هدر موبایل
1390/02/12 13:55:51
سرویس بین الملل
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

رایزنی‌ها برای برقراری روابط دیپلماتیک با مصر جدی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از جدی شدن رایزنی‌ها برای برقراری روابط دیپلماتیک بین تهران و قاهره خبر داد.
رایزنی‌ها برای برقراری روابط دیپلماتیک با مصر جدی است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از جدی شدن رایزنی‌ها برای برقراری روابط دیپلماتیک بین تهران و قاهره خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/3640.jpg رایزنی‌ها,برای,برقراری,روابط,دیپلماتیک,با,مصر,جدی,است Icana

"محمد مهدی شهریاری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، راجع به بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و مصر در قاهره و تهران، ‌ گفت: رایزنی‌هایی جدی برای انجام این کار از سوی دو طرف انجام شده و شرایط فراهم است.

نماینده بجنورد، جاجرم، گرمه، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طی هشت سال گذشته دو کشور برای از سرگیری روابط دیپلماتیک چندین بار اظهار تمایل کرده‌اند، اما "حسنی مبارک" بر اثر فشار آمریکا، ‌ ر‍ژیم صهیونیستی و برخی حکام عرب خاورمیانه همیشه از موضع خود مجبور به عقب نشینی می‌شد.

وی درباره ضرورت برقراری روابط دیپلماتیک میان تهران و قاهره، افزود: ایران و مصر دو کشور بزرگ در منطقه هستند که اگر با هم تعامل و همکاری داشته باشند، می‌توانند تاثیر وی‍ژه‌ای بر معادلات بین المللی، منطقه و جهان اسلام بگذارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: اتحاد تهران و قاهره رژیم صهیونیستی را به تنگنا خواهد برد. چون مصر در همسایگی سرزمین‌های اشغالی قرار دارد از این رو به لحاظ ژئوپلتیک موقعیت آن بسیار حساس است.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی باید از تاثیرگذاری مصر استفاده کند، ادامه داد: خوشبختانه شرایط فراهم است هرچند که هم اکنون برخی عوامل منطقه‌ای سعی در تخریب روند نزدیکی دو کشور به هم دارند. شهریاری در پایان ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور ایران و مصر بدون هیچ مشکلی با دوستی و تعامل به سمت خوبی پیش برود.

ایران بیش از ۳۰ سال پیش به دلیل توافقنامه صلح مصر و رژیم صهیونیستی (قرارداد کمپ دیوید)، روابط دیپلماتیک خود را با قاهره قطع کرد. هم اکنون روابط میان دو کشور در سطح دفتر حفاظت از منافع ایران و مصر در قاهره و تهران است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet