عید قربان
1386/05/27 15:53:00
سرویس اقتصادی

دلخوش:مسایل بانکی اسلامی باید مورد بازنگری قرار گیرد

کاظم دلخوش در آستانه روز بانکداری اسلامی گفت: قوانین بانکداری ایران براساس قانون بانکداری اسلامی است ولی اینکه تا چه حد در اجرای درست قوانین آن موفق بوده‌ایم، جای تامل دارد.

وی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت افزود: نقاط ضعفی که در سیستم بانکداری ما وجود دارد حاکی از این است که متاسفانه نتوانسته‌ایم به آن قوانین اسلامی که واقعا برای مردم و جامعه اسلامی اثرگذار باشد دسترسی پیدا کنیم.

دلخوش با اشاره به قانون عملیات بانکی بدون ربا اظهار داشت: آیا این قانون عملیات بانکی بدون ربا در حال حاضر در بانک ها انجام می‌شود؟ یا در آن شبهه ربا وجود دارد؟ و این بحثی است که علما و بزرگان ما باید به آن توجه کنند.

نماینده صومعه سرا به وجود دو مشکل در بحث قانونگذاری اشاره کرد و گفت: گاهی قوانین بانکی خوب نوشته می‌شود ولی در اجرا ضعیف است و گاه نیز قانون خوب نوشته نمی‌شود و در اجرا نیز ضعیف است. لذا به اعتقاد من اگر بزرگان ما برای فقه اسلامی قوانین بانکی خصوصا مسایل بانکی اسلامی را مورد بازنگری قرار دهند، بهتر می‌توانیم مشکلات مردم را با دید وسیع‌تر و مثبت‌تر نگاه کرده و رفع نماییم.

وی خاطرنشان کرد: سالم‌ترین نوع بانکداری، بانکداری اسلامی است زیرا جامعه را از شبهات مختلف دور می‌کند و اجازه نمی‌دهد شبهه در ربا و نزول پیش آید. همچنین تعادل در مشارکت‌ها و دریافت‌ها و پرداخت‌ها بصورت کامل در بانکداری اسلامی دیده شده و رعایت می‌شود. ولی آن چیزی که باید باشد، الان در پرداخت وام و بازپس گیری آن و مدت زمان دوران مشارکت در سیستم بانکی ما با مشتریان رعایت می‌شود؟

وی اضافه کرد: این مسایل نقاط ابهامی است که احساس می‌کنیم باعث شده است که مقداری ما را از اهداف قانون بانکداری اسلامی دور نماید.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet