ایام محرم 1398
1390/04/10 18:37:00
سرویس فرهنگی
سیروس برنا تاکید کرد:

تبدیل آسیب‌ها به فرصت برای توانمندسازی زنان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بنیان خانواده و کم و کیف توانمندسازی زنان در وضعیت کنونی جامعه ما، باید به جد مورد توجه مسئولان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: قانون اساسی به مثابه یک قانون مادر نقش و جایگاه خیلی مهمی را برای زنان و خانواده قائل می‌شود. اما متاسفانه تاکنون آنچنان که باید و شاید این قوانین توسط مسئولان اجرایی به‌طور کامل محقق نشده است.
تبدیل آسیب‌ها به فرصت برای توانمندسازی زنان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بنیان خانواده و کم و کیف توانمندسازی زنان در وضعیت کنونی جامعه ما، باید به جد مورد توجه مسئولان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: قانون اساسی به مثابه یک قانون مادر نقش و جایگاه خیلی مهمی را برای زنان و خانواده قائل می‌شود. اما متاسفانه تاکنون آنچنان که باید و شاید این قوانین توسط مسئولان اجرایی به‌طور کامل محقق نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/3022.jpg تبدیل,آسیب‌ها,به,فرصت,برای,توانمندسازی,زنان Icana

"سیروس برنا بلداجی" نماینده مردم بروجن در مجلس در یادداشتی که در نشریه زردکوه منتشر کرده است به بررسی جایگاه زنان در نظام جمهوری اسلامی پرداخته است؛ متن این یادداشت را در ذیل بخوانید:

قانون اساسی کشور که در واقع از مترقی‌ترین قوانین دنیا است هم به لحاظ این‌که میراث مشترک بشری است و هم این‌که از مبانی شیعی است بنابراین به مثابه یک قانون مادر نقش و جایگاه خیلی مهمی را برای زنان و خانواده قائل می‌شود. واقعیت انکارناپذیر این است که تاکنون آنچنان که باید و شاید این قوانین توسط مسئولان اجرایی به‌طور کامل محقق نشده است.برخی از اقداماتی که در طول سالیان اخیر انجام شده است، سبقه پروپاگاندایی و تبلیغاتی و نمادین و سمبلیک داشته است.

طی سالیان اخیر خصوصا 5 سال اخیر سازمان‌های ذی ربط از جمله سازمان بهزیستی با توجه به مساعدت مجلس به این سازمان در افزایش اعتبارات این سازمان تا حد 5/2 برابر و با توجه به درایت مدیریت این سازمان شاهد شکل گیرد و اجرایی شدن برخی طرح‌ها در جهت تقویت بیان خانواده و ارتقا توانمندی‌های خانم‌ها می‌باشیم.

وجود آسیب جدی در ساختار مدیریتی کشورمان به این معنا که در طول 3 دهه اخیر شاهد شکل‌گیری و تداوم استراتژیکی وحدت بخش بین نهادهای مسئول در موضوعات مختلف از جمله این موضوع نبوده‌ایم. بنابراین فقدان یک استراتژی وحدت بخش از حیث سیاستگذاری و تبیین خط‌مشی‌ها و سیاست‌ها در 2 طرح ستاد و صف نبوده‌ایم.

بنابر دلایل پیش گفته، بنیان خانواده و کم و کیف توانمندسازی زنان در وضعیت کنونی جامعه ما، همچنان از یک استراتژی مشخص، مدون و شفاف که در راستای اسناد بالادستی باشد و در سطوح پایین‌تر نیز از پشتیبانی لازم «اسناد پشتیبان» برخوردار نبوده است.

با این تفاسیر انتظار می‌رود در سطح حوزه ستادی، هر 3 قوه مجریه، مقننه و قضاییه، هماهنگی‌های لازم در 2 سطح سیاستگذاری و اجرایی داشته باشند تا به‌تدریج شاهد رفع آسیب‌های کنونی و تبدیل آنها به فرصت‌هایی معطوف به توانمندسازی زنان در حوزه‌های مستقل باشیم؛ زنانی که حداقل 50 درصد از جمعیت کشورمان را تشکیل می‌دهند و ظرفیت‌های بالقوه و قابل توجهی دارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet