هدر موبایل
1390/02/15 10:07:03
سرویس اجتماعی
اقبال محمدی:

مجلس هشتم ارتباط تنگاتنگی با معلمان داشته است

نماینده مردم مریوان و سروآباد با تاکید بر مصوبات مجلس درباره فرهنگیان، تصریح کرد: مجلس هشتم ارتباط تنگاتنگی با معلمان داشته است.
مجلس هشتم ارتباط تنگاتنگی با معلمان داشته است نماینده مردم مریوان و سروآباد با تاکید بر مصوبات مجلس درباره فرهنگیان، تصریح کرد: مجلس هشتم ارتباط تنگاتنگی با معلمان داشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/2135.jpg مجلس,هشتم,ارتباط,تنگاتنگی,با,معلمان,داشته,است Icana

توجه به آموزش و پرورش به‌ویژه در مقاطع آغازین تحصیل از آن رو که تأثیر جدی بر شاکله شخصیتی آحاد جامعه از دوران کودکی و نوجوانی دارد همواره یکی از مهمترین دغدغه‌‌های برنامه‌ریزان امر توسعه در جوامع مختلف است و به‌صورت بدیهی ارتقای جایگاه معلمان و امنیت و رضایت خاطر این قشر ارتباط مستقیمی با رشد شاخص‌های توسعه به‌دلیل رشد آگاهی و شخصیتی افراد جامعه در آغازین سال‌های حضور اجتماعی آنان دارد. 

به بهانه هفته معلم، نشریه سوران با "اقبال محمدی" نماینده مریوان و سروآباد گفت‌وگو کرده است.

 ارزیابی شما از رابطه مجلس هشتم و معلمان براساس اقداماتی که در این دوره به انجام رسیده چیست؟

درخصوص اقدامات مجلس هشتم می‌توانم به مصوبات این مجلس برای حل مشکلات فرهنگیان اشاره کنم. به‌عنوان مثال موضوع استخدام حق‌التدریسی‌ها و نیز آموزشیاران مشمول مصوبات خوبی شدند به گونه‌ای که در سال گذشته 40 هزار استخدامی به جمع فرهنگیان کشور اضافه شد. علاوه بر آن در بحث تصویب برنامه پنجم توسعه و نیز بودجه‌های سنواتی به موضوع فراهم آوری امکانات رفاهی فرهنگیان به صورت زیرساختی دقت شده است و در واقع می‌توانم بگویم نمایندگان مجلس هشتم به صورت عام و نمایندگان کردستان به‌صورت خاص ارتباط تنگاتنگی با جامعه معلمان داشته و شنوای نقطه‌نظرات آنان هستند.

سهمیه کردستان از استخدام‌های سال گذشته به چه میزان بوده است؟

سهمیه استان کردستان 270 نفر بود که با رایزنی‌هایی که انجام دادیم به 970 نفر رسید و عملا تمامی واجدین شرایط و آموزشیاران نهضت سواد آموزی جذب شدند.

تفاوت شأن معلمان در جامعه امروز با جامعه دیروز را به چه مواردی مربوط می‌دانید؟

در بسیاری از جوامع معلم نقش انبیا را ایفا می‌کند و از این رو باید شأن او بالاتر از شأن فعلی باشد ضمن آنکه باید توجه داشت که منظور از حفظ شأن صرفا تامین امکانات رفاهی و مادی نیست. در گذشته معلمان در جامعه دارای نقش مرجعیت اجتماعی بودند اما امروزه در جامعه ما شأن معلم تنزل یافته لذا باید زمینه‌ای فراهم شود که تاثیرگذاری معلمان در پیشرفت‌های جامعه به خوبی شناسانده شود تا روحیه بارورسازی استعدادهای فرزندان این مرز و بوم توسط معلمان مضاعف گردد و مثالی هم که در این رابطه می‌توانیم داشته باشیم کشور مالزی است که با بها دادن به جایگاه معلمان به رشد قابل توجهی در عرصه جهانی رسیده‌ است.

مجموعه‌های صنفی و سیاسی اجتماعی معلمان در سطح ملی و استانی در چه حالی هستند؟

علی‌رغم علاقه‌مندی معلمان به فعالیت‌های تشکیلاتی و صنفی، متاسفانه اجازه چندانی به فعالیت‌های صنفی و تشکیلاتی نمی‌دهند در حالی که انجمن صنفی معلمان در راستای دفاع از حقوق و مطالبات معلمان و ارائه انتقادات سازنده علاقه‌مند به فعالیت آزاد و قانونمند هستند و امیدوارم دولت در این‌باره تجدیدنظر نماید چرا که ایجاد محدودیت، پیامدهای منفی فراوانی به دنبال دارد.

رویکرد آقای حاجی‌بابایی در وزارت آموزش و پرورش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وزیر فعلی آموزش و پرورش به دلیل آشنایی‌اش با مجموعه به نسبت وزیر سابق بیشتر مورد رضایت فرهنگیان است، اما با این حال انتظار بیشتری از ایشان وجود دارد که به لحاظ رفاهی و اجرای نقطه‌نظرات معلمان تلاش بیشتری به خرج دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet