هدر موبایل
1390/02/25 10:47:31
سرویس سیاسی
ابراهیمی در واکنش به اعلام پایان مسئولیت ۳ وزیر:

رییس جمهور راهی جز معرفی وزیران جدید به مجلس ندارد

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه خداحافظی رییس جمهوربا وزرای در طرح ادغام بوده است تاکید کرد: وزاریی که در طرح ادغام قرار دارند قطعا باید ازمجلس رای اعتماد بگیرند.
رییس جمهور راهی جز معرفی وزیران جدید به مجلس ندارد نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه خداحافظی رییس جمهوربا وزرای در طرح ادغام بوده است تاکید کرد: وزاریی که در طرح ادغام قرار دارند قطعا باید ازمجلس رای اعتماد بگیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/5222.jpg رییس,جمهور,راهی,جز,معرفی,وزیران,جدید,به,مجلس,ندارد Icana

"حسین ابراهیمی" در گفت وگو با خبرنگارخانه ملت(www.icana.ir)، با اشاره بر خداحافظی رییس جمهور با 3 وزیربدون تعیین سرپرست برای وزارتخانه‌های جدید، قرار گرفتن این وزارتخانه‌ها در طرح ادغام را مورد تاکید قرارداد و گفت: وزیرانی که در طرح ادغام قرار دارند قطعا باید ازمجلس رای اعتماد بگیرند. 

 

وزیرانی که در طرح ادغام قرار دارند باید از مجلس رای اعتماد بگیرند

نماینده مردم بیرجند و درمیان درمجلس شورای اسلامی با بیان آنکه ما نمی‌دانیم این خداحافظی به معنای استعفای وزرا بوده یا توسط رییس جمهور برکنار شده‌اند، افزود: این 3 نفر، وزیر وزارتخانه‌های در طرح ادغام بوده‌اند وهیچ راهی وجود ندارد جز آنکه از مجلس رای اعتماد گرفته شده و وزیرجدید معرفی شود. 

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:هم شورای نگهبان در پاسخ به استفساریه مجلس رای به نظر مجلس داد و هم قانون مجلس توسط خود مجلس تفسیرمی شود که در نهایت نظر بر کسب رای اعتماد ازمجلس است. 

عضو فراکسیون اصولگرایان به  تغییر در وظایف وزارتخانه‌ها پس ازادغام اشاره کرد و افزود: حقیقت امر تغییر وظایف وزارتخانه‌ها پس از ادغام و گستره وظایف جدیدی است که باید مجددا نوع توان وزیر جدید سنجیده شود و از این حیث رییس جمهور راهی جز معرفی وزرای جدید به مجلس ندارد.

رئیس جمهور روز شنبه بدون تعیین سرپرست برای وزارتخانه‌های جدید در نامه‌های جداگانه‌ای پایان مسئولیت محصولی، محرابیان و میرکاظمی  وزیران رفاه، صنایع و نفت را اعلام  و از خدمات و تلاش‌های آنان قدردانی کرد.

براساس ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه؛ دولت مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به نحوی در وزارتخانه‌های دیگر ادغام نماید که تا پایان سال دوم برنامه تعداد وزارتخانه‌ها از ۲۱وزارتخانه به ۱۷وزارتخانه کاهش یابد. وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های جدید با پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.

 همچنین براساس اصل۱۳۳قانون اساسی، وزراء توسط رییس جمهور تعیین و برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌شوند با تغییر مجلس، گرفتن رأی اعتماد جدید برای وزراء لازم نیست. تعداد وزیران و حدود اختیارات هر یک از آنان را قانون معین می‌کند.

شورای نگهبان قانون اساسی نیز ۲۱اردیبهشت ماه در تفسیر اصل ۱۳۳قانون اساسی آورده است: با توجه به وضوح اصول قانون اساسی خصوصا اصل ۱۳۳هرگونه تغییر در وظایف و اختیارات قانونی و نیز ادغام دو یا چند وزارتخانه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و تا پیش از تصویب مجلس تغییری در مسئولیت و اختیارات وزیران و وزارتخانه‌های قبلی به وجود نخواهد آمد. وزیر وزارتخانه های جدید یا ادغام شده در هر صورت وزیر جدید محسوب شده و نیاز به اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet