هدر موبایل
1390/02/07 11:58:48
سرویس استان ها
درخواست مجمع نمایندگان همدان در نشست با وزیر کشاورزی:

طرح آزمایشی برنامه جامع کشت از همدان آغاز شود

مجمع نمایندگان همدان در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی علاوه بر گزارش برخی مشکلات کشاورزان این استان، خواستار اجرای طرح آزمایشی برنامه جامع کشت در استان همدان، نوسازی ماشین آلات فرسوده کشاورزی و برقی کردن چاه‌های کشاورزی این استان شدند.
طرح آزمایشی برنامه جامع کشت از همدان آغاز شود مجمع نمایندگان همدان در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی علاوه بر گزارش برخی مشکلات کشاورزان این استان، خواستار اجرای طرح آزمایشی برنامه جامع کشت در استان همدان، نوسازی ماشین آلات فرسوده کشاورزی و برقی کردن چاه‌های کشاورزی این استان شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/3996.jpg طرح,آزمایشی,برنامه,جامع,کشت,از,همدان,آغاز,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) اعضای مجمع نمایندگان استان همدان شب گذشته (دو‌شنبه پنجم اردیبهشت) با حضور در دفتر "صادق خلیلیان"، مشکلات کشاورزان همدانی را برای وزیر جهاد کشاورزی بازگو کردند و خواستار انجام برخی اقدامات برای توسعه کشاورزی استان و حمایت از کشاورزان این منطقه شدند.

در این دیدار که با حضور وزیر جهادکشاورزی، 6 نفر از نمایندگان مناطق مختلف استان همدان، معاونان وزیر کشاورزی و مسئولان استانداری و اداره جهاد کشاورزی همدان برگزار می‌شد، نمایندگان مهمترین دغدغه‌های کشاورزان را برای وزیر مطرح و خواستار پیگیری این مشکلات در اسرع وقت شدند. در ابتدای این دیدار "سید محمد کاظم حجازی" رئیس مجمع نمایندگان همدان توضیحی از وضعیت کنونی کشاورزی در استان همدان ارائه کرد.

 

عیسی جعفری: روند برقی کردن چاه‌های کشاورزی مغایر با نیازهای کشور است

در ابتدای این دیدار عیسی جعفری نماینده مردم کبودراهنگ و بهار با تأکید بر این که اساس اقتصاد استان همدان را کشاورزی تشکیل می‌دهد،  خواستار اجرای طرح آزمایشی برنامه جامع کشت در استان همدان برای اولین بار در کشور شد و گفت: این اقدام علاوه بر اینکه کمک به کشاورزان همدانی است، نتایج ملی نیز در پی دارد و می‌تواند بعنوان آغازی برای اجرای ملی این طرح قلمداد شود و با اصلاح ایرادهایی که در اجرای آزمایشی مشخص می‌شود در سایر نقاط کشور هم اجرا شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود از کند شدن روند برقی کردن چاه‌های کشاورزی انتقاد کرد و گفت: طبق برنامه‌هایی که برای حمایت از کشاورزان و توسعه کشاورزی کشور تدوین شده، قرار بود روند برقی شدن چاه‌های برقی سرعت گیرد، اما امروز نه تنها این روند سریعت نگرفته بلکه کندتر هم شده و این جای نگرانی دارد.

وی همچنین به مشکلات دامداران و تولیدکنندگان گوشت و شیر در استان همدان اشاره کرد و گفت: بسیاری از دامدارن در چند ماهه اخیر ورشکسته شده‌اند و ریشه این شکست را در واردات بی‌رویه گوشت و دام به کشور می‌دانند.

نماینده مردم کبودراهنگ و بهار همچنین از مشکل کشاورزان استان همدان در تأمین سوخت مصرفی به‌ویژه در چاه‌های فاقد پروانه خبر داد و تأکید کرد: طبق مصوبه مجلس قرار بود که دولت، سوخت را با همان قیمتی که در اختیار چاه‌های دارای پروانه قرار می‌دهد، به چاه‌های فاقدپروانه نیز بدهد، اما این مصوبه همچنان معطل است و اجرایی نمی‌شود که جای سئوال دارد.

 

نمایندگان همچنان از حضور دلال‌ها در روند خرید گندم، نگرانند

جعفری یکی از مهمترین مشکلات کشاورزان استان همدان را وجود دلال‌ها و واسطه‌ها در مسیر خرید گندم، اعلام کرد و گفت: متأسفانه کشاورزان از هم اکنون نگران مشکل فروش گندم تولیدی خود در زمان برداشت این محصول هستند، زیرا سال گذشته وجود دلال‌ها و واسطه‌هایی که با همکاری برخی افراد متخلف اقدام به خرید پایین‌تر از قیمت محصولات این کشاورزان کردند، بسیاری از آنان را متضرر کرد.

وی همچنین افزود: کمک به کشاورزان در مبارزه با آفت سن، بخشودگی جرایم وام‌های کشاورزی و استفاده از فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی در نهادهای وابسته به وزارت کشاورزی درخواست‌هایی است که همواره از سوی کشاورزان و مردم استان مطرح می‌شود و جا دارد که وزارت کشاورزی نهایت تلاش خود را در تحقق این درخواست‌ها به کار بندد.

 

رنجبرزاده: فقدان صنایع تبدیلی کشاورزان همدان را رنج می‌دهد

پس از جعفری، نوبت به "اکبر رنجبرزاده"نماینده مردم اسدآباد رسید تا مسائل مد نظر خود را در باره مشکلات کشاورزان استان همدان و شهرستان اسدآباد بازگو کند.

رنجبرزاده با تأکید بر این که در حال حاضر کشاورزی شغلی سودآور برای مردم منطقه همدان نیست، تصریح کرد: اولین گامی که وزارت کشاورزی باید برای حمایت از کشاورزان بردارد، سودآور کردن شغل کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در استان همدان است، زیرا فقدان این صنایع در استان و فروش محصولات بصورت خام، موضوعی است که کشاورزان همدان و اقتصاد این منطقه را رنج می‌دهد.

نماینده مردم اسدآباد، افزود: اجرای طرح پایلوت آبیاری مدرن باغات و استفاده از حضور متخصصان کشاورزی در کنار کشاورزان، تأثیر بسزایی در بالا رفتن سطح تولید محصولات کشاورزی دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی اجرایی دقیق صورت گیرد.

 

باید برای حضور در بازار عراق برنامه داشته باشیم

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به نیاز عراق به محصولات غذایی و ظرفیت تسخیر بازار عراق از سوی کشاورزان ایرانی، تصریح کرد: ما باید برای حضور در بازار عراق برنامه داشته باشیم و در این مسیر از ظرفیت استان‌هایی مانند همدان که نزدیک به این کشور هستند و امکان تولید کالای کشاورزی را نیز دارند، استفاده کنیم.

وی همچنین به وزیر کشاورزی پیشنهاد داد با تشکیل کمیته‌هایی ویژه برای مدیریت مشکلات کشاورزان و کمک به گسترش تولید محصولات کشاورزی، امکان حضور ایران در بازار عراق را فراهم کند.

 

امین‌حسین رحیمی: بسته‌های حمایتی از کشاورزان سریع‌تر ارائه شود

نماینده مردم ملایر در مجلس در دیدار با وزیر کشاورزی با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای کشاورزان پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: کشاورزان همچنان منتظر اعلام و ارائه بسته‌های حمایتی وزارت کشاورزی پس از اجرای قانون هدفمندی هستند و به دلیل نامشخص بودن رویه دولت، اگر هم تصمیمی برای حمایت از کشاورزان در دولت گرفته شده باشد، کشاورزان بی‌خبر هستند و این به نگرانی آنها دامن می‌زند.

"امین حسین رحیمی"با تأکید بر این که طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها باید 30 درصد از عواید اجرای این قانون به بخش کشاورزی تعلق گیرد، تصریح کرد: تاکنون اخباری از اختصاص سهم بخش کشاورزی برای جبران زیان کشاورزان و حمایت از آنان پس از اجرای قانون هدفمندی به اطلاع نمایندگان نرسیده و این جای سئوال دارد که چرا بعد از چهار ماه از اجرای قانون هنوز تسهیلات کمک به کشاورزان پرداخت نشده است.

 

شرکت‌های بیمه‌گذار به کشاورزان ظلم می‌کنند

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان این که در بیمه محصولات کشاورزی تناسبی بین میزان حق بیمه دریافتی و خسارتی که به کشاورزان پرداخت می‌شود، وجود ندارد، تأکید کرد: شرکت‌های بیمه گذار در قراردادهای خود و نحوه پرداخت خسارت به کشاورزان ظلم می‌کنند و در برخی موارد که کشاورزان با خسارتی روبه‌رو می‌شوند، حتی پولی را که کشاورز برای بیمه کردن خود پرداخت کرده هم به او نمی‌دهند.

رحیمی همچنین از وزیر کشاورزی درباره برنامه‌های این وزارتخانه درباره مکانیزه شدن کشاورزی سئوال کرد و گفت: با توجه به این که وضعیت سفره‌های آب کشور وضعیت مطلوبی نیست، آیا وزارت کشاورزی برنامه‌ای برای مکانیزه کردن سیستم‌های آبیاری دارد.

وی همچنین خواستار همکاری وزارت کشاورزی در نهایی شدن طرح اعطای سند به زمین‌های کشاورزی فاقد سند شد و این کار را کمک چشمگیری به افزایش تولیدات کشاورزی و یکپارچه‌سازی اراضی در کشور اعلام کرد.

 

شهریار طاهرپور: نباید برند گردوی تویسرکان از بین برود

نماینده تویسرکان نیز در این دیدار با بیان این که اساس اقتصاد استان همدان بر کشاورزی استوار است، خواستار توجه جدی به محصولات کلیدی این استان شد و گفت: گردوی تویسرکان یکی از مرغوب ترین انواع گردوهای جهان است و برند گردوی تویسرکان، برندی است که نباید اجازه داد از بین برود، زیرا از بین رفتن یا تضعیف بازار این محصول لطمه سنگینی به اقتصاد منطقه همدان و کشور وارد می‌کند که به صلاح کشور نیست.

"شهریار طاهر پور"با  بیان این که 93 درصد از آب مصرفی استان همدان در بخش کشاورزی هزینه می‌شود، افزود: سالانه حدود 3میلیارد مترمکعب آب در همدان استفاده می‌شود که 93 درصد آن در بخش کشاورزی است و همین آمار نشان می‌دهد که مکانیزه شدن آبیاری در استان همدان تا چه حد اهمیت دارد.

وی همچنین در باره مشکلات دامدارن در بازپرداخت تسهیلات بانکی گفت: بسیاری از دامدارن در پرداخت بدهی‌های خود به بانک‌ها با مشکل روبه‌رو هستند و شایسته است که وزارت جهاد کشاورزی در بازپرداخت این تسهیلات به دامداران و کشاورزان کمک کند.

 

مفتح: مشکل کشاورزان و سازمان منابع طبیعی باید حل شود

نماینده مردم رزن در مجلس نیز در این دیدار بر لزوم حل مشکلات موجود میان کشاورزان و سازمان منابع طبیعی درباره برخی زمین‌های تصاحب شده از سوی این سازمان تأکید کرد و گفت: متأسفانه در برخی موارد شاهد آن هستیم که زمین‌هایی که کشاورزان از سه و چهار نسل قبل بر روی آن کار می‌کرده‌اند به تصاحب سازمان منابع طبیعی درآمده که این مصداق ظلم است و باید با آن برخورد شود.

"محمدمهدی مفتح"همچنین خواستار کاهش قیمت تمام شده محصولات کشاورزی شد و گفت: متأسفانه هم اکنون بیشتر محصولات کشاورزی ما بالاتر از قیمت تمام شده جهانی و با کیفیتی پایین‌تر تولید می‌شود که این در دراز مدت برای کشور زیان آور خواهد بود.

وی همچنین بر لزوم حمایت از دامداران تأکید کرد و گفت: بسیاری از این افراد در بازپرداخت وام‌های خود با مشکل روبه‌رو هستند و وزارت کشاورزی باید از آنها حمایت کند.

در این دیدار که شامگاه روز دوشنبه(5 اردیبشهت) در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، علاوه بر "صادق خلیلیان"وزیر جهاد کشاورزی، "عیسی جعفری"نماینده مردم کبودراهنگ و بهار، "اکبر رنجبرزاده"نماینده مردم اسدآباد، "سیدمحمد کاظم حجازی"نماینده مردم همدان و فامنین، "محمد مهدی مفتح"نماینده مردم رزن، "شهریار طاهرپور"نماینده مردم تویسرکان و "امین حسین رحیمی"نماینده مردم ملایر نیز حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet