ایام محرم 1398
1390/04/06 18:29:06
سرویس بین الملل
نماینده اردل و فارسان با اشاره به انتخاب گزارشگر جدید حقوق بشر برای ایران:

موضع مجلس مقتدرانه و براساس منافع ملی است

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی درباره انتخاب گزارشگر جدید حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، گفت: در شرایط فعلی منافع ما حکم می‌کند که آنها نباید وارد کشور شوند.
موضع مجلس مقتدرانه و براساس منافع ملی است عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی درباره انتخاب گزارشگر جدید حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، گفت: در شرایط فعلی منافع ما حکم می‌کند که آنها نباید وارد کشور شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/6149.jpg موضع,مجلس,مقتدرانه,و,براساس,منافع,ملی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "نورالله حیدری دستنایی" نماینده فارسان، کوهرنگ، کیار و اردل در گفت وگو با نشریه "زردکوه" به بیان نظرات خود درباره آخرین تحولات کشور پرداخته است. متن این گفت‌وگو به این شرح است:

 

فکر می‌کنید گزارش‌های کمیسیون اصل 90 درباره شکایت از رئیس‌جمهوری رای می‌آورد؟

گزارش‌هایی که در کمیسیون اصل نود داشتیم معمولا به رای گذاشته می‌شود چون آنقدر مستند هستند که با رای بالایی مورد تصویب قرار بگیرد و از آن سو در مراجع قضایی نیز برای بررسی در اولویت قرار می‌گیرد و در نهایت هم مجازات خاص خود را دارد.

 

این گزارش‌ها و پیگیری آن جدی است و یا صرفا یک گزارش هستند برای زهر چشم گرفتن از دولت؟

این گزارش‌ها خیلی جدی هستند هم مجلس و هم خود کمیسیون اصل 90 اهتمام ویژه‌ای برای پیگیری این موضوع دارد و با حداکثر دقت آن را به‌گونه‌ای بررسی می‌کند که عمدتا مورد قبول است ببینید نباید فراموش کرد که تخلفات موجود در گزارش‌ها عمدتا تخلف محرز قانونی است که مجازاتشان در خود قانون تصریح شده است ولی مجلس حتی اگر درباره این تخلفات به یقین هم برسد باز هم نمی‌تواند خودش حکم بدهد.در هر صورت ما مجلسیان معتقدیم تخلفات صورت گرفته است و‌ای کاش هرگز به این مرحله نمی‌رسیدیم و هرگز چنین اتفاق‌هایی در کشور رخ نمی‌داد.

 

با این اوصاف و این‌که شما معتقدید تخلفات صورت گرفته و در حال پیگیری است آیا امکان استیضاح رئیس‌جمهور هم وجود دارد؟

واقعیت این است که تخلفات دولت زیاد است ولی شرایط کشور و منطقه و مصالح کلی نظام اجازه نمی‌دهد که مجلس شورای اسلامی در آستانه سؤال و استیضاح رئیس‌جمهور قرار بگیرد.مصالح عمومی کشور ایجاب می‌کند که مجلس فعلا در حد همین تذکرها و پیش برود از آن سوی نظر مقام معظم رهبری نیز فعلا بر مدارا و برخورد‌های تعاملی است ولی اگر تخلفات کمتر بود و نظر مقام معظم رهبری بر برخورد بود در آن صورت مجلس نیز شدیدترین برخوردها را داشت.در مجموع از یافته‌هایی که از سخنان مقام معظم رهبری داریم نظر ایشان این است که باید تعاملی میان دولت و مجلس باشد که منجر به کاهش تخلفات دولت شود. نکته مهم‌تر این است که شرایط بین‌المللی به‌گونه‌ای است که زمان برای برخوردی مانند استیضاح نامناسب است و می‌تواند منجر به یاس و ناامیدی در کشور شود و حتی ممکن است در جریان اصولگرایی در کشور دودستگی ایجاد کند. البته اگر جریان اصولگرایی بخواهد برخورد جدی کند این موضوع قطعا مورد سو استفاده جریان فتنه قرار خواهد گرفت.

 

با این حساب رئیس‌جمهورفقط کارت زرد می‌گیرند و از کارت قرمز خبری نیست پس ارائه گزارشها با چه هدفی است؟

ببینید این مسائل به مردم و خدمت‌رسانی به آنها آسیب می‌رساند. مجلس هم بر سر یک دوراهی است که آیا باید با رئیس‌جمهور برخورد شدید شود که در آن صورت ممکن است اوضاع کشور بیش از این چیزی که هست ملتهب شود. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که این گزارشات و تذکرات باید داده شود که در آینده مجلس مورد قضاوت قرار می‌گیرد مورد اتهام نباشد که کارش را انجام نداده است.

 

مجلس برای حضور ناظران بی‌طرف پای صندوق‌های رای در انتخابات مجلس نهم را چه موضعی دارد؟

نگرانی که وجود دارد بیشتر از آن‌که به حضور ناظران مربوط باشد ترس از حضور جریان انحرافی در جریان انتخابات است. این نگرانی حتی در سخنان مقام معظم رهبری نیز هست و متأسفانه دلیل اصلی آن نیز گزارش‌هایی است که می‌رسد مبنی بر این‌که جریان انحرافی که در صف دولت است تماما در حال برنامه‌ریزی به شکل‌های گوناگون است که نتایج انتخابات را به نفع خود برگزار کند. این موضوع در اخبار طبقه‌بندی شده هم ذکر شده است. این نوع دخالت در انتخابات یک بدعت آشکار است و ما تاکنون هیچ دولتی را سراغ نداشته‌ایم که اینگونه وارد عرصه انتخابات شود. این موضوع برای نمایندگان و نظام سخت است. از آن سو ببینید در جریان فتنه 88 بیت‌الغزل تقلب در انتخابات بود که اتفاق نیفتاده بود و اگر این اتفاق در دولت آقای احمدی‌نژاد رخ دهد همه گونه مورد سو استفاده قرار خواهد گرفت.

 

موضع مجلس درباره حضور گزارشگران سازمان حقوق بشر در ایران چیست؟

تا جایی که مطلع هستم این گزارشگران در هیچ کدام از نهادهای جهانی نتوانسته و نمی‌توانند بدون قصد اطلاع از محرمانه کشورها وارد شوند و بنابراین پذیرش شرایط شروط کسانی که برای ما بی‌طرفانه عمل نمی‌کنند ممکن نیست. این گزارشگران مانند کسانی هستند که وارد خانه‌ای می‌شوند و در حریم صاحبخانه جست‌وجو می‌کنند.موضع مجلس مقتدرانه براساس منافع ملی ماست و تا زمانی که خود ما تصمیم بگیریم و احساس نکنیم آماده هستیم اجازه ورود به آنها نخواهیم داد که در شرایط فعلی منافع ما حکم می‌کند که آنها نباید وارد کشور شوند.

 

تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها به‌دنبال چه هدفی است؟

شخصا روی این موضع خیلی فکر کردم. برداشت من این است که وزیر محترم علوم در روز رای اعتماد برنامه‌ای ارائه کرد که یکی از آنها اسلامی کردن دانشگاه‌ها بود. حال اسلامی کردن از 2 منظر صورت می‌گیرد. یکی از منظر باطنی مانند کتاب‌ها، استادان، هیات‌های علمی و غیره.دیگری نیز از منظر ظاهری است که می‌تواند شامل پوشش عفاف و حجاب باشد که بسیار مورد تایید و مطرح است. اما مسئله این است که این موضع وزیر شک بر انگیز است چرا که ایشان در دولت هم حضور دارند و دولت در بحث حجاب و عفاف بسیار لیبرال مابانه عمل می‌کند و ایشان آنجا هیچ نظر یا موضعی نداشته‌اند چگونه می‌توان محیط دانشگاه را اسلامی کرد در حالی که محیط بیرون بد است.

 

پس شما کلا با این طرح مخالفید؟

نه بنده معتقدم این طرح گروه مشایی است که ویران‌کننده و بنیان برانداز است. در واقع این جریان نشان داده علاقه‌ای به اسلام ندارد آنچه برایشان مهم است این است که با مذهب علیه مذهب بجنگند و این موضوع نیاز به تلطیف ندارد و نمی‌توان با اخم و شمشیر با این مسئله برخورد کرد چرا که در غیر این صورت برای دانشجویان فقط سو نیت جلوه می‌کند. در کل می‌توانم بگویم این طرح اگر از طرف فردی ولایی و شناخته شده عنوان می‌شد بنده نیز صد در صد موافق بودم. ولی الان می‌ترسم به نام اسلام اهداف دیگری را دنبال کنند.

 

آیا این تفکیک شان دانشگاه و دانشجو را پایین نمی‌آورد؟

ما فکر می‌کنیم این موضوع محدود‌کننده خانم‌هاست در حالی که یک طرف این قضیه هم آقایان هستند و به‌نظر من این تلقی بی‌احترامی نیست. به‌عنوان مثال وقتی طلاب را جدا می‌کنیم آیا باید به آنها بر بخورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet