمک بیشتر به مردم ژاپن اقدامات لازم را انجام داد.

 عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، افزود: خوشبختانه با تدابیر اندیشمندانه نمایندگان عضو هیئت اعزامی ایران، پیشنهاد ایران در اجلاس پاناما رأی موافق بیشتر عضوها را به دست آورد و دفاع از حرکت‌های دموکراسی خواهانه منطقه خاورمیانه به عنوان مهم‌ترین موضوع سال، در دستور کار مجلس‌ کشورهای عضو  قرار گرفت.

به گفته این نماینده، مجلس شورای اسلامی ایران، فعال‌ترین مواضع و واکنش‌های حمایتی را از جنبش‌های دموکراسی‌خواهانه و اسلامی کشورهای منطقه خاورمیانه داشته است، و هیئت اعزامی ایران به اجلاس پاناما نیز به شایستگی توانست، این دغدغه عمومی نمایندگان را در این اجلاس نمایندگی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در این اجلاس اقدام مهم دیگری صورت گرفت که در واقع محکومیت تلویحی حقوق بشر از نوع رژیم صهیونیستی بود.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، " محمدرضا خباز"، "علی اسلامی‌پناه"، " سیدنجیب حسینی"، " سیدناصر موسوی"، " سیدمصطفی ذوالقدر"، "نیره اخوان‌بیطرف"، "حمیدرضا پشنگ"، و "کاظم جلالی"، اعضای هیئت اعزامی مجلس ایران به اجلاس بین‌المجالس پاناما بودند.

در یکصد و بیست و چهارمین مجمع عمومی بین‌المجالس جهان در پاناما، نمایندگان پارلمان‌ها از پنج قاره دنیا شرکت داشتند؛ بررسی مباحث مربوط به صلح و امنیت جهانی، حقوق بشر، دموکراسی و ارائه راهکارهایی با هدف حل مشکلات و معضلات بین‌المللی از جمله دستور کار اجلاس یک هفته ای بین المجالس در پاناما بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet