هدر موبایل
1390/02/13 11:45:21
سرویس فرهنگی
احمد چلپی در همایش بازشناسی روابط فرهنگی ایران و عراق:

تبادلات فرهنگی ایران و عراق، ریشه 5 هزار ساله دارد

احد چلپی از پژوهشگران عراقی حاضر در همایش بازکاوی روابط تاریخی فرهنگی ایران و عراق با اشاره به روابط عمیق دو کشور در طول تاریخ اظهار داشت: تبادلات فرهنگی و فکری ایران و عراق ریشه ۵ هزار ساله دارد.
تبادلات فرهنگی ایران و عراق، ریشه 5 هزار ساله دارد احد چلپی از پژوهشگران عراقی حاضر در همایش بازکاوی روابط تاریخی فرهنگی ایران و عراق با اشاره به روابط عمیق دو کشور در طول تاریخ اظهار داشت: تبادلات فرهنگی و فکری ایران و عراق ریشه 5 هزار ساله دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/4491.jpg تبادلات,فرهنگی,ایران,و,عراق،,ریشه,5,هزار,ساله,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir)، "احمد چلبی" از اعضای ائتلاف ملی عراق در مراسم افتتاحیه همایش بازکاوی روابط فرهنگی تاریخ ایران و عراق گفت: ارتباطات تجاری، فکری و فرهنگی ایران و عراق سال‌هاست که ادامه داد و به دوره‌های هخامنشی و ساسانی برمی‌گردد.

چلبی با اشاره به روابط گسترده ایران و عراق در دوره ساسانی تاکید کرد: در مناطق باستانی شهر جیرفت، آثاری از تبادلات تجاری و فرهنگی دو کشور کشف شده است که نشان می‌دهد بازرگانان دو کشور در آن زمان گندم و سنگ‌های قیمتی را با یکدیگر مبادله می‌کردند.

وی افزود: این مبادلات میان دو همسایه، نه تنها در عرصه تجارت، بلکه در اصول شناختی و معرفتی هم جاری بوده است.

این پژوهشگر عراقی مشترکات زبانی میان مردم ایران و عراق را نشان‌دهنده عمق روابط فکری و فرهنگی دو کشور دانست و ادامه داد: وجوه اشتراک زبان فارسی و زبان عربی به حدی زیاد است، که بسیاری از عالمان بزرگ ایرانی ماننده ابوعلی‌سینا کتاب‌ها و رساله‌های خود را به زبان عربی تالیف کرده‌اند.

چلبی با اشاره به زنجیره ارتباطات فکری و فرهنگی میان کشورهای اسلامی منطقه، تصریح کرد: روابط عمیق تاریخی و فرهنگی میان ایران و عراق، مسئولیت بزرگی را بر دوش نسل ما گذاشته است، چرا که ما هم حلقه‌ای از زنجیره ارتباط فرهنگی و مذهبی دو کشور هستیم که سال‌ها تداوم داشته است و ما نیز باید این زنجیره را کامل کنیم و به نسل بعد از خود برسانیم.

وی اندیشه‌های افراطی قوم‌گرایانه و ناسیونالیستی ایجاد شده در کشورهای منطقه را دسیسه شوم غرب دانست و ابراز امیدواری کرد: ملت‌های مسلمان از درگیری در اختلافات قومی پرهیز کنند و نگذارند توطئه دشمنان اسلام، آنها را از هم جدا و منزوی سازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet