هدر موبایل
1390/04/10 11:19:49
سرویس فرهنگی
سرپرست نمی‌تواند اختیارات تام لازم برای تشکیل وزارتخانه را داشته باشد

تاکید شعبانی بر معرفی هرچه سریع‌تر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان

نماینده مردم سنندج، دیوان‌دره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان با ادغام دو سازمان ملی جوانانو تربیت بدنی نیازمند وزیری با اختیارت تام است که سرپرست فاقد آن است.
تاکید شعبانی بر معرفی هرچه سریع‌تر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نماینده مردم سنندج، دیوان‌دره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان با ادغام دو سازمان ملی جوانانو تربیت بدنی نیازمند وزیری با اختیارت تام است که سرپرست فاقد آن است. https://cdn.icana.ir/d/019/7668.jpg تاکید,شعبانی,بر,معرفی,هرچه,سریع‌تر,وزیر,پیشنهادی,ورزش,و,جوانان Icana

وزارت وزرش و جوانان حکایتی است که مدت‌ها همچنان باقی است و آنگونه که از شواهد امر بر می‌آید قصه‌ایست با سردراز چه آن‌که دولت و شخص رئیس آن و اشخاص پرنفوذ آن از جمله رئیس دفتر پرآوازه‌اش به صراحت مخالفت خود با تشکیل چنین وزارتخانه‌ای را بارها اعلام کرده‌اند که آخرین مورد و شاید جنجالی‌ترین این مخالفت‌ها به نامه معرفی وزیر ورزش و جوانان پس از روزهای طولانی تأخیر بر می‌گردد. نامه‌ای که به اعتقاد بسیاری از نمایندگان مجلس مانع از وزیر شدن "سیدحمید سجادی" شد.

در همین رابطه نشریه سوران کردستان گفت‌وگویی با "امین شعبانی" نماینده مردم سنندج، دیوان‌دره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی داشته‌ است که در ذیل می‌آید:

جناب آقای شعبانی، اختلافات مربوط به تشکیل وزارت ورزش و جوانان که بین دولت و مجلس جریان دارد را ناشی از چه می‌دانید؟

از زمان تشکیل دولت فعلی تاکنون اختلافات متعددی از معرفی وزرا گرفته تا ارائه لایحه بودجه سالیانه و... بین دو قوه اجرایی و مقننه وجود داشته که تشکیل وزارت ورزش و جوانان نیز از جمله این اختلافات است و چون سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت‌بدنی که از جمله نهادهای زیرمجموعه ریاست جمهوری و فارغ از نظارت مستقیم مجلس محسوب می‌شدند از فرم قبلی خود تبدیل به فرم فعلی یعنی وزارتخانه نیازمند به رای اعتماد مجلس شدند، دولت نسبت به این موضوع روی خوش نشان نداد.

ارزیابی شما از معرفی‌نامه سجادی به وزارت ورزش و جوانان توسط رئیس‌جمهور چیست؟

من فکر می‌کنم نامه رئیس‌جمهور در این زمینه به اختلافات دامن زد و در واقع این نامه‌نگاری در طول تاریخ بی‌سابقه محسوب می‌شد که البته چوب این طرز مکاتبه را آقای سجادی در مجلس خورد و می‌توان گفت که او مظلوم واقع شد. مجلس با این رای منفی به دولت فهماند که باید راه تعامل و تفاهم با مجلس را در پیش بگیرد.

جناب آقای شعبانی فکر می‌کنید با توجه به تأخیر به‌وجود آمده در معرفی وزیر ورزش و جوانان رئیس جمهور چه میزان فرصت زمانی برای تعیین سرپرست تا معرفی گزینه بعدی وزارت در اختیار دارد؟

مدت زمان حضور یک سرپرست در وزارتخانه 3 ماه است اما انتظار این است که سرپرست منصوب رئیس جمهور سقف 3 ماه را پر نکند تا هرچه سریعتر با انتخاب وزیر این وزارتخانه نوپا از بلاتکلیفی رها شده و وضعیت شرح وظایف صف و ستاد آن مشخص شود ضمن آن‌که باید توجه داشت که با توجه به ادغام 2 سازمان در این وزارتخانه و نیاز به اختیارات تام که سرپرست برخلاف وزیر فاقد آن است از ین رو باید نسبت به معرفی وزیر در اسرع‌وقت برای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه و سند چشم‌انداز 20 ساله اقدام عاجل صورت پذیرد.

به‌نظر شما این وزارتخانه جدیدالتاسیس باید چه اولویت‌هایی را مدنظر قرار دهد؟

با توجه به این‌که این وزارتخانه با قشر عظیمی و مهمی در جامعه یعنی جوانان در ارتباط است ضمن درک حساسیت‌های این وظیفه مهم و خطیر بایستی با تشکیل اتاق فکر به سیاستگذاری و اجرای امور در جهت بهبودی زیست جوانان به‌ویژه تسهیل ازدواج جوانان و ارتقای وضعیت ورزش در نقاط مختلف کشور بپردازد.

ارزیابی شما از رزومه آقای سجادی به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت ورزش چگونه بود؟

من از جمله نمایندگان موافق وزارت ایشان بودم و فکر می‌کنم؛ سجادی بهترین کاندیدا برای این وزارتخانه بود چرا که هم ورزشکار بود و هم به لحاظ تحصیلات در این زمینه تخصصی داشت و به‌کار تدریس با موضوع جوانان در دانشگاه نیز اشتغال داشت و پیش از این نیز توانایی خود را در مدیریت ورزش‌های همگانی با فراگیرکردن ورزش در میان خانواده‌ها با ترتیب‌ دادن راهپیمایی‌های خانوادگی نشان داده بود. بنابراین دور از ذهن نبود که ایشان توان توسعه امکانات و فرهنگ ورزش به سراسر کشور را داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet