خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/06 16:07:41
سرویس فرهنگی
عباسی با اشاره به نامه جامعه دانشگاهی به رهبری معظم درباره تخریب بافت‌های تاریخی:

دست‌هایی به دنبال حذف نماینده میراث فرهنگی از کمیسیون شهرسازی است

رئیس فراکسیون گردشگری با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به بافت‌های تاریخی تاکید کرد: با وجود آنکه در بحث‌ها و طرح‌های توسعه حضور نماینده میراث فرهنگی در کمیسیون شهرسازی لحاظ شده اما شاهد آن هستیم دست‌هایی در پی کم رنگ کردن حضور نماینده این سازمان و جلوگیری از فعالیت درست و به جای وی است.
دست‌هایی به دنبال حذف نماینده میراث فرهنگی از کمیسیون شهرسازی است رئیس فراکسیون گردشگری با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به بافت‌های تاریخی تاکید کرد: با وجود آنکه در بحث‌ها و طرح‌های توسعه حضور نماینده میراث فرهنگی در کمیسیون شهرسازی لحاظ شده اما شاهد آن هستیم دست‌هایی در پی کم رنگ کردن حضور نماینده این سازمان و جلوگیری از فعالیت درست و به جای وی است. https://cdn.icana.ir/d/019/4808.jpg دست‌هایی,به,دنبال,حذف,نماینده,میراث,فرهنگی,از,کمیسیون,شهرسازی,است Icana

"اسدالله عباسی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، با اشاره به نامه جامعه دانشگاهی به مقام معظم رهبری درباره نگرانی‌شان از تخریب‌ گسترده بافت‌های تاریخی، گفت: ساختمان‌های قدیمی و تاریخی کشورهر کدام بار معنایی خاصی دارند و عدم توجه و حفاظت از آنها قصور قابل گذشتی نیست.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از اینکه تنها چند بنای تاریخی بزرگ در بعضی شهر‌ها باقی بماند و بافت‌های مسکونی تاریخی نابود شده و ساختمان‌های جدید فاقد هویت معماری اسلامی - ایرانی جای آن‌ها را بگیرد، تاکید کرد: متاسفانه مدتی است سیر تخریب آثار تاریخی شتاب بیشتری یافته و نگرانی از این بابت که شهر‌ها تهی از هویت اسلامی و معماری ایرانی شده و فضا برای ورود و استقرار فرهنگ غرب در عرصه شهرسازی مهیا می‌شود تشدید گشته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از رواج طرح‌های معماری غربی و عدم توجه به بافت‌های تاریخی در حین اجرای طرح‌های توسعه‌ای، افزود: با وجود آنکه در بحث‌ها و طرح‌های توسعه‌ای حضور نماینده میراث فرهنگی در کمیسیون شهرسازی پیش‌بینی شده اما به نظر می‌رسد که دست‌هایی در پی کم رنگ کردن حضور نماینده این سازمان و جلوگیری از فعالیت درست و به‌جای اوست.

عباسی با تاکید بر لزوم وجود اراده ملی برای حفظ آثار فرهنگی و بافت‌های تاریخی کشور، خاطر نشان کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و هنر گذشتگان را برای فرزندان آینده این سرزمین حفظ کنیم و در صورت لزوم با حفظ طرح و فرم کلی ساختمان‌ها به نوسازی درونی بپردازیم مشابه کاری که در مورد ساختمان مجلس قدیم صورت گرفته است.

رئیس فراکسیون گردشگری آمادگی فراکسیون متبوعش را برای رایزنی با تمامی گروه‌ها، افراد و مسئولانی که دغدغه حفظ بافت‌های تاریخی را دارند اعلام کرد.

شدت تخریب بافت‌های تاریخی کشور، جامعه دانشگاهی را برآن داشته است تا با نوشتن نامه‌ای به مقام معظم رهبری نگرانی خود را از تخریب‌ گسترده بافت‌های تاریخی که با عناوینی چون بهسازی بافت‌های فرسوده، گسترش ساختمان‌های مذهبی و وجود معضلات اجتماعی صورت می‌گیرد اعلام کرده و خواستار توقف آن‌ها شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet