هدر موبایل
1390/02/12 16:58:14
سرویس سیاسی
عضو هیئت رئیسه مجلس:

وزارتخانه‌ جدید بدون رای اعتماد مجلس نمی‌تواند دارای وزیر ‌شود

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه با تشکیل وزارتخانه‌های جدید در راستای برنامه پنجم توسعه، وزرای جدید نیاز به رای اعتماد نمایندگان دارند، خاطرنشان ساخت: اگر این مساله برای دولت مبهم است، مجلس آن را شفاف می‌کند.
وزارتخانه‌ جدید بدون رای اعتماد مجلس نمی‌تواند دارای وزیر ‌شود عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه با تشکیل وزارتخانه‌های جدید در راستای برنامه پنجم توسعه، وزرای جدید نیاز به رای اعتماد نمایندگان دارند، خاطرنشان ساخت: اگر این مساله برای دولت مبهم است، مجلس آن را شفاف می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/2997.jpg وزارتخانه‌,جدید,بدون,رای,اعتماد,مجلس,نمی‌تواند,دارای,وزیر,‌شود Icana

"حسین سبحانی نیا" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، درخصوص صحبت‌های روز گذشته - یکشنبه 11 اردیبهشت ماه - "سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی" معاون پارلمانی رییس‌جمهور مبنی بر عدم نیاز به معرفی وزیر راه و ترابری با توجه به ادغام وزارتخانه‌های راه و مسکن، گفت: براساس ماده 53 برنامه پنجم توسعه دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به نحوی در وزارتخانه‌های دیگر ادغام کند که تا پایان سال دوم برنامه، تعداد وزارتخانه‌ها از 21 به 17 کاهش پیدا کند، وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس افزود: مستفاد از ذیل ماده 53 این است که دولت مکلف است از مجلس بخواهد وظایف و اختیارات یک وزارتخانه را تصویب کند و بالطبع وقتی وظایف و اختیارات توسط مجلس مشخص شد، وزیر وزارتخانه هم باید مجددا از مجلس رای اعتماد بگیرد.

وی توضیح داد: اینگونه نیست که دولت دو وزارتخانه را در هم ادغام کند، وظایف و اختیارات آنها را به مجلس ارائه کند و مجلس تنها همین موارد را تصویب کند و نسبت به وزیر بی‌تفاوت باشد زیرا رای اعتماد قبلی مجلس به یک وزیر، تنها برای یک وزارتخانه مشخص با وظایف معین بوده است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس اضافه کرد: وزرای قبلی که از مجلس رای اعتماد گرفته‌اند، تنها برای همان وظایف و اختیارات قبلی بوده و وقتی تکالیف و مسوولیت‌های دیگری به این حوزه اضافه می‌شود، نمایندگان باید متناسب با این اختیارات جدید و شرح وظایف نسبت به وزیری که می‌خواهد برای این حوزه انتخاب شود، نظر بدهند و وزیر بدون رای اعتماد مجلس نمی‌تواند عهده‌دار مجموعه وظایف یک وزارتخانه دیگر باشد.

وی با تاکید بر نیاز رای اعتماد مجلس به وزرای جدید گفت: دولت باید وظایف جدید ابلاغ شده درخصوص وزارتخانه‌های جدید را به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند و همچنین وزرای مربوطه جدید را معرفی کند تا متناسب با وزاتخانه جدید، مجلس شورای اسلامی به وزیر مربوطه رای اعتماد بدهد.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: برداشت مجلس از ذیل ماده 53 این است که وزیر باید رای اعتماد بگیرد و چنانچه دولت نسبت به این مساله ابهام داشته باشد، تفسیر آن را نیز مجلس شورای اسلامی حتما انجام می‌دهد تا این مساله مشخص و شفاف و روشن شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet