خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/05 15:12:49
سرویس دیگر رسانه‌ها_

تبعات درست اجرایی‌نشدن قانون هدفمندی یارانه‌ها از نگاه بهارستانی‌ها

اعضای خانه ملت با اشاره به نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، اظهار داشتند: اجرای نادرست این قانون منجر به افزایش بی ‏رویه نرخ تورم و نزدیک شدن قشر متوسط جامعه به قشر فقیر شده است لذا دولت می بایست هر چه سریعتر نسبت به اجرای صحیح ‏قانون هدفمندی یارانه ها اقدام در غیر اینصورت نمایندگان مردم در خانه ملت با استفاده از ظرفیت های قانون اساسی وارد عمل می ‏شوند.‏
تبعات درست اجرایی‌نشدن قانون هدفمندی یارانه‌ها از نگاه بهارستانی‌ها اعضای خانه ملت با اشاره به نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، اظهار داشتند: اجرای نادرست این قانون منجر به افزایش بی ‏رویه نرخ تورم و نزدیک شدن قشر متوسط جامعه به قشر فقیر شده است لذا دولت می بایست هر چه سریعتر نسبت به اجرای صحیح ‏قانون هدفمندی یارانه ها اقدام در غیر اینصورت نمایندگان مردم در خانه ملت با استفاده از ظرفیت های قانون اساسی وارد عمل می ‏شوند.‏ https://cdn.icana.ir/d/019/6171.jpg تبعات,درست,اجرایی‌نشدن,قانون,هدفمندی,یارانه‌ها,از,نگاه,بهارستانی‌ها Icana

افزایش بی‌رویه نرخ تورم حاصل اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها

در همین ارتباط عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار بود با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها 3 تا 4 درصد تورم در کشور ایجاد شود گفت: افزایش بی رویه نرخ تورم ماحصل اجرای نادرست و بدون نظارت این طرح است.

کاظم فرهمند نماینده مردم مهریز، بافق و یزد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص نحوه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها افزود: اگر این طرح به درستی اجرا شود در کاهش دهک های فقیر جامعه موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقصی در قانون هدفمندی یارانه ها وجود ندارد ادامه داد: متاسفانه این قانون درست اجرا نشده و این موضوع یکی از دلایل اصلی گرانی های اخیر در جامعه است.

فرهمند با اشاره به اینکه هدف از اجرای این طرح بهره مندی طبقات ضعیف جامعه از توانمندی های اقتصادی بوده است اظهار داشت: مجلس تلاش می کند با نظارت پیگیر و همه جانبه با عوامل اجرای نادرست این طرح برخورد کند.

وی با بیان اینکه در صورت محاسبه دقیق قیمت حامل های انرژی و دیگر اقلام شامل طرح هدفمندی، افزایش بی رویه در قیمت ها وجود نداشت خاطرنشان کرد: دولت باید با برنامه ریزی و سازماندهی دقیق، ثبات قیمت ها اعمال جریمه گرانفروشی، الکترونیکی شدن خدمات فروش و حذف واسطه گری از گرانی افزایش تورم جلوگیری کند.

فرهمند با اشاره به عدم اجرای درست طرح هدفمندی یارانه توسط دولت گفت: ‌افزایش نرخ تورم چندین درصدی حاصل اجرای نادرست طرح هدفمندی است.

 

دولت در خصوص هدفمندی یارانه‌ها هشدار مجلس را جدی بگیرد

همچنین عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت می بایست در خصوص اجرای دقیق قانون هدفمند کردن یارانه ها و کاهش قیمت ها هشدار مجلس را جدی بگیرید و هرچه سریعتر در این خصوص وارد عمل شود.

حسین سبحانی نیا نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هدفمند کردن یارانه ها به عنوان یکی از مهمترین طرح های کلان کشور دارای جوانب بسیار مثبتی می باشد و انجام آن نیازمند برنامه دقیق و منسجم است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در برخی از بخش ها هم چون کشاورزی، صنایع و معادن بسیار ضعیف بوده لذا مجلس به دولت در این خصوص هشدار جدی داده است.

وی با انتقاد از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: انتقادات فراوانی در خصوص اجرای این قانون به دولت وارد است لذا از قوه مجریه می خواهیم هر چه زودتر نسبت به اجرای صحیح این قانون اقدام نماید در غیر این صورت نمایندگان وارد عمل خواهند شد.

 

برخورد نمایندگان با دولت در صورت تداوم عدم اجرای صحیح هدفمندی یارانه‌ها

در همین ارتباط رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این که اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها نباید از دستور کار خارج شود گفت: اگر دولت در مسیر اجرایی هدفمندکردن یارانه ها به قوانین توجه ننماید نمایندگان مردم در خانه ملت با استفاده از ظرفیت های قانون اساسی برخوردار خواهند کرد.

علی عباسپور تهرانی فرد نماییده مردم تهران در بهارستان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دولت طبق قانون می بایست قیمت کالاهای اساسی و مؤلفه های انرژی را تدریجی افزایش دهد تا تورم بواسطه پرداخت یارانه ها کنترل شود.

وی افزود: دولت با ارزیابی ناصحیح از قابلیت های جامعه و افزایش جهش کالاهای اساسی و مؤلفه های انرژی، باعث شده تا تورم در کشور به صورت بی رویه ای افزایش یابد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات در ادامه با بیان پرداخت 80 تا 90 درصد یارانه مستقیم از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی تصریح کرد: پرداخت مستقیم یارانه ها از حساب ذخیره ارزی به مردم دلیل اصلی لطمات وارده به منابع اقتصادی است.

عباسپور گفت: رکود اقتصادی توام با تورم از مدل هایی است که در دنیا کم اتفاق می افتد ولی این مدل در ایران شکل گرفته که کنترل آن تدابیر خاص و پرهزینه را می طلبد و این امر دلیلی شده تا لاریجانی از دولت در این خصوص انتقاد نماید.

وی مهمترین دلیل ایجاد تورم در کشور را عدم اجرای صحیح قوانین دانست و خاطرنشان کرد: عدم اجرای صحیح قانون هدفمندکردن یارانه ها باعث شده تا قشر متوسط به قشر فقیر جامعه نزدیک شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات با ملزم نمودن مدیران ارگان ها، نهادها و سازمان های دولتی به رعایت قوانین بیان کرد: مدیران در مسیر حرکت خود با رعایت قوانین مصوب می توانند بسیاری از مشکلات و ابهامات اقتصادی کشور و مردم را برطرف نمایند.

عباسپور در ادامه با بیان این که اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها نباید از دستور کار خارج شود تصریح کرد: اگر دولت بخواهد در نحوه اجرای هدفمند کردن یارانه ها به قوانین توجه ننماید، و این قانون را بصورت ناصحیح اجرا کند نمایندگان مردم در خانه ملت با استفاده از ظرفیت های قانون اساسی با آنان برخورد خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet