هدر موبایل
1390/02/17 11:11:00
سرویس اقتصادی
ترابی:

نگرانم درآمدهای بودجه 90 محقق نشود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده برای بودجه ۹۰ نگران است.
نگرانم درآمدهای بودجه 90 محقق نشود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده برای بودجه 90 نگران است. https://cdn.icana.ir/d/019/3681.jpg نگرانم,درآمدهای,بودجه,90,محقق,نشود Icana

 ین روزها حرف اصلی نمایندگان و بحث اصلی مجلس، بودجه 90 است. ما هم به همین مناسبت سراغ عبدالرضا ترابی نماینده محترم مردم گرمسار و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس رفتیم تا بیشتر با بودجه سال‌جاری آشنا شویم.

گفت‌وگوی هفته نامه کویر سمنان با ترابی را در پی می‌خوانید؛

به‌طور کلی بفرمایید بودجه 90 را چگونه می‌بینید؟

بوجه سال 90 نسبت به سال 89 از رشد بالای 40 درصد برخوردار است. ما در زمینه‌های مختلف بودجه‌های مختلف داریم؛ یکی بودجه عمومی دولت هست که ناشی از در آمد نفت و مالیات و صادرات غیرنفتی است و دیگر، بودجه شرکت‌ها و بانک‌ها، بودجه کلی کشور یعنی بودجه عمومی کشور و بانک‌ها و نهادها  و شرکت‌های دولتی بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان یعنی 500 میلیارد دلار می‌شود. در سال 89 این مبلغ حدود 300 هزار میلیارد تومان بود.

همان‌طور که می‌دانید بررسی بخش درآمدی بودجه در صحن علنی تمام شد. شما چه میزان به تحقق این درآمد‌ها خوش بین هستید؟

بخش درآمدی شامل درآمد ناشی از فروش نفت است که در بودجه 90 بشکه‌ای 81ونیم دلار برای قیمت نفت پیش‌بینی شده و بخش دیگر شامل مالیات‌ها می‌شود. در بخش مالیات‌ها هم 20 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. علاوه بر این 2 بخش، صادرات غیرنفتی، بخش خدمات و عوارض و همینطور درآمد ناشی از فروش کارخانه‌های دولتی، سایر منابع درآمدی بودجه هستند. به‌طور کلی با توجه به وضعیت بازار نفت نمی‌توان به قیمت تعیین شده یعنی 81ونیم دلار برای هر بشکه خوش بین بود. در مورد درآمد‌های مالیاتی هم من پیش‌بینی نمی‌کنم این مقدار تحقق پیدا کند چرا که زمانی یک واحد تولیدی و صنعتی مالیات می‌پردازد که تولید داشته و عملکرد داشته باشد. اما وقتی شرکتی عملکرد ندارد، سودی ندارد که بابت آن مالیات بپردازد.

در مورد بخش هزینه‌ای بودجه چه نظری دارید؟

در بخش هزینه‌ای ما 62 و نیم میلیارد دلار برای هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شده است که این رقم هم در کمیسیون اقتصادی و قبل از بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق و هم در صحن علنی مورد بحث و اعتراض نمایندگان قرار گرفته است.

نمایندگان به چه چیزی اعتراض دارند؟

دولت در زمینه هدفمند کردن یارانه‌ها، مصوبه مجلس را رعایت نکرده است. از سویی بخش اعظمی از منبع درآمدی این مبلغ در نظر گرفته شده برای هزینه کرد طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها، در نظر گرفته نشده است و از سوی دیگر طبق مصوبه مجلس، قرار نبود ما از بودجه سنواتی برای اجرای این طرح، بودجه‌ای در نظر بگیریم. بنابراین اجرای این طرح، مردم را متحمل فشار کرده است از قبیل افزایش غیرطبیعی قیمت آب برای کشاورزان و یا آب شرب و همینطور قیمت گاز و برق چه برای مصارف خانگی و چه مصارف کشاورزی و صنعتی که متأسفانه این افزایش قیمت‌ها کشاورزی و صنعت کشور را با مشکل جدی روبه‌رو کرده است.

برخی معتقدند که شیب در نظر گرفته شده برای افزایش قیمت‌ها بیشتر از میزان مصوب مجلس و قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها است. شما هم همین اعتقاد را دارید؟

بله. در طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها دولت شیب 3 سال را پیشنهاد داده بود که در مجلس شیب 5 سال به تصویب رسید و قانون شد. اخیرا در صحبت با یکی از معاونان وزارت اقتصاد متوجه شدم دولت می‌خواهد آن را به 2 سال کاهش دهد. این شیب خیلی تند است و فشار‌های اصلی به مردم وارد می‌شود.

نظر شما در مورد هزینه‌های جاری بودجه چیست؟

یکی دیگر از موارد منفی بودجه 90 همین بخش است. اگر هزینه‌های جاری دولت در سال 89 بالغ بر 75 میلیارد دلار بوده برای امسال 85 میلیارد دلار در نظر گرفته‌اند. یعنی حدود 85 هزار میلیارد تومان که بابت حقوق و دستمزد و از این قبیل پرداخت شود و باید هم پرداخت شود. این در حالی است که اگر اصل 44 قانون اساسی به سرعت اجرا شود و واگذاری‌ها به بخش خصوصی در اسرع وقت انجام شود ما نیازی نیست چنین هزینه‌ای را با این مبلغ در بودجه داشته باشیم. همین بالا بودن هزینه‌های جاری دولت باعث شده رقم بودجه عمرانی چیزی حدود 47 هزارو 500 میلیارد تومان باشد که این مبلغ تنها برای 20 درصد طرح‌های عمرانی کافی است. اگر اصل 44 به درستی و به سرعت اجرا شود 80 درصد دولت به بخش خصوصی واگذار می‌شود و باعث کاهش شدید هزینه‌های جاری می‌شود در این حالت می‌توان مبلغ بالایی برای عمران و آبادانی کشور هزینه کرد.

ایراد شما به نحوه اجرای اصل 44 از سوی دولت است یا این‌که معتقدید این اصل اجرا نشده است؟

ایراد من به کندی اجرای اصل 44 است.

یعنی به‌نظر شما بالا بودن هزینه‌های جاری برای کشور مشکل‌ساز است؟

یکی از دلایل عقب ماندگی اقتصادی هر کشور بالا بودن هزینه‌های جاری دولت است و اگر کشوری می‌خواهد رشد اقتصادی بالا داشته باشد باید دولت را کوچک کند تا هزینه کمتری برای اداره دولت بپردازد. مثلا همین کشور ترکیه، چندی پیش یکی از مسئولان اقتصادی ترکیه به ایران سفر کرده بود، ایشان می‌گفت که ترکیه تنها با کم کردن 10 درصد پرداخت‌ها، اقتصادش را از ورشکستگی نجات داده در حالی‌که تورم در آنجا حدود 70-80 درصد بوده و با این شیوه امروزه رشد اقتصادی بالایی دارند و تورم تک رقمی شده است.

به نظر شما تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه به مجلس چه تأثیری در روند بررسی آن داشته است؟

نگرانی دیگری که داریم، به تنظیم بودجه از سوی دولت بر می‌گردد. بودجه 90 از انسجام خوبی برخوردار نیست و همین امر مجلس را دچار مشکل کرده است. ضمن این‌که بودجه باید طبق قانون 15 آذر تقدیم مجلس شود که اول اسفند آن را آوردند. ما فقط 24 روز فرصت داشتیم تا بودجه را قبل از سال جدید بررسی کنیم. الان هم هر روز هفته به جز جمعه‌ها جلسات فشرده داریم و امیدواریم تا پایان اردیبهشت بررسی بودجه در مجلس تمام شود. البته ما برای این 2 ماه 20 هزار میلیارد تومان به دولت تنخواه داده‌ایم که دچار مشکل نشود. بنابراین مجلس باید با کمک سازمان مدیریت کشور یک نظام بودجه‌ریزی مدون طراحی کند تا هر سال مجبور نباشیم شاهد چنین انحرافاتی جه در بخش درآمدی و چه در بخش هزینه‌ای باشیم. متأسفانه امروزه بودجه سلیقه‌ای عمل می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet