هدر موبایل
1390/02/10 08:14:08
سرویس فرهنگی

تاریخ صاحبقرانی به قلم یک شازده قاجاری

کتابخانه‌ مجلس به تازگی کتاب جدیدی در ارتباط با تاریخ قاجار منتشر نموده به‌نام «تاریخ صاحبقرانی»، تألیف محمودمیرزا قاجار، باتصحیح نادره جلالی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آن را در معرض نمایش و فروش می‌گذارد.
تاریخ صاحبقرانی به قلم یک شازده قاجاری کتابخانه‌ مجلس به تازگی کتاب جدیدی در ارتباط با تاریخ قاجار منتشر نموده به‌نام «تاریخ صاحبقرانی»، تألیف محمودمیرزا قاجار، باتصحیح نادره جلالی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آن را در معرض نمایش و فروش می‌گذارد. https://cdn.icana.ir/d/019/3340.jpg تاریخ,صاحبقرانی,به,قلم,یک,شازده,قاجاری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس کتابخانه‌ مجلس به تازگی کتاب جدیدی در ارتباط با تاریخ قاجار منتشر نموده به‌نام «تاریخ صاحبقرانی»، تألیف محمود میرزا قاجار، با تصحیح نادره جلالی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آن را در معرض نمایش و فروش می‌گذارد.

کتابخانه‌ مجلس شناخت تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین از طریق احیاء دست‌نویس‌های موجود را به عنوان رسالت خویش دانسته و در این راه مجدانه کوشش می‌کند. کتاب حاضر نیز یکی از محصولات چنین تلاشی است و به حوادث تاریخی سلسله‌ قاجار از سال 1190 تا 1248 قمری می‌پردازد. دوره‌ی قاجار از دوره‌های بسیار حساس، مهم و عبرت‌آموز ایران است، و در همین دوران است که ایران دچار دگردیسی می‌شود.

 

محتوا و ارزش کتاب

صرف‌نظر ازمقدمه‌ دکتر رسول جعفریان به عنوان مورخ و تاریخ‌پژوه بر این کتاب که نکات جالب و قابل توجهی درباره‌ قاجار می‌گوید، مقدمه‌ی علمی مصحح نیز حاوی مطالب ارزشمندی در خصوص سلسله‌ قاجار، منابع مورد استفاده، شرح حال نویسنده از جمله فرزند فتح‌علی‌شاه بودنش، تولد، مناصب سیاسی و نویسندگی وی بیان می‌کند، از جمله مصحح در این رابطه سی اثر مؤلف را بر می‌شمرد.

از آنجا که کتاب مذکور توسط یک شاهزاده‌ قجری نوشته شده، کتابی درباری و فرمایشی است و خالی از هرگونه تحلیل‌ تاریخی و انتقادی، و مولف در آن از ثبت حوادث اجتماعی دوری جسته و تنها به شرح حال بزرگان و خوانین و درگیری‌های شاهزادگان با یکدیگر پرداخته، و راه تعریف و تمجید و ثنا از شاه و شاهزادگان را پیموده است.

اما این ویژگی‌ها نمی‌تواند از ارزش این اثر بکاهد زیرا مسائل مهمی چون ساختار قدرت سیاسی و مطلق‌گرایی را روشن می‌کند. به عنوان نمونه در جایی از آن می‌گوید: «شاه هرکاری بکند حاکم است، و بنده باید آن را بپذیرد». اعمال غیر انسانی، قتل، غارت و اسیرگرفتن را به حساب شجاعت، دلاوری و دادگری رجال قاجاریه می‌گذارد. نقش شاهزادگان در تحکیم و تضعیف سلطنت ایل قاجار و طمع در کسب قدرت و مقام را تشریح می‌کند. از دیکر نکات مهم این کتاب اشاره به حوادث تاریخی نقاط مرزی و سیاست خارجی دولت قاجار است.

 

نسخ‌خطی مورد استفاده

نسخه‌هایی از تاریخ صاحب‌قرانی در کتابخانه‌های ملی، موزه‌ی بریتانیا، لنین‌گراد، دانشگاه تلری جانف، منچستر بیتی و بانکی‌پور موجود است. اما خانم جلالی از نسخه‌ موجود در کتابخانه‌ ملی که ظاهراً به خط مؤلف است استفاده نموده است.

 

مشخصات نشر اثر

این کتاب در 370 صفحه، با تیراژ 1000 نسخه، به قیمت 8 هزار تومان همراه با تصاویر برخی صفحات نسخه‌ مورد استفاده و نمایه‌ نام‌ها، جای‌ها، خاندان‌ها و پیشه‌ها و مناصب چاپ شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet