هدر موبایل
1390/02/10 07:31:00
سرویس اقتصادی
شربت تلخ یارانه‌های هدفمند، برای مداوای برخی از صنعت‌ها

کوهکن‌ریزی: برخی صنایع از هدفمندی یارانه‌ها سود کرده‌اند

عضو هیئت رئیسه مجلس، با بیان این‌که نمی‌توان حکم واحدی برای همه صنایع درباره زیان یا سود آن‌ها ازهدفمندی یارانه‌ها ارائه کرد، گفت: درست است که برخی از صنایع کشور با افزایش بهای حامل‌های انرژی آسیب دیده‌اند اما واقعیت این است که برخی دیگر، توانسته‌اند با این قانون، مصرف خود را کنترل کرده و توسعه پیدا کنند.
کوهکن‌ریزی: برخی صنایع از هدفمندی یارانه‌ها سود کرده‌اند عضو هیئت رئیسه مجلس، با بیان این‌که نمی‌توان حکم واحدی برای همه صنایع درباره زیان یا سود آن‌ها ازهدفمندی یارانه‌ها ارائه کرد، گفت: درست است که برخی از صنایع کشور با افزایش بهای حامل‌های انرژی آسیب دیده‌اند اما واقعیت این است که برخی دیگر، توانسته‌اند با این قانون، مصرف خود را کنترل کرده و توسعه پیدا کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/2435.jpg کوهکن‌ریزی:,برخی,صنایع,از,هدفمندی,یارانه‌ها,سود,کرده‌اند Icana

"محسن کوهکن‌ریزی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) افزود: باید توجه داشت که برخی از صنایع کشور، به‌طور کلی نیاز چندانی به سوخت ندارند.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان مثالی از کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه این شهر، تصریح کرد: این دو کارخانه که با فاصله کم‌تر از 20 کیلومتر از هم، فولاد تولید می‌کنند، سطح نیازهای متفاوتی به سوخت دارند.

وی ادامه داد: کارخانه فولاد مبارکه با توجه به این‌که ورقه‌های فولاد را برای مصرف در کارخانه‌های دیگر تولید می‌کند، در قیاس با ذوب آهن که تیرآهن و میلگرد تولید می‌کند، نیاز بیشتری به سوخت دارد.

کوهکن توضیح داد: کارخانه ذوب آهن، خوراک فولادی خود را با کم‌ترین هزینه از فاصله 20 کیلومتری تأمین می‌کند؛ بنابراین نیازش به سوخت به اندازه مبارکه نیست و هدفمند شدن یارانه‌ها، تأثیر چندانی بر سطح تولید این کارخانه ندارد.

وی با بیان این‌که نباید برای همه صنایع و کارخانه‌های کشور، نسخه واحدی پیچید، خبر داد: سال گذشته یارانه‌ سوخت فولاد مبارکه، بیش از 500 میلیارد تومان بوده است.

 

صنایع، سطح نیازهای متفاوتی به سوخت دارند

این نماینده تفاوت موجود در سطح نیاز به سوخت را محدود به صنایع فولاد نخواند و افزود: در دیگر بخش‌های صنعتی مانند کارخانه‌های تولید سیمان، شرکت‌های انتقال انرژی و دیگر مراکز صنعتی، سطح نیاز به سوخت، متفاوت است.

عضو هیئت رئیسه مجلس، با انتقاد از اراده قضاوت‌های نادرست درباره تأثیر منفی هدفمندی یارانه‌ها بر همه صنایع، یادآور شد: درست است که برخی از صنایع آسیب دیده‌اند، اما به‌طور کلی هدفمندی یارانه‌ها، در میزان مصرف سوخت و رشد بسیاری از صنعت‌ها تأثیرهای مطلوبی داشته است. 

پیش از این برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان حوزه صنعت کشور از زیان صنایع کشور هم‌زمان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها اظهار نگرانی کرده بودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet