هدر موبایل
1390/04/06 13:58:02
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بهمن اخوان:‏

شیوه خرج کردن درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

توزیع نقدی یارانه‌ها، چون سمی است که به اقتصاد کشور تزریق می‌شود و ای کاش این پول ها در حوزه تولید و با هدف اشتغال ‏زایی پایدار سرمایه‌گذاری می شد... این نحوه سیاست گذاری نه در شأن مردم ایران است و نه در شأن نظام اسلامی است و اثرات ‏مضر این طرح غیر کارشناسی برای دولت های بعدی نیز به ارث گذاشته خواهد شد‏‎.‎
شیوه خرج کردن درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها به هیچ وجه پذیرفتنی نیست توزیع نقدی یارانه‌ها، چون سمی است که به اقتصاد کشور تزریق می‌شود و ای کاش این پول ها در حوزه تولید و با هدف اشتغال ‏زایی پایدار سرمایه‌گذاری می شد... این نحوه سیاست گذاری نه در شأن مردم ایران است و نه در شأن نظام اسلامی است و اثرات ‏مضر این طرح غیر کارشناسی برای دولت های بعدی نیز به ارث گذاشته خواهد شد‏‎.‎ https://cdn.icana.ir/d/019/378.jpg شیوه,خرج,کردن,درآمدهای,هدفمندی,یارانه‌ها,به,هیچ,وجه,پذیرفتنی,نیست Icana

اصل و ذات قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، مورد تأیید و خواست تمام دلسوزان این کشور بوده و هست، اما شیوه که اکنون در خرج کردن درآمدهای به دست آمده از اجرای قانون صورت می گیرد، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

بهمن اخوان ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار تابناک گفت: اینکه پس از سالها دولت و مردم، در راستای اصلاح الگوی مصرف و توزیع عدالت، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را پذیرفتند، دستاوردی بود که باید به خوبی از آن استفاده می‌شد، ولی متأسفانه این گونه نشد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در اننتقاد از توزیع نقدی یارانه‌ها، گفت: از همان نخست قرار بود که یارانه‌ها هدفمند شود، در صورتی که دولت به جای هدفمند کردن یارانه‌ها، نقدی کردن یارانه‌ها را در پیش گرفته است.

این عضو اصولگرای مجلس هشتم با بیان اینکه توزیع نقدی پول میان مردم، جز تورم چیز دیگری نخواهد داشت، افزود: توزیع نقدی یارانه‌ها، چون سمی است به اقتصاد کشور تزریق می‌شود و ای کاش این پول ها در حوزه تولید و با هدف اشتغال زایی پایدار سرمایه‌گذاری می شد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با اشاره به جمعیت صد هزار نفری حوزه انتخابیه خود، اظهار داشت: اگر به ازای هر نفر چهل هزار تومان در نظر بگیریم، ماهانه چهار میلیارد تومان و سالانه 48 میلیارد تومان، به مردم شهرستان‌های آشتیان و تفرش و فراهان پرداخت می‌شود، که با این پول می‌شد، سالانه یک کارخانه با اشتغال‌زایی 1500 تا 2500 نفر احداث کرد.

اخوان با انتقاد از سیاست‌های باری به هر جهت اقتصادی دولت، گفت: با توجه به این مثالی که گفتم، می توانستیم خوشبینانه در مدت چهار تاپنج سال آینده، بیکاری را به حد نرمال جهانی برسانیم، که از این تلاش مجریان و صبر و قناعت مردم در جهت درست، بهره برداری نشده و به جای اینکه تولید ما روز به روز شکوفا شود، به دلیل نبود نقدینگی و سرمایه‌گذاری نکردن در بخش تولید، عرصه تولید در کشور روز به روز ضعیفتر می شود.

وی با بیان اینکه دولت هفتاد میلیون جیره بگیر درست کرده است، گفت: این نحوه سیاست گذاری، نه در شأن مردم ایران است و نه در شأن نظام اسلامی و اثرات مضر این طرح غیر کارشناسی برای دولت های بعدی نیز به ارث گذاشته خواهد شد. اگر روزی نفت ما تمام شود، این همه پول را باید از کجا تأمین کرد و برای آن روز چه زیرساخت‌هایی را آماده کرده‌ایم یا درصدد هستیم فراهم کنیم؟ آیا توانسته‌ایم در این مدت، تولید کنندگان را به تولید تشویق کنیم؟ آیا در کشورهای توسعه یافته آمریکایی و اروپایی نیز به این شیوه رفتار می شود؟

اخوان در ادامه افزود: اگر به جای اینکه پول‌ها را بدون هیچ برنامه‌ای میان مردم توزیع کنیم، در جهت اشتغال پایدار سرمایه‌گذاری کنیم، به گونه‌ای که برای هر خانوار دست کم یک فرصت شغلی مناسب و با درآمد مکفی ایجاد شود، رضایتمندی بیشتری در سطح کشور ایجاد می‌شود و این در حالی است که در این روش، هم تولید رونق می‌گیرد و هم خانوارها به جای دریافت جیره 20 تا250 هزار تومانی در هر ماه، از دسترنج خویش و با عزت و سرافرازی بیش از دو برایر این مبلغ را دریافت خواهند کرد.

این عضو کمیسیون صنایع، با اشاره به شرایط بحرانی واحدهای تولیدی، گفت: توصیه من به دولت محترم این است، که هر چه سریعتر از این راه بازگردد و با یک برنامه‌ریزی منسجم و حساب شده از درآمدهای به دست آمده از قانون هدفمندی یارانه‌ها در رونق تولید داخلی، افزایش ارزش افزوده تولیدات، ایجاد اشتغال پایدار و قطع وابستگی از محصولات وارداتی سرمایه گذاری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet