خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1390/04/06 16:08:49
سرویس دیگر رسانه‌ها_
توکلی طرح کرد:‏

توصیه به سئوال‌کنندگان از رئیس‌جمهور/ تخلفات دولت به قوه‌قضائیه برود‏‎ ‎

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سئوال، استیضاح و تذکر به رئیس جمهور حق نمایندگان است ‏گفت: نمایندگان باید توجه کنند این طرح سئوال به گونه ای باشد که به نفع مردم بوده و مشکلات را کمتر کرده و عیوب را کاهش ‏دهد‎. ‎
توصیه به سئوال‌کنندگان از رئیس‌جمهور/ تخلفات دولت به قوه‌قضائیه برود‏‎ ‎ رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سئوال، استیضاح و تذکر به رئیس جمهور حق نمایندگان است ‏گفت: نمایندگان باید توجه کنند این طرح سئوال به گونه ای باشد که به نفع مردم بوده و مشکلات را کمتر کرده و عیوب را کاهش ‏دهد‎. ‎ https://cdn.icana.ir/d/019/7517.jpg توصیه,به,سئوال‌کنندگان,از,رئیس‌جمهور/,تخلفات,دولت,به,قوه‌قضائیه,برود‏‎,‎ Icana

احمد توکلی در گفتگو با مهر در واکنش به ارائه  طرح سئوال از رئیس جمهور به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرح سئوال از رئیس جمهور حق نمایندگان است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حق سئوال و استیضاح و تذکر به رئیس جمهور را دارند اما باید توجه کرد که این طرح سئوال به نفع مردم بوده و مشکلات را کمتر کرده و عیوب را کاهش دهد.

اولین طرح سئوال از رئیس جمهورتوسط علی مطهری در شهریور 87 در پی اعتراض به سخنان رحیم مشایی مبنی بر اعلام دوستی با ملت اسرائیل و تایید مواضع وی از سوی رئیس‌جمهور با 74 امضا مطرح شد، شهریور 88 نیز عدم عزل مشایی از معاون اولی دولت علی‌رغم اعلام مخالفت رهبری معظم انقلاب با این انتصاب ، دست مایه طرح مجدد سئوال از رئیس جمهور شد ، تردید دولت در نحوه اجرای طرح عفاف و حجاب، عدم اجرای صحیح اصل 44 و پرداخت سهام عدالت، تخطئه جایگاه مجلس  نیز موجب شد که این موضوع بار دیگر در مرداد 89 مطرح شود. اما در هیچیک از این موارد سئوال به هیئت رئیسه مجلس ارائه نشد . عدم پاسخگویی رئیس جمهور در مورد مقاومت 12 روزه خود در مقابل حکم حکومتی رهبر انقلاب مبنی بر ابقای وزیر اطلاعات، نیز زمینه ساز طرح مجدد سئوال از رئیس جمهور در محورهای 11 گانه شد.

با این حال بخشی از نمایندگان مجلس از جمله احمد توکلی اجرای ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را در مورد تخلفات رئیس جمهور اهرم کار آمد تری برای وادار کردن رئیس جمهور به تصحیح رفتارهای اشتباه خود می دانند.

این نماینده تهران در ادامه گفتگو با مهر در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا گزارش کمیسیون اصل 90 از تخلف رئیس جمهور در عدم تشکیل وزارت ورزش و جوانان بر اساس ماده 116 فقط در صحن علنی قرائت شده و برای ارسال به قوه قضائیه به رای گذاشته نشد گفت: ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اهرم کار آمد تری برای وادار کردن قوه مجریه به تصحیح رفتارهای اشتباه خود است  با اجرای این ماده گزارشات پس از قرائت در صحن علنی مجلس به رای نمایندگان گذاشته شده و در صورت تصویب به قوه قضائیه ارسال می شود تا خارج از نوبت وبدون تشریفات قانونی رسیدگی شود.

وی با اشاره به اینکه گزارش کمیسیون ها از تخلفات دولت براساس مواد مختلفی از آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به هیئت رئیسه تقدیم می شود گفت: براساس برخی از مواد آیین نامه این گزارش ها تنها در صحن علنی قرائت می شود.

توکلی با بیان اینکه ماده 233 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اهرم کار آمد تری برای وادار کردن قوه مجریه به تصحیح رفتارهای اشتباه خود می داند و اظهار داشت: با اجرای این ماده و ارائه گزارش به صحن علنی مجلس شورای  اسلامی برای بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی کشور دیگر نیازی به استیضاح وزیر یا تحقیق و تفحص از وزارت خانه مربوطه نیست.

گزارش کمیسیون اصل 90 از تخلف رئیس جمهور در عدم تشکیل وزارت ورزش و جوانان یکشنبه گذشته  طبق ماده 116 آیین نامه داخلی قرائت شد مجلس برای آن رای گیری نکرد.

این در حالیست که دبیر کمیسیون اصل 90 از پیگیری این تخلف و تهیه گزارش آن در راستای ماده 233 آیین نامه خبر داده بود و پیش از این به نقل از اعضای کمیسیون اصل 90 و اعضای هیئت رئیسه مجلس بارها از این گزارش و رای احتمالی مجلس به آن به عنوان کارت زرد دیگر احمدی نژاد در پی کارت زردی که برای تخلف در سرپرستی وزارت نفت دریافت کرده بود ، نام برده شده بود. طبق ماده 233 در صورتی که گزارش 3 تخلف از رئیس جمهور یا وزیری از سوی مجلس و بارای نمایندگان به قوه قضاییه فرستاده شود ، به منزله استیضاح وی خواهد بود.

با این حال ظاهرا در کمیسیون اصل 90 این شکایت که با 12 امضا برای بررسی طبق ماده 233 تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده بود، پیش از ارائه به صحن تغییر ماده داده است.

ماده 116 آیین نامه داخلی مجلس تصریح دارد گزارش نهایی کمیسیون اصل 90 پس از ارائه به هیئت رئیسه مجلس، در صورتیکه مربوط به عموم باشد بدون رعایت نوبت در دستور کار قرار می گیرد و در اولین جلسه علنی قرائت خواهد  شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet