هدر موبایل
1390/04/05 15:56:30
سرویس اقتصادی
تامینی لیچایی با انتقاد از واردات بی‌رویه برنج:

یک چهارم برنج مصرفی کشور وارد می‌شود

نماینده مردم رشت در مجلس، سرانه مصرف برنج در ایران را ۴۰ کیلوگرم در سال خواند و گفت: آمار واردات برنج در دو ماه نخست امسال، یک‌چهارم نیاز برنج کشور است.
یک چهارم برنج مصرفی کشور وارد می‌شود نماینده مردم رشت در مجلس، سرانه مصرف برنج در ایران را 40 کیلوگرم در سال خواند و گفت: آمار واردات برنج در دو ماه نخست امسال، یک‌چهارم نیاز برنج کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/4373.jpg یک,چهارم,برنج,مصرفی,کشور,وارد,می‌شود Icana

"حسن تامینی لیچائی" در گفت و گو با گلچین اظهار کرد: قبلا اعلام کرده‌ایم که برنج‌های خارجی مشکل دارند و چرا با این تفاسیر باز هم شاهد آن هستیم که این برنج‌ها را بدون آزمایش وارد بازار می‌کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: اعلام کرده‌اند مصرف سالانه برنج در ایران بیش از سه میلیون تن است که با در نظر گرفتن جمعیت 75 میلیون نفر در کشور و مصرف سرانه حدود 40 کیلوگرم آماری را ارائه می‌دهد که متأسفانه تنها به ضرر کشاورز و کشاورزی خواهد بود.

تامینی در باره سخنان دبیر انجمن صنفی برنج که اعلام کرده است امسال دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تن برداشت برنج خواهیم داشت، تصریح کرد: با توجه به آمار ارائه شده و مصرف سرانه کشور، در هر ماه مصرف 750 هزار تن برنج پیش‌بینی خواهد شد که متأسفانه باز هم این اعداد و ارقام نشان‌دهنده آن است که نیاز به وارد کردن برنج‌های خارجی خواهیم داشت؛ و می‌دانیم که چه کسانی به چه میزان این برنج‌ها را وارد کشور می‌کنند و مجددا این قشر کشاورز است که آسیب می‌بیند.

وی ادامه داد: معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که میزان تولید برنج داخلی در سال 79 حدود دو میلیون و 300 هزار تن بوده؛ حال چقدر باید برنج وارد کنند؟

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان، آمار واردات برنج را در دو ماه نخست یک‌چهارم نیاز برنج کشور خواند و گفت: آمار گمرک نشان می‌دهد که در دو ماه نخست سال‌جاری بیش از 201 هزار تن برنج وارد کشور شده است که این میزان یعنی یک‌چهارم نیاز برنج در 2 ماه نخست امسال.

وی افزود: هر سال شاهد افزایش واردات برنج در کشور هستیم و این‌که چه میزان برنج خارجی در انبارها داریم خود جای بحث دارد.

تامینی از سیاست‌های وزارت بازرگانی و وزارت جهاد و کشاورزی انتقاد کرد و گفت: هر ساله میزان واردات انواع برنج‌های هندی، پاکستانی، تایلندی و ... با سیاست‌های غلط وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی در بازار بیشتر می‌شود و می‌بینیم به بهانه افزایش قیمت برنج‌های ایرانی آنها هم افزایش قیمت پیدا می‌کنند و به‌دنبال آن واردات و عرضه آنها در کشور هم بیشتر می‌شود؛ این سیاست غلط را چه کسی باید پاسخگو باشد؟

وی اعلام کرد: علاوه بر نظارت بیشتر روی برنج‌های وارداتی باید نظارت ویژه هم روی میوه‌های وارداتی داشته باشیم و روی این محصولات آزمایشات لازم صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: این کمیسیون در حال بررسی آن است که این میوه‌ها چه میزان آلودگی را به همراه دارند و چه بیماری‌هایی را به همراه خواهند داشت؛ این در حالی است که بازارهای ما پر از میوه‌های خارجی شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet