خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/05 15:14:18
سرویس سیاسی

دیدارهای جداگانه رئیسان جمهور سودان، عراق و پاکستان با مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار عمرالبشیر رییس جمهور سودان و هیأت همراه، حرکت‌های مردمی اخیر در منطقه را سرآغاز یک تحول اساسی در کشورهای اسلامی و منطقه خواندند و اظهار امیدواری کردند: در آینده نزدیک شاهد یک پیمان قوی اسلامی در شمال افریقا باشیم.
دیدارهای جداگانه رئیسان جمهور سودان، عراق و پاکستان با مقام معظم رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار عمرالبشیر رییس جمهور سودان و هیأت همراه، حرکت‌های مردمی اخیر در منطقه را سرآغاز یک تحول اساسی در کشورهای اسلامی و منطقه خواندند و اظهار امیدواری کردند: در آینده نزدیک شاهد یک پیمان قوی اسلامی در شمال افریقا باشیم. https://cdn.icana.ir/d/019/5950.jpg دیدارهای,جداگانه,رئیسان,جمهور,سودان،,عراق,و,پاکستان,با,مقام,معظم,رهبری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیش از ظهر روز یکشنبه در این دیدار با اظهار خرسندی از بیداری اسلامی در مصر، تونس و لیبی، حرکت‌های اخیر مردمی در منطقه را برخلاف خواست و منافع امریکا، غرب و صهیونیست‌ها دانستند و افزودند: برهمین اساس باید هوشیار بود که امریکا و غرب، مانع از ادامه مسیر طبیعی این حرکت‌های مردمی نشوند و آنها را مصادره نکنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته امریکا و غرب، در کوتاه مدت کاری از پیش نخواهند برد، ولی بهرحال باید مراقب هرگونه انحراف و یا مصادره حرکتهای مردمی در منطقه بود.

ایشان موضوع مصر را در تحولات منطقه بسیار مهم ارزیابی کردند و افزودند: پایگاه مستحکم امریکا و رژیم صهیونیستی در مصر،اکنون فروریخته است و امریکا و برخی حکومت های وابسته، در تلاش هستند که شاید در بلندمدت، مسیر را به سمت و سوی دیگری تغییر دهند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سابقه تغییر تدریجی افراد و حرکت‌های انقلابی در طول زمان تأکید کردند: نباید گذاشت چنین اتفاقی در مورد مسائل منطقه روی دهد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای درخصوص مسائل لیبی هم افزودند: ما در مورد اوضاع لیبی بشدت نگران هستیم زیرا حرکت مردم لیبی یک قیام جدی و واقعی است و غربی ها مصمم هستند تا نگذارند این حرکت واقعی مردم به سرانجام برسد.

ایشان علت دخالت نظامی غرب در لیبی را همین موضوع دانستند و خاطرنشان کردند: غربی‌ها از تشکیل یک حکومت با گرایش های اسلامی در لیبی و در یک قدمی اروپا به شدت هراس دارند و می خواهند مانع از این کار شوند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل سودان و فشارهای غرب به این کشور اشاره و تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران از حکومت اسلامی، دولت و ملت سودان که مصمم به حفظ استقلال، اسلامیت و یکپارچگی سرزمین خود هستند، حمایت می کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ایستادگی و مقاومت دولت و ملت سودان در برابر توطئه ها و فشارهای امریکا، رژیم صهیونیستی و غرب قابل قدردانی است.

ایشان تأکید کردند: در شرایط کنونی باید تمام جناح‌ها و گروه‌ها در سودان، هوشیار و متحد باشند.

در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد رییس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای عمرالبشیر رئیس جمهور سودان روابط ایران و سودان را مستحکم و خوب ارزیابی کرد و ضمن قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: با وجود فشارهای غرب، دولت و ملت سودان در مقابل این فشارها ایستادگی کرده‌اند و به آینده امیدوار هستند.

رییس جمهور سودان همچنین تحولات منطقه را مثبت و به نفع کشورهای اسلامی دانست و گفت: قطعاً شرایط منطقه به دوران قبل از حرکت‌های مردمی باز نخواهد گشت و امریکا و رژیم صهیونیستی ضرر کنندگان اصلی از تحولات منطقه خواهند بود.

 

آگاهی مردم پاکستان از نیات شوم واشنگتن، ایستادگی این ملت را به همراه خواهد آورد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر روز شنبه نیز در دیدار آصف علی زرداری رییس‌جمهور پاکستان، پیوندهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی دو ملت را زمینه‌ساز گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور دانستند و بر تقویت همه جانبه روابط تهران – اسلام آباد تأکید کردند.

به گزارش ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی وحدت ملت پاکستان را موجب ناکامی نقشه‌های شوم آمریکایی‌ها خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکا در تلاش است با ایجاد تفرقه در پاکستان به اهداف نامشروع خود دست یابد اما آگاهی مردم پاکستان از نیات شوم واشنگتن، ایستادگی بیشتر این ملت را در مقابل سلطه جویی‌های آمریکا به همراه خواهد آورد.

 آقای آصف علی زرداری نیز با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی گفت: پاکستان همه تلاش خود را برای گسترش مناسبات خوب موجود با ایران به کار خواهد گرفت.

رییس جمهور پاکستان، روابط دو ملت را دارای پشتوانه‌های قوی تاریخی فرهنگی دانست و گفت: این روابط آینده‌ای به مراتب روشن‌تر خواهد داشت.

 

سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا رو به ضعف است و ملت‌ها باید از این واقعیت، استفاده کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز شنبه هم‌چنین در دیدار جلال طالبانی رییس‌جمهور عراق، حضور غاصبانه و مداخله جویانه آمریکایی‌ها را منشأ مشکلات عراق و منطقه خواندند و خاطرنشان کردند: با وجود این حضور متکبرانه، رویدادها و حوادث جاری در منطقه نشان می‌دهد سیاست خاورمیانه‌ای امریکا رو به ضعف است و ملت‌ها باید از این واقعیت، استفاده کنند.

به گزارش ایسنا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از گام‌های محکم ملت و دولت عراق برای حل مشکلات افزودند: ملت بزرگ عراق و مسئولان این کشور با پشت سرگذاشتن گذرگاه‌های دشوار، در حال خروج از محنت سال‌های اخیر هستند و باید با حکمت و صبر و شجاعت مشکلات باقی‌مانده را نیز حل کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر گسترش و تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های ایران و عراق، این همکاری‌ها را امری طبیعی و نشانه برادری و دوستی حقیقی دو ملت دانستند و افزودند: نیروهای مسلح ایران و عراق، 8 سال با یکدیگر در جنگ بودند اما دو ملت اکنون کدورتی از یکدیگر ندارند چرا که می‌دانند رژیم مضمحل شده صدام، عامل تحمیل جنگ به دو ملت دوست و برادر بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به روابط خوب مسئولان کشور عراق با جمهوری اسلامی ایران، برخی تلاش‌ها برای تضعیف روابط دوستانه ایران و عراق را محکوم به شکست دانستند و افزودند: در پرتو پیوندهای عمیق دینی و فرهنگی، روابط دو ملت و دو کشور روز به روز محکم‌تر خواهد شد.

ایشان، وحدت هرچه بیشتر جناح‌های عراقی را موجب استحکام مواضع این کشور دانستند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها برای تمدید حضورشان در عراق، روی اختلاف جناح‌های این کشور حساب باز کرده‌اند و گروه‌های عراقی باید با هوشیاری مانع تحقق اهداف آنها شوند.

در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد هم حضور داشت، رییس‌جمهور عراق با اشاره به عمق پیوندهای تاریخی دو ملت ایران و عراق گفت: روابط اقتصادی - سیاسی و فرهنگی تهران – بغداد مسیر توسعه را طی می‌کند و امیدواریم زیرساخت‌های عراق را با توان فنی و تجربیات ایران بازسازی کنیم.

آقای طالبانی افزود: جناح‌ها و گروه‌های مختلف عراقی در پیشرفت و آبادانی عراق هم نظر هستند و متفق‌القول با تمدید حضور نظامیان آمریکایی مخالفند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet