ایام محرم 1398
1390/04/06 11:04:00
سرویس سیاسی
عضو هیئت رئیسه مجلس خبر داد؛

ادامه رایزنی‌ها درباره طرح سوال از رییس جمهور

عضو هئیت رییسه مجلس شورای اسلامی با اعلام آنکه طرح سوال از رییس جمهور به صورت رسمی به هیئت رییسه مجلس تحویل داده نشده است، گفت: موضوع طرح سوال از رئیس جمهور به آقای باهنر ارائه شده است.
ادامه رایزنی‌ها درباره طرح سوال از رییس جمهور عضو هئیت رییسه مجلس شورای اسلامی با اعلام آنکه طرح سوال از رییس جمهور به صورت رسمی به هیئت رییسه مجلس تحویل داده نشده است، گفت: موضوع طرح سوال از رئیس جمهور به آقای باهنر ارائه شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/3551.jpg ادامه,رایزنی‌ها,درباره,طرح,سوال,از,رییس,جمهور Icana

" امیدوار رضایی میر قائد" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، با اعلام اینکه این طرح با نزدیک به 100 امضا تهیه شده است، ادامه داد: با تصمیم هیئت رییسه قرار شد که قبل از تحویل رسمی طرح سوال به هیئت رییسه،  در ابتدا رایزنی‌هایی توسط آقای باهنر با نمایندگان سوال کننده صورت گیرد تا مشخص شود که این طرح به کدام کمیسیون ارجاع شود.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی و هفت گل در مجلس شورای اسلامی  با بیان آنکه طبق قانون موضوع سوال از رییس جمهور باید در کمیسیون مربوطه بررسی  و بعد اعلام وصول شود، تصریح کرد: از آنجایی که متن طرح سوال از رییس جمهور چندین موضوع است، در حال حاضر مشخص نیست که این طرح باید به کدام کمیسیون ارجاع داده شود.

وی تاکید کرد: بر این اساس هیئت رییسه مجلس هم باید قبل از طرح رسمی،  این موضوع‌ها را با سوال کنندگان در میان بگذارد و کمیسیون مربوطه را مشخص نماید.

طبق اصل 88 قانون اساسی "در هر مورد که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول، درباره یکی از وظایف آنان سئوال کنند، رئیس جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شود و به سئوال جواب دهد و این جواب نباید در مورد رئیس جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از ده روز به تأخیر افتاد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی".

همچنین براساس ماده 196 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی؛ "براساس اصل هشتاد و هشتم (88) قانون اساسى، درصورتى که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یکى از وظایف رئیس جمهور سؤال کنند، باید سؤال خود را به‏طور صریح و روشن و مختصر همگى امضاء و به رئیس مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون تخصصى ارجاع مى‏نماید. کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفى شده رئیس جمهور و نماینده منتخب سؤال‏کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه، نماینده رئیس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئیس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال کننده گزارش شود.

‎‎‎پس از یک هفته چنانچه هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس (که سؤال را امضاء نموده‏اند) از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال آنان را قرائت و فوراً براى رئیس جمهور ارسال کند. این سؤال ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار مى‏گیرد."

بر اساس ماده 197 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز" رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سئوال در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سئوال پاسخ گوید مگر با عذر موجه و با تشخیص مجلس، مدت طرح سئوال از طرف نماینده منتخب سوال کنندگان حداکثر 15 دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ساعت خواهد بود".

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet