هدر موبایل
1390/02/12 19:09:07
سرویس سیاسی

رئیس مجلس "هفته جهانی آموزش برای همه" را به همتایان خود در منطقه آسیا- اقیانوسیه تبریک گفت

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان مجالس آسیا و اقیانوسیه برای آموزش هفته جهانی آموزش برای همه را به همتایان خود در این منطقه تبریک گفت.
رئیس مجلس "هفته جهانی آموزش برای همه" را به همتایان خود در منطقه آسیا- اقیانوسیه تبریک گفت رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان مجالس آسیا و اقیانوسیه برای آموزش هفته جهانی آموزش برای همه را به همتایان خود در این منطقه تبریک گفت. https://cdn.icana.ir/d/019/3858.jpg رئیس,مجلس,"هفته,جهانی,آموزش,برای,همه",را,به,همتایان,خود,در,منطقه,آسیا-,اقیانوسیه,تبریک,گفت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "علی لاریجانی"در بخشی از پیام خود خطاب به روسای مجالس 27 کشور عضو منطقه آسیا- اقیانوسیه گفت:‌ هفته جهانی آموزش برای همه فرصت مغتنمی برای اعضای مجمع نمایندگان مجالس آسیا و اقیانوسیه برای آموزش (FASPPED)فراهم می‌سازد تا بتوانند به ارزیابی و سرور فعالیت‌های خود در زمینه تحقیق اهداف آموزش برای همه بپردازند.

به رغم آنکه در کشورهای منطقه پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه دستیابی فراگیر به آموزش حاصل شده است اما هنوز همه در برخی کشورها مقولاتی مانند عدم دسترسی به آموزش و پرورش ابتدایی عدم ماندگاری در دوره ابتدایی، نرخ پائین گذر به دوره متوسطه، نابرابری دسترسی به آموزش و پرورش کیفی به سبب فقر تفاوت‌های قومی،‌ معلولیت، جنسیت، عدم دسترسی به آموزش و پرورش و مراقبت مناسب در سنین نخستین و کیفیت پائین یادگیری به عدم شکوفایی استعدادهای نسل‌های آینده منسجر می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان یونسکو، آموزش زنان و دختران را به عنوان موضوع هفته جهانی آموزش برای همه در سال 2011 اعلان گروه است گفت:‌ همه ما از اهمیت نقش زنان در تربیت نسل‌های آینده آگاهیم و بر این باوریم که دستیابی فراگیر آنان به آموزش از اهمیت وی‍ژه ای در رشد و پیشرفت جوامع انسانی برخوردار است.

رئیس مجمع نمایندگان مجالس آسیا و اقیانوسیه برای آموزش با شااره به سال 2015 به عنوان میعاد تعیین شده کشورهای جهان برای دستیابی به آموزش و پرورش همگانی توام با کیفیت و به دور از تبعیض یادآور شد: هرچه به این میعاد نزدیک‌تر می‌شویم بیش از هر زمان دیگر ضرورت همفکری وهمکاری کشورهای جهان ومنطقه، برای رفع موانع و چالش‌های آموزش برای همه بر همگان آشکار شده است.

لاریجانی در بخش پایانی پیام خود ضمن دعوت از تمام پارلمان‌های کشورهای منطقه آسیا- اقیانوسیه برای پیوستن به مجمع نمایندگان مجلس این منطقه برای آموزش (faspped)بمنظور ایجاد هماهنگی و انسجام بیشتر در قانونگذاری موثر و توسعه همکاری‌های منطقه ای و جهانی در جهت شتاب بخشی به روند تحقق اهداف آموزش برای همه، از دولت‌ها، نهادهای بین المللی و موسسات آموزشی و پژوهشی خواسته است تا با همکاری پارلمان‌های منطقه ظرفیت‌سازی لازم را برای دسترسی برای همه اقشار و گروه‌های اجتماعی به آموزش کیفی، پایدار در برابر انجام دهند تا بدینوسیله زمینه‌های لازم برای ایجاد جوامع پایدار و دانش بنیاد در جهت نیل به اهداف توسعه هزاره تحقق یابد.

یادآور می‌شود: مجمع نمایندگان مجالس کشورهای آسیا- اقیانوسیه برای آموزش موسوم به FASPPEDدر سال 2008 در چارچوب برنامه یونسکو برای نمایندگان مجالس تاسیس شد و در حال حاضر با 27 عضو با همکاری یونسکو به تدوین برنامه‌ها در جهت تقویت مشارکت نمایندگان مجالس در وضع قوانین آموزشی، ‌تجهیز منابع مالی و انسانی و تسهیل اجرای راهبردهای مربوط به آموزش برای همه می‌پردازد.

جمهوری اسلامی ایران در نخستین مجمع عمومی FASPPEDدر سال گذشته به ریاست مجمع نمایندگان مجالس آسیا و اقیانوسیه برای آموزش بمدت دو سال انتخاب شد و رئیس مجلس شورای اسلامی ریاست مجمع مربوط را تا سال 2012 بعهده دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet