ایام محرم 1398
1390/04/06 10:43:33
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیسیون اقتصادی:‏

حذف انحصار، رقابتی شدن تولید و استفاده موثر از توان بخش خصوصی تورم را مهار می‌کند ‏

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در شرایط فعلی اقتصاد کشور، وارد کردن بخش خصوصی به لایه‌های موثر اقتصاد ‏موجب کاهش هزینه‌های تولید، افزیاش کیفیت تولیدات و مهار تورم و گرانی‌ها می‌شود‎. ‎
حذف انحصار، رقابتی شدن تولید و استفاده موثر از توان بخش خصوصی تورم را مهار می‌کند ‏ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در شرایط فعلی اقتصاد کشور، وارد کردن بخش خصوصی به لایه‌های موثر اقتصاد ‏موجب کاهش هزینه‌های تولید، افزیاش کیفیت تولیدات و مهار تورم و گرانی‌ها می‌شود‎. ‎ https://cdn.icana.ir/d/019/225.jpg حذف,انحصار،,رقابتی,شدن,تولید,و,استفاده,موثر,از,توان,بخش,خصوصی,تورم,را,مهار,می‌کند,‏ Icana

ارسلان فتحی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بخشی از تورم داخلی متاثر از نوسانات قیمت نفت و طلاست، به تأسی از آن قیمت دلار نیز افزایش یافته و طبعا قیمت کالا، مواد خوراکی و لوازم صنعتی و کشاورزی وارداتی نیز به سمت صعود تمایل یافته است.

نماینده‌ی مردم کلیبر، حذف انحصار و رقابتی شدن تولید را از عوامل اصلی مهار تورم داخلی برشمرد و اظهار کرد: با کاهش هزینه‌های تولید و تقویت دستگاه‌های ناظر باید به تدریج به سمت مهار تورم قدم برداشت. البته تحریم‌های بین‌المللی نیز مزید بر علت است و شاید بتوان گفت بخشی از تورم داخلی ناشی از تحریم‌های اقتصادی علیه کشور است که باید به شکلی این تحریم‌ها دور زده شود.

رییس کمیسیون اقتصادی افزود: با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و آثار اقتصادی آن و تحریم‌های بین‌المللی، کاهش قیمت‌ها ممکن نیست، مگر این‌که اتفاق خاصی بیفتد. در غیر این صورت جز تحمل کردن این شرایط اقتصادی راه دیگری نداریم. اجرای طرح تحول اقتصادی و هدفمندسازی یارانه‌ها هزینه‌هایی دارد که افزایش قیمت کالا و خدمات بخشی از هزینه‌هاست. باید توجه داشت که اجرای این هدف مهم‌تر از هزینه‌هاست.

وی تحول در نظام تولید با هدف کاهش هزینه‌ها را بن‌بست‌شکن اقتصاد دانست و اظهار کرد: در صورتی که اقتصاد و صنعت کشور به اهلش سپرده شود می‌توان سرعت، کیفیت و هزینه‌ها را کاهش داد. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی منافع و عواید اقتصادی و اجتماعی خوبی در پی دارد که قابل اتکاست. در این صورت می‌توان با دست پر به مبارزه با تورم رفت.

فتحی‌پور با تشریح آثار رشد نقدینگی بر تورم کشور گفت: با اصلاح قیمت‌ها و گران شدن همه چیز دخل و خرج مردم به هم ریخته است. مردم درآمدشان را بر روی مبالغ یارانه‌های نقدی گذاشته و صرف پرداخت قبوض گاز، برق و آب و بنزین کرده و مایحتاج زندگی‌شان را با سختی تامین می‌کنند. طبق آمار اعلام شده یارانه نقدی تماما صرفا پرداخت هزینه‌های افزایش یافته‌ای می‌شود که از سوی دستگاه‌های اجرایی نظیر وزارت صنایع و بازرگانی، شهرداری و شورای شهر افزایش یافته است. رشد نقدینگی یکی از عوامل تورم‌زاست، ولی پولی در دست مردم به دلیل کاهش قدرت اقتصادی آنان باقی نمی‌ماند که بخواهد به بازارهای سرمایه و کالا هجوم ببرند.

رییس کمیسیون اقتصادی افزود: با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، سرمایه‌های خرد به سمت بازار ارز یا سکه متمایل می‌شود. این دو بازار نیز در اختیار دولت است. پس سرمایه‌ها باز جذب دستگاه‌های اجرایی شرکت‌های دولتی یا بانک‌ها می‌شود.

نماینده‌ی مردم کلیبر، مشکلات موجود در بخش انتقال ارز حاصل از فروش نفت را از عواملی دانست که مانع از افزایش رشد نقدینگی می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet