خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1390/03/04 12:51:00
سرویس سیاسی
مجلس هشتم چهارمین سال فعالیت خود را آغاز کرد

ترکیب چهارمین هیئت رییسه مجلس هشتم

انتخابات چهارمین هیئت رییسه هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی امروز برگزار و تنها "سید محمدحسن ابوترابی‌فرد" جای خود را در این انتخابات به "محمدرضا باهنر" داد.
ترکیب چهارمین هیئت رییسه مجلس هشتم انتخابات چهارمین هیئت رییسه هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی امروز برگزار و تنها "سید محمدحسن ابوترابی‌فرد" جای خود را در این انتخابات به "محمدرضا باهنر" داد. https://cdn.icana.ir/d/019/6245.jpg ترکیب,چهارمین,هیئت,رییسه,مجلس,هشتم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برای سال پایانی این دوره مجلس در حالی امروز- چهارشنبه 4 خردادماه - در صحن علنی برگزار شد که در این انتخابات "علی لاریجانی" با 212 رای برای چهارمین سال متوالی با 87 درصد کل آرای ماخوذه و با افزایش ۴درصدی نسبت به آرا سال گذشته در سمت ریاست مجلس هشتم ابقا شد.

لاریجانی پس از اعلام نتایج رای گیری برای انتخاب رییس مجلس، از نمایندگان به خاطر انتخاب وی برای چهارمین سال متوالی تشکر قدردانی کرد.

علی لاریجانی در نخستین سال مجلس هشتم با ۲۳۷رای از مجموع  ۲۶۶رای، در دومین سال با ۲۱۶رای از مجموع ۲۴۱رای و در سومین سال با ۲۱۴رای از مجموع ۲۵۸رای نیز به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی انتخاب شده بود.

همچنین در این انتخابات "محمدرضا باهنر" با 183 رای به عنوان نایب رییس اول و "سیدشهاب‌الدین صدر" با 131 رای به عنوان نایب رییس دوم برگزیده شدند. "مسعود پزشکیان" نماینده تبریز هم با 94 رای نتوانست همچون سال گذشته به جمع اعضای هیئت رئیسه مجلس راه یابد.

ترکیب ناظران و دبیران هیئت رییسه نیز با وجود تفاوت در میزان آرا، تغییری نکرد و "محمد آشوری تازیانی" نماینده بندرعباس با 186 رای، "احمد ناطق نوری" نماینده نور و محمودآباد با 139 رای و "محسن کوهکن ریزی" نماینده لنجان با 136 رای به عنوان ناظر و "سیدجاسم ساعدی" نماینده شوش و دانیال با 177 رای، "امیدوار رضایی میرقائد" نماینده مسجد سلیمان با 174 رای، "محمد دهقانی نقندر" نماینده چناران و طرقبه با 170رای، "حسین سبحانی‌نیا" نماینده نیشابور با 163 رای، "محمدحسین فرهنگی" نماینده تبریز با 161 رای و "جهانبخش محبی‌نیا" نماینده میاندوآب با 157 رای به عنوان دبیر در سال چهارم ابقا شدند.

همچنین "محمد مهدی شهریاری" نماینده بجنورد با 82 رای، "مهرداد بائوج لاهوتی" نماینده لنگرود با 56 رای و "محمد سقایی" نماینده استهبان و نی‌ریز با 36 رای به عنوان ناظر و "علیرضا منادی سفیدان" نماینده تبریز با 116 رای، "علی اسلامی پناه" نماینده جیرفت و عنبرآباد با 91رای و "سیدرمضان شجاعی کیاسری" نماینده ساری با 52 رای نتوانستند به عنوان دبیر به جمع اعضای هیئت رئیسه مجلس هشتم در سال پایانی این دوره راه یابند.

بنابراین با انتخابات صورت گرفته در جلسه علنی امروز – چهارشنبه – مجلس شورای اسلامی تنها "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" نماینده قزوین جای خود را به "محمدرضا باهنر" نماینده تهران به عنوان نایب رئیس اول داد.

ابوترابی‌فرد در جلسه روز سه‌شنبه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان نتوانسته بود رای اعضای این فراکسیون را برای نامزدی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به دست آورد و به این ترتیب وی امروز در صحن علنی برای نایب رئیسی مجلس هم نامزد نشد.

اعضای جدید هیئت رئیسه مجلس هم امروز پس از سوگند یاد کردن، چهارمین سال فعالیت خود را رسما آغاز کردند.

سوگند اعضای هیئت رئیسه دراجرای ماده ۱۷آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پیشگاه قرآن کریم صورت گرفت.

در ماده 17 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده است: "من به عنوان عضو هیأت رئیسه مجلس شوراى اسلامى در برابر قرآن مجید به خداوندقادر متعال سوگند یاد مى‏کنم که حداکثر توان خود را براى اجراء آئین‏نامه داخلىمجلس شوراى اسلامى با مراعات بى طرفى کامل در انجام وظایف بکارگیرم و از هرگونهاقدام مخالف آئین‏نامه اجتناب نمایم."

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet