شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/02/07 11:20:58
سرویس سیاسی
در مرکز پژوهش‌ها صورت گرفت

مطالعه تطبیقی شوراها و شهرداری‌ها در ژاپن، آفریقای جنوبی و هند

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی چگونگی عملکرد نهادهای محلی (شوراها و شهرداری‌ها) در سه کشور ژاپن، آفریقای جنوبی و هند را بررسی کرد.
مطالعه تطبیقی شوراها و شهرداری‌ها در ژاپن، آفریقای جنوبی و هند مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی چگونگی عملکرد نهادهای محلی (شوراها و شهرداری‌ها) در سه کشور ژاپن، آفریقای جنوبی و هند را بررسی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/710.jpg مطالعه,تطبیقی,شوراها,و,شهرداری‌ها,در,ژاپن،,آفریقای,جنوبی,و,هند Icana

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز دومین شماره از مطالعات تطبیقی خود پیرامون نهادهای محلی کشورهای مختلف را به بررسی عملکرد شوراها و شهرداری‌ها در ژاپن، آفریقای جنوبی و هند اختصاص داد و افزود: در این مطالعه شهرداری‌ها و شوراهای شهری این سه کشور به عنوان نهادهای محلی مد نظر قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش بر اساس قانون نهادهای محلی ژاپن، بخش محلی شامل استانها و شهرداری‌ها می‌شود که از بدو تصویب نخستین قانون اساسی این کشور در سال 1889 ایجاد شده‌اند و در قانون اساسی جدید نیز که در سال 1946 به تصویب رسیده، بخشی به چگونگی ایجاد نهادهای محلی اختصاص یافته است.این گزارش در ادامه می‌افزاید: بر اساس قانون اساسی آفریقای جنوبی، حکومت به سه سطح تقسیم می‌شود: سطح ملی، سطح استانی و سطح محلی. هر چند هر یک از این سطوح وظایف و اختیارات مختص به خود دارند، اما همگی اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند.در آفریقای جنوبی رئیس دولت، رئیس جمهور است. رئیس جمهور توسط مجلس ملی و بر اساس یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شود. رئیس جمهور بر اساس صلاحدید خود اعضای کابینه را از بین اعضای حزب حاکم یا سایر احزاب انتخاب می‌کند.

قوه مقننه آفریقای جنوبی دو مجلسی است: مجلس ملی که 400 عضو دارد و شورای ملی استان‌ها که دارای 90 عضو می‌باشد.هر یک از استان‌ها هم یک مجلس مختص به خود دارند که اعضای آن بر اساس یک نظام انتخاباتی تناسبی برای یک دوره پنج‌ساله انتخاب می‌شوند. استاندار هر استان توسط مجلس آن استان انتخاب می‌شود. بر اساس قانون «ایجاد نهادهای محلی» مصوب سال 1994 مقرر شد که نهادهای محلی سه مرحله ایجاد شوند: - مرحله اول که در آن اعضای شوراهای موقت محلی انتخاب می‌شوند و تا زمان برگزاری انتخابات شهرداری‌ها امور محلی را اداره می‌کنند.- مرحله دوم که با برگزاری انتخابات شهرداری‌ها آغاز می‌شود و تا زمان تدوین سیستم جدید اداره امور محلی و تصویب قوانین مربوط به آن ادامه خواهد یافت.- مرحله نهایی که در آن سیستم جدید اداره امور محلی به مرحله اجرا در خواهد آمد. نخستین انتخابات دمکراتیک آفریقای جنوبی در سطح محلی در سال 1995 برگزار شد و قوانین جدید مربوط به نهادهای محلی در سال 1998 به تصویب رسید.

بر اساس قانون جدید مقرر شد تعداد نهادهای محلی تا سال 2000 از 843 نهاد به 284 نهاد کاهش یابد.در بخش دیگری از این گزارش در مورد چگونگی فعالیت نهادهای محلی در هندآمده است: هند یک جمهوری فدرال است که از هشت ایالت و هفت اتحادیه تشکیل شده است. این کشور 263 , 287 ,3 کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن حدود یک میلیارد و 28 میلیون نفر است. این کشور در سال 1949 به استقلال رسید و در سال 1950 قانون اساسی‌اش تصویب شد. قوه مقننه ملی این کشور از دو مجلس تشکیل شده است: لوک‌ساب‌ها و راجیاساب‌ها. اعضای لوک‌ساب‌ها با رای مستقیم مردم و بر اساس یک نظام اکثریتی نسبی انتخاب می‌شوند. این مجلس 545 عضو دارد که برای یک دوره پنج‌ساله انتخاب می‌شوند. البته امکان انحلال این مجلس بیشتر از پایان دوره پنج‌ساله وجود دارد. اعضای مجلس راجیاساب‌ها توسط مجالس ایالت‌ها انتخاب می‌گردند. هر ایالت متناسب با میزان جمعیتش چندین نماینده به این مجلس می‌فرستد. تعداد نمایندگان این مجلس 250 نفر است یک سوم اعضای این مجلس هر دو سال یک بار تغییر می‌کند.

این گزارش می‌افزاید: بر اساس اصل هفتم قانون اساسی اداره کشور بین اتحادیه‌ها و ایالت‌ها تقسیم شده است. در این اصل اداره کشور به سه بخش تقسیم شده است: 1 –اموری که کاملا در حوزه اختیارات ایالت‌هاست،2 –اموری که کاملا در حوزه اختیارات اتحادیه‌هاست،3 –اموری که ایالت‌ها و اتحادیه‌ها باید با همکاری هم آنها را انجام دهند.

در هند نهادهای محلی زیر نظر ایالت‌ها هستند، بنابراین ایالت‌ها موظفند در ایالت خود در نواحی شهری و روستایی نهادهای محلی تشکیل داده و بخشی از وظایف و اختیارات خود را به آنها واگذار کنند. با این حال دولت مرکزی هم از طریق برخی وزارتخانه‌های خود که به امور مربوط به نهادهای محلی می‌پردازند بر فعالیت‌های این نهادها نظارت می‌کند. هر ایالت مقررات خاصی در رابطه با نهادهای محلی دارد. با این حال مقررات ایالت‌ها در این زمینه تفاوت زیادی با هم ندارد. به علاوه در هر ایالت تعدادی از وزرای ایالت‌ به مسائل و امور نهادهای محلی ایالت خود می‌پردازند. نهادهای محلی در روستاها و مناطق شهری متفاوتند. نهادهای محلی در مناطق روستایی پانچیات نامیده می‌شوند، اما در مناطق شهری شهرداری‌ها نقش نهاد محلی را ایفا می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet