هدر موبایل
1390/02/13 07:55:00
سرویس فرهنگی
از سوی کتابخانه مجلس:

"فرهنگ رجال معاصر عراق" در راستای تحکیم روابط فرهنگی ایران و عراق منتشر شد

«فرهنگ رجال معاصر عراق» حاوی معرفی اجمالی ۱۱۶۹ تن از شخصیت‌های فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی عراق به‌ مناسب برگزاری «همایش بازکاوی روابط فرهنگی ایران و عراق» از سوی کتابخانه‌ی مجلس منتشر شد.
"فرهنگ رجال معاصر عراق" در راستای تحکیم روابط فرهنگی ایران و عراق منتشر شد «فرهنگ رجال معاصر عراق» حاوی معرفی اجمالی 1169 تن از شخصیت‌های فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی عراق به‌ مناسب برگزاری «همایش بازکاوی روابط فرهنگی ایران و عراق» از سوی کتابخانه‌ی مجلس منتشر شد. https://cdn.icana.ir/d/019/3334.jpg "فرهنگ,رجال,معاصر,عراق",در,راستای,تحکیم,روابط,فرهنگی,ایران,و,عراق,منتشر,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس «فرهنگ رجال معاصر عراق» حاوی معرفی اجمالی 1169 تن از شخصیت‌های فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی عراق به‌ مناسب برگزاری «همایش بازکاوی روابط فرهنگی ایران و عراق» از سوی کتابخانه‌ی مجلس منتشر شد.

 کتاب مذکور زیر نظر سید‌محمدصادق خرازی و سعی و اهتمام سید‌ علی موجانی، سولماز صدقی، اردشیر پشنگ و هانیه سادات رجبی، در 444 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه، به قیمت 5 هزار تومان، در تهران، در سال 1390 چاپ و تقدیم به اصحاب فرهنگ، علاقه‌مندان به روابط ایران و عراق، پژوهشگران عراق‌شناس به‌خصوص ملت دوست و برادر عراق تقدیم می‌گردد.

ایجاد و تحکیم روابط فرهنگی بین دو کشور بدون شناخت اهل فرهنگ آنان و ارتباط بین ایشان ناممکن است. کتابخانه‌ی مجلس که وجه فرهنگی مجلس شورای اسلامی است ارتقاء سطح فرهنگ در کشور و حتی تقویت مناسبات فرهنگی با جهان اسلام به‌ویژه کشور‌های همجوار را وجه همت خود قرار داده است.

"رسول جعفریان" در این ارتباط در مقدمه‌ی خود بر این کتاب گفته‌ است:

«دو کشور ایران و عراق، سابقه‌ی فرهنگی مشترک پیش از اسلام و پس از آن داشته و یک کانون تمدنی مشترک به شمار می‌آیند. چنان‌که هر دو کشور به دلیل داشتن ملت فرهیخته، زایش‌های فرهنگی و تمدنی درخوری داشته و به طور مرتب داد ستد علمی و تمدنی با همدیگر داشته و دارند.

با توجه به این پیشینه می‌توان یقین داشت که اگر این دو کشور دست به دست یکدیگر بدهند می توانند در تمام صحنه‌ها به‌ویژه جریان تمدنی عالم، سهم بیشتری داشته باشند». وی اضافه می‌کند «به دلیل مشکلات فراوانی که در چند قرن اخیر در صحنه‌ی سیاسی این منطقه روی داده شکاف‌ها بیش‌تر شده و شناخت دو طرف از یکدیگر از طریق شناخت دانشمندان همدیگر کم و کمتر شده است. اکنون که فضای نسبتاً مساعدی فراهم گردیده امکان شناخت و تعارف این دو ملت بیش‌تر شده است. لازمه‌ی این کار در وهله‌ی نخست داشتن شناخت مناسب از دانشمندان و برجستگان  دو کشور است.»

بنا به نص صریح قرآنی یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ...(سوره‌ی حجرات، آیه‌ی 13) تعارف یک اصل قرآنی است که می‌باید میان این دو ملت محقق شود. بدیهی است یکی از مهم‌ترین گام‌ها، انتشار شرح حال  و آثار بزرگان هر ملت است.

در این تحقیق به ظاهر ساده و مختصر ولی به‌واقع سخت و دشوار که کوشندگان کتاب حاضر به گوشه‌هایی از این مشقت‌ها و مشکلات اشاره کرده‌اند به معرفی اجمالی این بزرگان و برجستگان عراقی مانند سال تولد و مرگ، سوابق علمی و فرهنگی، مشاغل و مناصب و تألیفات اشاره می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet