خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1390/04/07 09:52:00
سرویس اجتماعی
حسنی بافرانی:

سهم سلامت پایین از تولید ناخالص ملی مشکل‌زا شده است

یکی از دغدغه‌های جدی مردم در بخش سلامت بی‌عدالتی در این بخش محسوب می‌شود. توزیع ناعادلانه اعتبارات در بخش سلامت باعث شده تا کسانی‌که از درآمدها و توانایی مالی بیشتری برخوردارند بتوانند از خدمات بهتری برای ارتقای سلامت خود بهره ببرند.
سهم سلامت پایین از تولید ناخالص ملی مشکل‌زا شده است یکی از دغدغه‌های جدی مردم در بخش سلامت بی‌عدالتی در این بخش محسوب می‌شود. توزیع ناعادلانه اعتبارات در بخش سلامت باعث شده تا کسانی‌که از درآمدها و توانایی مالی بیشتری برخوردارند بتوانند از خدمات بهتری برای ارتقای سلامت خود بهره ببرند. https://cdn.icana.ir/d/019/335.jpg سهم,سلامت,پایین,از,تولید,ناخالص,ملی,مشکل‌زا,شده,است Icana

 بر این مبنا دیده شده که بیماران برای بهره گرفتن از خدمات پزشکی حتی در بیمارستان‌های تحت پوشش بیمه به پزشکان معالج خود مبالغی را که متخصصین در خواست می‌کنند پرداخت می‌کنند تا سلامتی‌شان تضمین شود. وجود پدیده نامناسب ارتباط مالی میان پزشک و بیمار که به زیرمیزی معروف شده هم‌اکنون به‌عنوان دغدغه‌ای جدی در میان مسئولان بخش سلامت مطرح است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بر حل شدن سریع این معضل تاکید دارند.

"حسین حسنی‌بافرانی" نماینده نائین بر این عقیده است که تا سهم سلامت از تولید ناخالص ملی افزایش نیابد نمی‌توان انتظار جهش در این بخش را داشت. وی در گفت‌وگو با نسل فردا به سؤالات ما در این زمینه پاسخ داد که آن‌را می‌خوانید.

پدیده زیرمیزی که برخی از پزشکان از بیماران خود دریافت می‌کنند در حال حاضر به یک معضل اجتماعی تبدیل شده و بخش سلامت را تحت‌تأثیر قرار داده است. این رابطه به چه دلیل به‌وجود آمده و برای از بین بردن آنچه باید کرد؟

 یکی از چالش‌های جدی در حوزه سلامت، متأسفانه ارتباط زشت مالی میان پزشک و بیمار بوده که ناشی از مشکلات جدی و ریشه‌ای در حوزه سلامت است. در کشور ما سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی بسیار پائین در نظر گرفته شده است به‌طوری که این عدد زیر یک درصد بوده و تنها 83 صدم درصد است. این ارقام به استناد اسناد بالا دستی مثل سند چشم‌انداز توسعه در افق 1404 که در آن تاکید شده مردم باید از سلامتی برخوردار باشند رقم قابل دفاعی نیست. وقتی سهم سلامتی از تولید ناخالص ملی پائین باشد سرانه در مان و بیمه مطابق افزایش هزینه‌ها رشد نخواهد کرد و تعرفه‌ها واقعی نخواهد بود و به همین دلیل کادر پزشکی و بیمارستان‌ها برای تامین هزینه و دخل و خرجشان مجبورند به سمت پدیده زشت ارتباط بیمار با پزشک حرکت کنند.

ما حتی شاهد هستیم که پزشکان برای عمل‌های جراحی خود ارقامی بین 18 تا 20 میلیون تومان را دریافت می‌کند و حتی آن‌را به صراحت اعلام می‌کنند.

ما در مجلس شورای اسلامی با کمک دولت تلاش داریم به‌صورت ریشه‌ای این بحث را حل کنیم. در قانون برنامه چهارم توسعه، مبحث سلامت قدری پر رنگ دیده شد و در برنامه پنجم نیز با توجه به سیاست‌های کلی نظام که مقام معظم رهبری آن‌را ابلاغ فرمودند این بخش در مجلس با حساسیت دنبال شد اما نکته اساسی در این است که تا افزایش سرانه درمان از تولید ناخالص ملی مناسب با مواد برنامه نباشد هیچ کاری نمی‌شود کرد. ماسال گذشته در بررسی بودجه 100 میلیارد تومان را در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دادیم تا در اختیار متخصصین خود در 4 رشته اصلی پزشکی در بیمارستان‌های شهرستان‌ها‌ی محروم قراردهد تا دیگر پزشک برای تامین هزینه‌های خود به سراغ بیمار نرود اما ازرقم مصوب مجلس تنها 10 تا 20 میلیارد تومان توسط دولت و معاونت برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری تحقق پیدا کرد و برنامه مجلس عملیاتی نشد. در بیماری قلب حالتی وجود دارد که گاهی هر نقطه برای خودش شروع به تپیدن می‌کند که این مسئله مشکل جدی برای بیمار ایجاد می‌کند. الان وضعیت ما در حوزه سلامت هم به شبیه همین بیماری است و هر بخش مربوط به سلامت با دیگری هماهنگ نیست. اگر وزارت رفاه با وزارت بهداشت هماهنگ باشند ما می‌توانیم در افق 1404 حرفی از سلامت برای مردم داشته باشیم اما چون این همراهی و همدلی وجود ندارد گلایه‌های زیادی نیز دیده می‌شود.

تا جایی که به یاد دارم وزارت بهداشت و رفاه در بخش درمان و بیمه‌ها با یکدیگر ایشان در یک جو نمی‌رفت بنابراین تا زمانی که این اختلافات وجود داشته باشد ما نمی‌توانیم امیدوار باشیم که بیمه‌ها که زیر مجموعه وزارت رفاه هستند بتوانند تعهدات خود را درقبال بیماران انجام دهند.

در تمام دنیا پرداختی مردم 30 درصد است اما در کشور ما این پرداختی به 56 درصد می‌رسد که نشان از وضعیت در مان در کشور دارد.

ما می‌توانیم با پزشکانی که به پدیده زیرمیزی روی آورده‌اند برخورد قهری کنیم اما در اینصورت ما با کمبود پزشک در شهرهای کوچک و مناطق محروم مواجه خواهیم شد. بنابراین ما باید به ریشه‌یابی مسئله بپردازیم و کاری کنیم که پز شک حق‌الزحمه خود را به موقع دریافت کند و بیمه‌ها نیز به موقع به تعهدات خود عمل کنند. و به موقع صورت حساب خود را پرداخت کنند. اگر بیمارستان‌ها بخواهند حقوق پرسنل، آب، برق و... خود را بپردازند اما از طرف بیمه‌ها حمایت نشوند به سمت ارتباط پزشک و بیمار روی می‌آورند که این خلاف عدالت در حوزه سلامت است. مردم می‌توانند از خوراک و پوشاک خود صرفه نظر کنند اما از سلامتی و درمان و بهداشت نمی‌توانند بگذرند. فلسفه اصلی نظام ما بر عدالت است بنابراین باید در حوزه سلامت به سمتی حرکت کنیم که ضمن این‌که قدرت خرید مردم بالا می‌رود و رشد و رونق می‌یابد افزایش سبد خانوار در بخش سلامت را نیز به همراه داشته باشد.

 با توجه به این‌که اقشار کم مختلفی در جامعه وجود دارند، برای هزینه درمان اقشار آسیب‌پذیر چه باید کرد؟

 -معتقدیم باید در این بخش هم یارانه پرداخت شود و این پرداخت با تبعیض نباشد. به هر حال باید عزم جدی در بر طرف شدن چالش سلامت صورت گیرد و اگر این مبحث حل نشود نارضایتی مردم را به همراه خواهد داشت.

 نظر مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان در این مورد چیست؟

ما می‌توانیم سهم سلامت از تولید ناخالص ملی را افزایش دهیم اما این نگرش باید در دولت هم به‌وجود آید که افزایش بودجه را انجام دهد. سرانه بیمه در سال گذشته هزار و800 تومان بود و در سال 90 به 15 هزار تومان رسید که این افزایش بد نبود اما به تناسب هزینه‌ها، این عدد کافی نیست.

 چرا بیمه‌ها به تعهدات خود در قبال بیمارستان‌ها عمل نمی‌کنند؟

 - اگر در بیماری قلب هر قسمت شروع به تپیدن کرد با وارد کردن یک شوک فرایند حیاتی قلب را احیا می‌کنند بنابراین به‌نظر می‌رسد باید شوکی به دولت و مجموعه‌های مربوط به سلامت وارد شود که همه با یکدیگر هماهنگ شوند. متأسفانه فضای وحدت و همدلی بین دولت و مجلس کمرنگ شده و همین امر منجر به این شده که خروجی تصمیم‌ها مناسب نباشد. اگر 3 قوه کشور عملکردشان منجر به هم‌افزایی نشود ما شاهد ایجاد عدالت در بخش سلامت نخواهیم بود. باید گفت خیلی از مشکلات مربوط به بودجه و اعتبار نیست و با همین بودجه و نیروی انسانی با کمک یک مدیریت مناسب می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد. اگر بودجه سلامت و بیمه‌ها را مدیریت کنیم قطعا کارآمدی آنها بهتر از آن چیزی خواهد بود که در حال حاضر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet