هدر موبایل
1390/02/11 11:46:30
سرویس فرهنگی

سایت جدید کتابخانه مجلس،موزه صنعت چاپ ونگارخانه درگفت‌وگو بارسول جعفریان

رسول جعفریان رییس کتابخانه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار این کتابخانه از دلایل ارتقای سایت کتابخانه و ایجاد موزه صنعت چاپ و نگارخانه در این کتابخانه می‌گوید.
سایت جدید کتابخانه مجلس،موزه صنعت چاپ ونگارخانه درگفت‌وگو بارسول جعفریان رسول جعفریان رییس کتابخانه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار این کتابخانه از دلایل ارتقای سایت کتابخانه و ایجاد موزه صنعت چاپ و نگارخانه در این کتابخانه می‌گوید. https://cdn.icana.ir/d/019/1259.jpg سایت,جدید,کتابخانه,مجلس،موزه,صنعت,چاپ,ونگارخانه,درگفت‌وگو,بارسول,جعفریان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل ا زکتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس رسول جعفریان رییس کتابخانه مجلس در گفتگو با خبرنگار این کتابخانه از دلایل ارتقای سایت کتابخانه و ایجاد موزه صنعت چاپ و نگارخانه در این کتابخانه می‌گوید:

 

ارتقاء سایت جدید کتابخانه به چه منظور در دستور کار قرار گرفت و شما چه اهدافی را در این زمینه دنبال می‌کنید؟

از قدیم مشهور بود که می‌گفتند روابط عمومی چشم و چراغ یک سازمان است، و الآن بایستی عرض کنیم که سایت کتابخانه مجلس تبدیل شده به دریچه‌ای که این کتابخانه را خوب معرفی می‌کند و با مخاطبین خودش در هرنقطه‌ای از این کره خاک ارتباط مطلوبی برقرار کند، تا داده‌ها و اطلاعات موجود در کتابخانه را، آن مقداری که قابل انتقال باشد در اختیار بگذارد.

شما امروز بیشتر به ارتقای سایت در چه بعدی فکر می‌کنید؟

سایت ما طی این یک‌سال فعالیت جدی‌تر خودش در بخش‌های مختلف پیشرفت خوبی داشته به‌ویژه در انعکاس محتوای این کتابخانه چه در معرفی آثار چاپی و خطی و چه در عرضه تصویر نسخه‌های خطی و بانک مشروح مذاکرات، اما از لحاظ خبری که ما بیشتر روی آن تکیه داریم این سایت اخبار کتابخانه را خوب منعکس می‌کرد، و تعدادی هم اخبار متفرقه و اخبار فرهنگی سایر کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی در آن منعکس می‌شد. به تدریج هم فکر می‌کنیم کتابخانه می‌تواند در کنار برخی دیگر از سایتهای کتابخانه‌ای و کتابداری از یک جایگاه بهتری برخوردار باشد، و خبرهای مربوط به کتاب، مخصوصاً معرفی تازه‌های کتاب را بیشتر پوشش دهد، و حتی دیدگاههای انتقادی در حوزه کتاب را هم منعکس کند. بنابراین مصمم شدیم که در این سایت تغییراتی ایجاد شود با گرایش تقویت اخبار، معرفی کتابها، با دسته بندی و ارائه اخبار متفرقه در حوزه کتاب.

آیا فکر می‌کنید این وظیفه کتابخانه مجلس است که همه اخبار حوزه کتاب را پوشش بدهد؟

به نظر من همه کتابخانه‌های بزرگ کشور می‌توانند و وظیفه این نقش را داشته باشند. ما همیشه از کم‌بودم میزان مطالعه مردم گله‌می‌کنیم، و یکی از راههای رفع آن معرفی کتابها و ایجاد شوق مطالعه در مردم است. بسیاری از مردم نمی‌دانند چه کتابهایی منتشر شده. سایت ما الآن روزانه حداقل یک کتاب را به تفصیل معرفی می‌کند و لااقل در روز پنج تا ده مورد از تازه‌های کتاب را معرفی کند، تا مردم را تحریک کند که آن کتاب‌ها را مطالعه نمایند. در حال حاضر بخش قابل توجهی از مخاطبان ما پژوهشگرها هستند. آنها هم بسیاریشان در خانه‌های خود منزوی هستند و کمتر بیرون می‌آیند، و سایت ما می‌تواند آنها را به راحتی در جریان بهترین کارهایی که منتشر می‌شود قراردهد.

خلاصه ما برای ارتقای این سایت برنامه‌ریزی مفصلی باید داشته باشیم که این بستگی به مدیریت سایت دارد که در حال حاضر با جناب آقای شکراللهی است و بایستی این کار را توسعه دهند.

موزه صنعت چاپ با چه هدفی ایجاد و در چه مرحله‌ای است؟

واقعیتش فکر ایجاد موزه صنعت چاپ ایده جدیدی نیست و در برخی مراکز فرهنگی وجود داشته است. آنچه که ما را مشعوف کرد آمدن آقای دمیرچی بود که یکی از کارگران قدیمی چاپخانه‌های کشور و از صاحب‌نظران صاحب فکر در این حوزه است و همینطور جناب آقای مطلّبی کاشانی که ایشان هم همراه آقای دمیرچی و با کمک همدیگر این طرح را دنبال کردند و توانستند پیش ببرند.

آیا برای ایجاد این موزه فضای لازم را دراختیار داشتید؟

البته کتابخانه مجلس شورای اسلامی فضای کمی در اختیار دارد، ولی به دلیل اهمیت این کار در این زمینه پیش قدم شد، و می‌توانم بگویم ایثار کرد برای اینکه فضایی را در اختیار موزه چاپ قرار دهد، و با جابجایی سالن مطالعه و  برخی مخازن کتاب این کار میسر شد. طبیعتاً اگر فضای جدیدی برای آن ساخته می‌شد بهتر بود اما برای این که از فرصت استفاده کنیم و برخی اشیاء و دستگاه‌ها که مهیّا بود از دست نرود، ناچار بودیم این محاسبات را کنار بگذاریم.

چه تعداد دستگاه و اشیاء موزه‌ای تاکنون برای این موزه فراهم شده است؟

تا بحال بیش از پنج دستگاه قدیمی چاپ در اختیار ما قرار گرفته است. تعداد زیادی ابزار آلات، وسایل و دستگاههای قدیمی برای کارهای مختلف چاپخانه‌ای اعم از چاپ، صحافی، حروف‌چینی و امثالهم فراهم شده است، و امیدواریم ظرف یکی دو ماه آینده ما بتوانیم شکل اولیه را به این موزه بدهیم و آن را راه بیندازیم. در کنار این فکر زمینه‌ای هم فراهم شد تا ما جلسه باشکوهی برگزار کنیم در تجلیل از چاپخانه‌داران پیشکسون و مهم کشور و رونمایی از کتاب «هویت‌های پایدار» که شرح حال همین افراد است به همراه عکس هنری آنها. در آن مراسم که چند ماه پیش برگزار شد اکثر آن‌ها آمدند و بعد از آن هم استقبال شایانی از سوی ایشان صورت گرفت برای کمک به راه‌اندازی موزه چاپ و امیدوارم، که ضمن تکمیل و تجهیز ازن موزه برنامه‌ی خوبی در افتتاح آن در آینده نزدیک داشته باشیم.

مختصر هم از نگارخانه مجلس بفرمایید، و این که با وجود موزة اصلی و موزه صنعت چاپ که در حال راه‌اندازی است، لزوم ایجاد نگارخانه در کتابخانه مجلس شورای اسلامی چیست؟

در این رابطه باید عرض کنم که ما یک فضای ورودی داشتیم و داریم که روزانه بین 400 تا 600 نفر از اینجا رفت و آمد می‌کنند. همان فضایی که در سابق برای جستجو در بانک‌های اطلاعاتی کتابخانه از سوی مراجعین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این بخش الآن به مدخل ورودی سالن مطالعه منتقل شده است، و حالا ما قصد داریم استفاده بهینه ای از این ورودی داشته باشیم. تردد حدود پانصد نفر در این فضا زمینه این کار را برای ما فراهم می‌کند، تشویقمان می‌کند تا از این فضا استفاده بهتری ببریم. حتماً توجه دارید بسیاری از هنرمندان کشورمان اعم از نقاش‌ها، عکاس‌ها، گرافیست‌ها و سایر هنرمندان الان علاقمند هستند تولیدات خودشان را در جایی به نمایش بگذارند که مردم در آنجا رفت و آمد می‌کنند. بخصوص اهل فرهنگ و مردمان صاحب فکر. این ورودی ما می‌توانست بین خواسته‌ی بخشی از هنرمندان ما با خواسته‌ای که ما داشتیم را جمع کند، با تبدیل این مرکز پررفت و آمد به یک گالری زیبا و چشم‌نواز. امیدواریم روزهای آینده این گالری فعال شود و از هنرمندان هم درخواست می‌کنیم که با روابط عمومی ما در تماس باشند و نوبت بگیرند برای ارائه کارهایشان. و حدس می‌زنیم که بسیار استقبال خواهد شد، و احتمالاً ما مجبور می‌شویم در آینده نوبت‌های طولانی به افراد بدهیم، و به هر حال امیدواریم از این طریق بتوانیم هم به آن هنرمندان عزیز خدمتی کرده باشیم، و هم در محدوده کتابخانه فضای زیباتری را ایجاد کرده باشیم.

همیشه این انتظار از شما می‌رود که همه را غافلگیر کنید. در آینده پیش رو، فکر جدید و نویی که باید متظر تحقق آن در  سال 1390 باشیم چیست؟

فعلاً فکر تازه‌ای نداریم. حقیقتش بیشتر از اینکه بخواهیم فکر تازه‌ای داشته باشیم من خود شخصاً علاقمند هستم کارهایی را که شروع کردیم تمام کنیم. کارهای کتابخانه‌ای معمولاً کار پرسروصدا و پرخبری نیست، به‌هرحال تهیه کتاب است که ما با جدیّت دنبال آن هستیم، و دیگر تهیه اسناد پراکنده در دست مردم است، بخصوص اسنادی که مربوط می‌شود به حوزه مجلس و پارلمان، تهیه نسخ خطی است که وقت زیادی را به صورت روزانه از ما می‌گیرد و با شتاب دنبال آن هم هستیم، البته تا حدی که بودجه ما این اجازه را به ما بدهد. در حوزه نشر و پژوهش با جدیت دنبال انتشار بخشی از میراثی هستیم که در کتابخانه نگهداری می‌شود و آثار زیادی را در دست نشر داریم و برنامه‌هایی هم داریم در حوزه انتشار فهارس نسخ خطی، در این بخش حاضر به هرنوع همکاری با موسسات هستیم برای انتشار فهرست نسخ خطی. در حوزه مطبوعات قدیمی هم با جدیت داریم دنبال می‌کنیم که لوح‌های مطبوعات را منتشر می‌کنیم. همین امروز لوح مطبوعات شماره 2 ما می‌آید بیرون که بیش از 30 عنوان نشریه قدیمی را در خودش جای داده است. ما به زودی لوح فشرده دوره کامل مجله خواندنی ها را  ارائه می‌دهیم که امیدواریم به نمایشگاه امسال برسد، و قطعاً وقتی در بیاید خیلی‌ها را خوشحال خواهد کرد.

در نمایشگاه کتاب که پیش‌رو داریم چه آثار جدید از سوی کتابخانه مجلس ارائه خواهد شد، و نمایشگاه امسال را چطور ارزیابی مکنید؟

ما امسال در نمایشگاه قریب به پنجاه عنوان کتاب جدید داریم که در نمایشگاه سال گذشته نبوده است، و علاوه بر این تمام لوح‌های‌ فشرده‌ای که تولید کرده‌ایم را هم عرضه می‌کنیم، و در بین کتابها هدایای کاملا تازه‌ای برای محققین داریم که تا آن زمان می‌رسد و انشاءالله تقدیم پژوهشگران می‌کنیم. ما امیدواریم بتوانیم رضایت مشتری هایمان را جلب کنیم. تا آن زمان شماره 10مجله نامه‌بهارستان هم بیرون می‌آید، و امیدواریم شماره اول مجله  «اسناد بهارستان» هم برسد که در واقع یک تحفه جدیدی است در حوزه اسناد و انشاءالله اهالی تحقیق بپسندند و استمرار پیدا کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet