هدر موبایل
1390/04/05 15:45:38
سرویس اجتماعی
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان:

باید منابع مالی بیمه‌ها اصلاح شود

"حسنعلی شهریاری" رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید: منابع مالی بیمه‌ها باید اصلاح شوند.
باید منابع مالی بیمه‌ها اصلاح شود "حسنعلی شهریاری" رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید: منابع مالی بیمه‌ها باید اصلاح شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/1490.jpg باید,منابع,مالی,بیمه‌ها,اصلاح,شود Icana

بیمه‌ها می‌بایست هزینه‌ها را پرداخت کنند، اگر بخواهیم پزشکان در بیمارستان‌های دولتی ماندگار باشند باید فاصله دریافتی‌شان نسبت به بخش خصوصی کاهش یابد منظور این نیست که برابر شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی  که خود فوق تخصص چشم‌پزشکی داراست در گفت‌وگو با مندیل می‌افزاید: «در گفت‌وگویی که پیش رو دارید این نماینده مجلس به بیان دیدگاه‌هایش در مورد وضعیت سلامت کشور و به‌ویژه موضوع بیمه‌ها و عدم‌تحقق هدفمندشدن یارانه‌ها در بخش سلامت تاکید کرده است.

به تازگی دولت تعرفه‌های بخش درمان را ابلاغ کرده است. نکته اینجاست که همواره دولت این تعرفه‌ها را تعیین و ابلاغ می‌کند ولی در عمل هیچ واحد درمانی به آن عمل نمی‌کند؟

تعیین تعرفه درمان در سال‌جاری با قانون برنامه پنجم، منافات دارد. در قانون مشخص شده که در سال‌جاری، تمام پزشکانی که در بیمارستان‌های دولتی کار می‌کنند، باید تمام وقت شوند، چرا که برای همه آنان تعرفه واقعی خدمات تعریف شده است؛ ممکن است

منابع مالی بیمه‌ها باید اصلاح شوند و بیمه‌ها می‌بایست این هزینه‌ها را پرداخت کنند، اگر بخواهیم پزشکان در بیمارستان‌های دولتی ماندگار باشند می‌بایست فاصله دریافتی‌شان را نسبت به بخش خصوصی کاهش دهیم؛ منظور این نیست که این فاصله را برابر کنیم.

اما این کار چگونه امکانپذیر است؟

 ما باید نظارت بر بخش دولتی داشته و آن را تقویت کنیم تا این اختلاف چشمگیر نباشد؛ به‌دلیل این اختلاف چشمگیر است که پزشکان، بخش دولتی را رها کرده و به بخش خصوصی روی می‌آورند و این با روح قانون منافات دارد، 90 درصد از مردم مستضعف، قشر کارمند و کم‌درآمد بوده و مجبورند به بخش دولتی رجوع کنند پس باید بخش دولتی را تقویت کنیم. برای بخش خصوصی هم، چند قانون پیش‌بینی شده است، وقتی تعرفه واقعی تعریف کردید باید سود سرمایه سهام را هم در نظر بگیرید؛ به بخش خصوصی یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد و از مرکز یارانه‌ها هم هزینه‌های زیادی به آن تحمیل می‌شود بخش خصوصی باید بتواند روی پای خود بایستد والا یا شاهد تخلفات عمقی می‌شویم و یا بیمارستان‌های خصوصی ورشکست شده و تعطیل می‌شوند.

 در پی هدفمندشدن یارانه‌ها به‌نظر می‌رسد موضوع سلامت از این برنامه مغفول مانده و فراموش شده است؟

 در قانون آمده که سهم ده درصدی به حوزه سلامت اختصاص یابد ولی در لایحه‌ای که دولت برای بودجه نود به مجلس داده، آن را لحاظ نکرده است.

مجلس دراین‌باره چه موضعی دارد و چه برنامه‌ای برای قانونمندکردن قوه مجریه وجود دارد؟

 خیلی از افراد دلسوز، کارشناسان و مجلسیان بر این عقیده بودند که دولت با هدفمند کردن یارانه‌ها، ممکن است حتی برای پرداخت یارانه به مردم، دچار کمبود شود، بدین جهت در صحن علنی و کمیسیون تلفیق مجلس تلاش کردیم که لااقل 3 میلیارد دلار از مازاد درآمد نفتی را به این کار اختصاص دهیم.

اما در عمل چنین درآمدی از دولت به بخش سلامت راه نیافت؟

 دولت در بودجه پیش‌بینی می‌کرد که بیش از 62 میلیارد تومان یارانه به دست آورد ولی خیلی از کارشناسان بر این عقیده بودند که بیشتر از سی و دو –3 هزار میلیارد تومان با وضعیت فعلی، نمی‌توان از یارانه‌ها به دست آورد، مخصوصاً که مجلس، دولت را محدود کرد که بیش از 20 درصد حامل‌های انرژی را افزایش ندهد. به همین دلیل کارشناسان خوشبین فکر می‌کردند از تیر ماه، علاوه بر به دست آوردن مبلغ مذکور، حدود 3 هزار و 200 میلیارد تومان، دولت از مازاد درآمد نفت، شروع به پرداخت کند، که این مسئله در قانون آمده است.

آیا آزاد شدن قیمت‌ها در قالب هدفمند شدن یارانه‌ها، تأثیری بر تعرفه‌های درمان داشته یا خیر؟

 پیش‌بینی این بود که با پرداخت یارانه‌ها هزینه بهداشت و درمان در بخش دولتی، دو هزار میلیارد تومان افزایش یابد، در بخش خصوصی هم قطعاً این هزینه‌ها برای جبران این مبلغ افزایش می‌یابد لذا بخش خصوصی چاره‌ای ندارد جز این‌که قیمت‌هایش را افزایش دهد و در غیراین صورت یا باید ورشکست شود و یا اگر درست برنامه‌ریزی نکند باید این هزینه‌ها را از جیب مردم بگیرد. در قانون اساسی ماده 29، بهداشت رایگان است و درمان با مشارکت مردم تحقق می‌یابد؛ می‌دانید اگر موادی که در قانون گذاشته شده و مدنظر مقام معظم رهبری است درست اجرا شود که البته خواست مجلس هم همین است و دولت نیز قوانینی که تصویب شده را درست اجرا کند در حوزه سلامت با آن مشکلی نخواهیم داشت.

اما دولت در عمل نشان داده چندان طرفدار اجرای قانون نیست حتی لوایحی که خود به مجلس می‌آورد و تبدیل به قانون می‌شود را هم به درستی اجرا نمی‌کند؟

 لایحه برنامه بودجه را دولت به مجلس داده و ما هم بر خواسته‌های بر حقشان پافشاری کرده و آن را تأیید می‌کنیم؛ ما امسال بر خواسته‌های دولت پافشاری کردیم و حتی به خواست دولت اختیار را از بخش خصوصی گرفتیم حال از دولت انتظار داریم مواردی را هم که خود به آن اعتقاد دارد را اجرایی کند که متأسفانه انجام نمی‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet