هدر موبایل
1390/02/10 16:45:24
سرویس اقتصادی
روایت امیری‌کهنوج از شرایط دشوار تولید محصولات کشاورزی؛

پیازهای ارزان خارجی، اشک تولیدکنندگان ایرانی را درآورد

عضو کمیسیون کشاورزی با بیان‌ این‌که تولید پیاز داخلی در بیشتر شهرهای دور از مرکز با زیان مالی بسیار همراه است، گفت: تعاونی‌های روستایی پس از خرید پیاز کشاورزان، این محصول را به‌صورت مستقیم در بیابان‌ها دفن می‌کنند.
پیازهای ارزان خارجی، اشک تولیدکنندگان ایرانی را درآورد عضو کمیسیون کشاورزی با بیان‌ این‌که تولید پیاز داخلی در بیشتر شهرهای دور از مرکز با زیان مالی بسیار همراه است، گفت: تعاونی‌های روستایی پس از خرید پیاز کشاورزان، این محصول را به‌صورت مستقیم در بیابان‌ها دفن می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/3529.jpg پیازهای,ارزان,خارجی،,اشک,تولیدکنندگان,ایرانی,را,درآورد Icana

"محمدرضا امیری کهنوج" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره کاهش 62 درصدی واردات پیاز در سال 89، در قیاس با سال پیش، افزود: این‌که واردات کم‌ شده است دو معنا بیشتر ندارد؛ یا مصرف پیاز در کشور کاهش یافته و یا میزان تولید داخلی بیشتر شده است.

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب و قلعه گنج در مجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد: بدیهی است که مصرف پیاز در کشور اگر افزایش نداشته باشد، کاهش هم ندارد و به این ترتیب وزارت بازرگانی باید بداند که افزایش تولید پیاز داخلی در شرایط کنونی و اسف بار تولید است که نیاز به واردات را نه در سال 89 بلکه در تمام این چند سال برطرف کرده بود.

امیری با تأکید بر وضعیت دشوار تولید محصولات کشاورزی و زیان‌دهی آن، ادامه داد: شرایط به گونه‌ای است که برای مثال در حوزه انتخابیه من، تعاونی‌های روستایی، پیاز را با قیمت کم‌تر از 90 تومان از کشاورز می‌خرند و سریال قیمت پایین این محصول داخلی تا مراحل غم‌انگیزتری نیز ادامه دارد.

به گفته این نماینده، تعاونی‌ها اگر بخواهند پیاز را برای فروش به استان دیگری انتقال بدهند، برای انتقال هرکیلو از آن، دست‌کم باید 150 تومان هزینه حمل و نقل بپردازند.

وی با تأکید بر این‌که به علت وجود پیازهای ارزان قیمت خارجی در بازارهای روز میوه و تره‌بار، نرخ خرید عمده این محصول، کم‌تر از 400 تومان برای هر کیلو است،  توضیح داد: هزینه تمام شده تعاونی‌ها برای خرید و انتقال پیاز به شهرها، دست‌کم 240 تومان است که در صورت فروش در بهترین شرایط هم، سود مناسبی برای تولید کننده و تعاونی‌ ندارد.

 

آیین خاک‌سپاری پیازهای داخلی

نماینده دور هشتم مجلس، یادآور شد: به علت هزینه زیاد حمل و نقل پیاز به شهرهای دیگر برای فروش و نبود امکانات مناسب برای انبار آن، تعاونی‌های بسیاری از روستاها مجبورند پیازهای خریداری شده از کشاورزان را در بیابان دفن کنند.

عضو کیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، یادآور شد: مهم‌ترین نیاز مدیریت واردات، تعیین زمان دقیق و بهینه واردات برخی کالاها و کنترل قیمت‌های آن است وگرنه کاهش یا افزایش میزان واردات، به تنهایی پاسخ‌گوی نیاز کشور نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet