هدر موبایل
1390/02/11 16:15:28
سرویس اقتصادی
رستگار: روند اجرای مسکن مهر در استان گلستان کند شده است

رسیدگی مجلس به طرح اجاره خانه خالی پس از فراغت از بودجه

عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد: این کمیسیون پس از فراغت مجلس از رسیدگی به بودجه ۹۰، طرح دولت برای اجاره دادن خانه‌های خالی را بررسی خواهد کرد.
رسیدگی مجلس به طرح اجاره خانه خالی پس از فراغت از بودجه عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد: این کمیسیون پس از فراغت مجلس از رسیدگی به بودجه 90، طرح دولت برای اجاره دادن خانه‌های خالی را بررسی خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/1390.jpg رسیدگی,مجلس,به,طرح,اجاره,خانه,خالی,پس,از,فراغت,از,بودجه Icana

مشکل مسکن از اساسی‌ترین معضلات فعلی مردم کشورمان است؛ طرح‌های مختلفی از جمله طرح مسکن مهر و یا اجاره دادن خانه‌های خالی از سوی دولت به مردم، برای حل این مشکل اجرا شده یا در حال برنامه‌ریزی است.

عبدالله رستگار، عضو کمیسیون عمران مجلس و نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگوی با گلستان مهر، ضمن بررسی این طرح‌ها، وضعیت مسکن مهر در استان گلستان را هم تشریح کرده است که مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

 

دولت مدعی است که تا پایان سال‌جاری، 2 میلیون خانه در قالب مسکن مهر تحویل مردم خواهد داد، آیا این موضوع عملی است؟ روند ساخت مسکن مهر چگونه است؟

مسکن مهر ایده بسیار خوبی بوده و به خوبی هم دنبال می‌شود. اقدامات ابتدایی کار از قبیل تهیه زمین و طراحی طرح‌ها با همکاری شرکت‌های تعاونی شروع شد اما تعاونی‌ها در این خصوص به‌دلیل نداشتن تجربیات فنی و کافی با مشکلاتی روبه‌رو شدند و نهایتا سازمان مسکن هر استان این مسئولیت را بر‌عهده گرفت. اگر چه به لحاظ فنی مشکل رفع شد اما مشکلی که در ادامه روند این طرح‌ها بروز یافت مربوط به تسهیلاتی بود که از طرف بانک‌ها باید در اختیار پیمانکاران قرار می‌گرفت.

 

پس مانع اصلی در به نتیجه رسیدن کامل مسکن مهر، بانک‌ها هستند؟

بانک‌ها باید در ساخت مسکن مهر بیشتر مشارکت کنند و هرچقدر بانک‌ها خطوط اعتباری بیشتری برای تولید مسکن اختصاص دهند، بخش خصوصی و انبوه سازان برای ساخت‌و‌ساز در بازار مسکن انگیزه بیشتری پیدا خواهند کرد. بانک‌ها نقش بسیار مهمی در ثبات یا بی‌ثباتی بازار مسکن دارند و امیدواریم که خطوط اعتباری بانک‌ها برای پیمانکاران مسکن مهر باز باشد تا شاهد پیشرفت در ساخت مسکن و ثبات بازار آن باشیم. ولی متأسفانه به‌دلیل تامین نشدن تسهیلات کافی، مشکلاتی در حوزه مسکن مهر پیش آمد و آن پیشرفتی که پیش‌بینی شده بود، محقق نشد.

 

وضعیت مسکن مهر در استان گلستان چگونه است؟

میزان پیشرفتی که در برخی استان‌ها انتظار داشتیم، حاصل نشده و روند پیشرفت در مقایسه با برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی شده، کند است. با وجود تمام تلاش‌هایی که مدیرکل مسکن استان، استاندار محترم و دوستان و همکاران دیگر کردند، اما گرفتاری‌هایی که به‌دلیل عدم‌تامین تسهیلات از سوی بانک‌ها پیش آمد، روند کار را بسیار کند کرد.

 

یعنی در استان گلستان هم مشکلات بانکی مانع اجرای مسکن مهر شده است؟

البته علاوه بر تامین نشدن تسهیلات بانکی، مسائلی مثل آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی در بهای حمل‌ونقل و قیمت مصالح تاثیر گذاشت.

 

اثرات مثبت اجرای این طرح چه بوده است؟

ورود انبوه‌سازان به ساخت مسکن مهر در 2 سال قبل، باعث ثبات قیمت مسکن بوده است. در واقع، مسکن از کالایی پر‌سود و سرمایه‌ای به کالایی مصرفی تبدیل شده است. مقابله با افزایش بی‌رویه قیمت مسکن به‌دلیل حضور مؤثر بخش خصوصی در روند تولید مسکن بوده است و لذا باید تسهیلات لازم برای ورود بخش خصوصی را فراهم آورد. امید است در برنامه‌ریزی‌های بعدی در وزارت مسکن و با عنایت به تلاش‌هایی که آقای نیکزاد انجام می‌دهد، ساخت مسکن مهر سرعت بگیرد. سیاست کلی وزارت مسکن، عرضه بیشتر واحدهای مسکن مهر است و ارائه تسهیلات به واحدهای نیمه‌تمام در قالب مسکن مهر از برنامه‌های این وزارتخانه است.

 

همان‌طور که شما هم اشاره کردید، عزم دولت بر این است که تا پایان سال، 2 میلیون خانه در اختیار مردم قرار گیرد که امیدواریم مشکل مالی و اعتباری این طرح رفع شود تا شاهد تحویل 2 میلیون خانه به مردم باشیم. از سوی دیگر، دولت قصد دارد خانه‌های خالی مردم را اجاره دهد. این موضوع به چه شکلی قابل اجراست؟

شاید ورود دولت به این قضیه درست نبوده و موفق هم نباشد اما باید ببینیم قضیه چگونه پیش می‌رود. در این زمینه، همان‌طور که معاون وزیر مسکن و شهرسازی، جزئیات بسته اجاره بهای مسکن را اعلام کرد، دولت، کمیته ویژه‌ای برای شناسایی خانه‌های خالی از سکنه تشکیل داده است. دولت تلاش دارد که اجاره بها را کنترل کند و در بازار مسکن ثبات حاکم شود. اگر شناسایی واحدهای مسکونی خالی از سکنه به درستی انجام گیرد، در مرحله بعد خود دولت اقدام به اجاره دادن آنها خواهد کرد. وزارت مسکن معتقد است که با اجاره دادن خانه‌های خالی، قیمت اجاره خانه کاهش می‌یابد.

 

فکر می‌کنید از چه زمانی این طرح اجرا شود؟

از نیمه سال گذشته که شاهد افزایش 20 درصدی اجاره بها بودیم، دولت تصمیم گرفت بسته حمایتی درباره اجاره‌نشین‌ها تهیه کند. گفته می‌شود این بسته تقریبا نهایی شده است و از تابستان سال‌جاری اجرا خواهد شد.

 

نظر مجلس درباره طرح دولت برای شناسایی و اجاره دادن خانه‌های خالی چیست؟

قطعا کمیسیون عمران پس از پایان بررسی بودجه 90 در مجلس به این قضیه رسیدگی خواهد کرد.

 

از دیگر اقدامات در دست اجرا در زمینه بهبود وضعیت مسکن بفرمایید!

وزارت بازرگانی، سازمان امور مالیاتی و وزارت مسکن ماموریت دارند تا اقداماتی برای تسهیل شرایط تعدیل اجاره بها انجام دهند. در این بسته از مشاوران املاک خواسته شده تا قراردادهای اجاره را دوساله و بیشتر تنظیم کنند و کلیه قراردادهای اجاره را در سامانه رهگیری معاملات املاک ثبت کنند تا فهرست مالکانی که اجاره بهای بالاتر یا پایین‌تر از نرخ عرف دریافت کرده‌اند جهت تشویق یا تنبیه مشخص شود. سازمان امور مالیاتی مالکان واحدهای مسکونی‌ای که قراردادهای بیش از یک سال با مستاجر منعقد کرده یا افزایش سالانه اجاره بها را متناسب با نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی اعمال کرده باشند از معافیت 15 درصدی مالیات برخوردار خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet