هدر موبایل
1390/04/07 09:25:44
سرویس اجتماعی
موسوی‌مبارکه:

حوادث کاشمر و خمینی‌شهر سازمان یافته بود

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در تحلیل خود از حوادث اخیر خمینی شهر، کاشمر و گرگان گفت: به‌نظر من این جرایم سازمان یافته بوده است زیرا در زمان خاص حوادثی مشابه روی داده است که به‌نظر می‌رسد این مسائل بی‌ارتباط با هم نیستند.
حوادث کاشمر و خمینی‌شهر سازمان یافته بود نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در تحلیل خود از حوادث اخیر خمینی شهر، کاشمر و گرگان گفت: به‌نظر من این جرایم سازمان یافته بوده است زیرا در زمان خاص حوادثی مشابه روی داده است که به‌نظر می‌رسد این مسائل بی‌ارتباط با هم نیستند. https://cdn.icana.ir/d/019/662.jpg حوادث,کاشمر,و,خمینی‌شهر,سازمان,یافته,بود Icana

"سید علی محمد موسوی مبارکه" عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با نسل فردا به تحلیل حوادث اخیری پرداخت که در کاشمر، خمینی شهر و گرگان رخ داد.

همان‌طور که مستحضرید در چندین هفته اخیر شاهد بروز حوادث تلخی در خمینی‌شهر اصفهان، کاشمر خراسان رضوی و گرگان در استان گلستان بودیم. آیا برنامه‌ای برای فراخواندن نیروی انتظامی و بررسی موضوع در کمیسیون اجتماعی ندارید؟

جرایم تلخی بودند. همه ساله خود فرماندهان نیروی انتظامی می‌آیند و گزارشی می‌دهند. چه در مسائل اجتماعی و چه در مورد مواد‌مخدر. بدیهی است که امسال هم این موارد را در کمیسیون اجتماعی مرور می‌کنیم و در آن موقع خاص این کار هم انجام می‌گیرد.

فکر نمی‌کنید این موضوع نیازمند بررسی بیشتری در کمیسیون اجتماعی و سایر نهادهای مسئول است؟

بله همین‌طور است. اتفاقا به‌نظر من این جرایم سازمان یافته بوده است زیرا در زمان خاص حوادثی مشابه روی داده است که به‌نظر می‌رسد این مسائل بی‌ارتباط با هم نیستند.

 و حال باید چه کاری کرد؟

در درجه اول باید تاکید کنم که ما باید مصالحی که اسلام توصیه کرده است را رعایت کنیم و در این موارد این خود افراد هستند که باید رعایت کنند. رعایت نکردن این موارد سبب می‌شود که هم خودشان و هم اجتماع مسلمین آسیب‌ببینند. من فکر می‌کنم در درجه اول رعایت نکردن افراد است که سبب می‌شود دندان طمع مرتکبان تیز شود. در نگاهی دیگر محتمل است که مصرف مواد‌مخدر مصرف آن هم از انواع مواد‌مخدر آثاری شیمیایی که افراد را بی‌خود می‌کند موجب وقوع چنین وضعی شده باشد و دست به ارتکاب اعمالی زده شده که از سوی اجتماع کاملا مطرود و ناپند است.

وظیفه دستگاه‌های مسئول را چگونه تحلیل و ارزیابی می‌کنید؟

در درجه اول قوه قضاییه بجد باید در این موارد بدون اغماض وارد عمل شود. البته من از قوه قضائیه تشکر می‌کنم آن هم در بحث تجاوز به عنف زیرا برخورد خوبی داشتند. مثلا در ماجرای خمینی‌شهر ظرف یک‌ماه متهمان را دستگیرکردند. انتظار داریم که قوه قضاییه هزینه را برای مفسدان بالا ببرد که جرات نکنند دست به چنین اعمالی بزنند. نیروی انتظامی هم به همین شکل. نیروی انتظامی نیز باید به همین شکل برخورد جدی داشته باشد. زیرا برخورد جدی و بدون اغماض خود باعث پیشگیری می‌شود. انتظار داریم که حرکتی از ناجا و قوه حرکتی صورت بگیرد که متجاهران به فسق از نیروی انتظامی خوف داشته باشند. خود این ترس باعث می‌شود که از این جرایم پیشگیری بکند. انتظار همه مردم به‌جا هم هست. این خوف باعث پیشگیری و امنیت اجتماعی

به هر حال نیروی انتظامی باید در برخی سیاست‌های عملیاتی خود و حضور در اماکنی که احتمال بسیاری از جرایم می‌رود تغییر داده و پرتکاپوتر عمل کند؟

درست است اما نکته‌ای دیگر وجود دارد و آن موضوع امر به معروف و نهی از منکر و فلسفه آن است. ببینید به هر حال توان دولت محدود است. دولت محدودیت‌هایی دارد و اسلام به این توجه داشته تا سامانه امر به معروف و نهی از منکر بتواند آن محدودیت را پوشش دهد و هر کس خودش را مسئول بداند. همه به وظایف خود عمل کنند. فکر نکنیم اگر ستاد احیا و ستاد اجرایی امر به معروف هست کفایت می‌کند. چنین نیست. تکلیف فردی از روی دوش افراد برداشته نشده است. هرکسی مسئول است که در جهت برقراری امنیت کمک کند. اگر کسی هم امر به معروف کرد و درست وارد قضیه شد نیروی انتظامی و قوه قضاییه هم حمایت کند.

 در کمیسیون برنامه‌ای هست که همان‌طور که خود شما هم فرضیه سازمان‌یافته بودن این مسائل را مطرح کردید رگی ویژه‌ای انجام شود؟

این موضوع بررسی خواهد شد. فعلا چون در بحث ادغام‌ها هستیم در اولویت کنونی ما نیست. اما بدیهی است که از فرماندهان پلیس دعوت می‌کنیم بیایند و به جد پیگیری می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet