ایام محرم 1398
1390/04/06 19:47:00
سرویس سیاسی
محمدحسن ابوترابی‌فرد:

مهمترین حق مردم، داشتن اراده در مدیریت سیاسی جامعه است

ابوترابی‌فرد مهم‌ترین حق مردم در جامعه را استقلال سیاسی و داشتن اراده در مدیریت سیاسی جامعه دانست و تاکید کرد: در دوره‌ای که اجازه کم‌ترین استقلال سیاسی به ملل دنیا داده نمی‌شود، جمهوری اسلامی ایران توانسته است در طول سه دهه با تمام توان خود از استقلال سیاسی مردم دفاع کند.
مهمترین حق مردم، داشتن اراده در مدیریت سیاسی جامعه است ابوترابی‌فرد مهم‌ترین حق مردم در جامعه را استقلال سیاسی و داشتن اراده در مدیریت سیاسی جامعه دانست و تاکید کرد: در دوره‌ای که اجازه کم‌ترین استقلال سیاسی به ملل دنیا داده نمی‌شود، جمهوری اسلامی ایران توانسته است در طول سه دهه با تمام توان خود از استقلال سیاسی مردم دفاع کند. https://cdn.icana.ir/d/019/4122.jpg مهمترین,حق,مردم،,داشتن,اراده,در,مدیریت,سیاسی,جامعه,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "محمد حسن ابوترابی فرد" با حضوردر برنامه تلویزیونی الگو به تشریح مسئله عدالت حقوقی و قضائی در الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت پرداخت.

وی با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام موسی کاظم و شهدای هفتم تیر با اشاره به الگوی پیشرفت و توسعه اسلامی - ایرانی گفت: باید به این واقعیت توجه داشت که انقلاب اسلامی الگوی موفقی است و از یک پیوند مقدس بین آموزه‌های حیات بخش اسلام و یک نظام برآمده از اراده ملت که معتقد به این آموزه‌های دینی است برآمده است.

 

انقلاب اسلامی الگویی شفاف در عرصه سیاسی است

معاون قوانین رئیس مجلس با اشاره به این که انقلاب اسلامی الگویی شفاف در عرصه سیاسی است خاطر نشان کرد: حیات سیاسی اجتماعی ایران به دلیل پیوند با آموزه‌های دینی اقتدار یافته و مردم با حضور پر شور از این جریان انقلابی حمایت کردند.

وی اضافه کرد: اگر مردم ما به آموزه های دینی عقیده نداشتند و رفتار آنها متاثر از دین نبود قطعا نمی توانستند چنین حرکت عزت بخش دینی و سیاسی را خلق کنند بنابراین حضور دین در حیات فردی زمینه حضور حیات سیاسی اجتماعی ملت را فراهم کرد.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس  در تشریح الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت افزود: جمهوری اسلامی در مسیر تاسیس یک نظام سیاسی اسلامی، الگوی توسعه و پیشرفت ایرانی - اسلامی را به نمایش گذاشت و هنوز هم نمایش این الگوی برجسته ادامه دارد و تنظیم قانون اساسی که کاملا برآمده از آموزه های دینی است و ساختار نظام را تعریف می کند ملاک مهمی در اثبات این مساله و رعایت حقوق مردم است.

 

بدون عزم مردم استقلال سیاسی دست نیافتنی بود

ابوترابی فرد با اشاره به اقتدار سیاسی ایران در دنیا اظهار داشت: اقتدار و استقلال سیاسی بدست آمده مردم ایران بیانگر این حقیقت است که اگر پیشرفت ایران در عرصه‌های جهانی بر پایه توجه به نظام دینی روی داده و اگر عقیده و ایمان راسخ مردم نبود، قطعا به استقلال سیاسی دست نمی یافتیم و در رویارویی در مقابل نظام سلطه دوام نمی آوردیم.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه ایران همیشه مورد تعرض بیگانگان بوده خاطرنشان کرد: آنچه که در انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و ما آن را در رویارویی با قدرت‌های مقتدر حفظ کردیم، برآمده از یک حرکت اسلامی است.

وی ادامه داد: در حوزه قضا هم نیازمند قانون مدون بودیم و به جز احکام الهی و دینی نظریه قابل طرحی در دسترس ما نبود و با الهام از این الگوهای اسلامی و دینی قانون اساسی را برای احقاق حقوق آحاد جامعه مدون کردیم.

 

نظام سیاسی ما نوجوان است

این نماینده مجلس با اشاره به حیات سی ساله انقلاب اسلامی اظهار داشت: پس از گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، امروز یک نظام سیاسی را به نمایش گذاشتیم که نوجوان است و در طی این سه دهه با چالش‌های جدی روبه رو بوده است که باید با همفکری و مشارکت مجریان و قانونگذاران، ضعف، کاستی ها و نیاز خود را بشناسیم و به سمت یک قانون مدون قابل دفاع حرکت کنیم که ما در آغاز راه هستیم.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس در پاسخ به این سوال که در بحث تعارض حقوق فردی و جمعی آیا قوانین کافی برای دفاع از حقوق فرد و یا حقوق جمع داریم، گفت: قطعا قانون اساسی الگویی است برای رسیدن به این نیازها و اینکه حقوق جمعی و فردی در جامعه درنظر گرفته شود. قانون اساسی برآمده از آموزه های دینی است و در راس آن یک عالم فقیه قرار دارد تا به اجرای صحیح آن نظارت کند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین حوزه‌ها در بحث ولایت فقیه ورود فقیه جامع الشرایط در اجرای احکام اولیه است، بنابراین با جود چنین الگویی در تعارض بین حقوق فرد و جامعه این حقوق جامعه است که باید درنظر گرفته شود. یعنی ممکن است اجرای این احکام در مقطعی از زمان با منافع عامه و مسائل جامعه اسلامی در تعارض قرارگیرد، مثلا اگر بین انجام حج و مصلحت جامعه تعارض ایجاد شود مصلحت جمع است که اهمیت دارد نه فرد و در این شرایط ولی فقیه حج واجب را در مقطعی از زمان تحریم می کند چون به نفع مصالح جمع است.

 

مهم‌ترین دستاورد نظام سیاسی جمهوری اسلامی را حفظ استقلال تمام عیار مردم است

ابوترابی فرد رسالت اصلی نظام سیاسی اسلامی را دفاع از حقوق جامعه و در کنار آن دفاع از حقوق فرد دانست و تأکید کرد: مهم‌ترین حق مردم در جامعه استقلال سیاسی و داشتن اراده در مدیریت سیاسی جامعه است که این حق یک حق کلیدی و اصلی است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس مهم‌ترین دستاورد نظام سیاسی جمهوری اسلامی را حفظ استقلال تمام عیار مردم توصیف کرد و ادامه داد: در دوره‌ای که اجازه کم‌ترین استقلال سیاسی به ملل دنیا داده نمی‌شود، جمهوری اسلامی ایران توانسته است در طول سه دهه با تمام توان خود از استقلال سیاسی مردم دفاع کند.

 

حق مشروع ملت در تعیین سرنوشت سیاسی یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری است

وی ادامه داد: حق مشروع ملت در تعیین سرنوشت سیاسی خود یکی از تأکیدات مهم مقام معظم رهبری در طول انقلاب اسلامی بوده است و همواره مورد توجه و اهتمام جدی همه مسئولان قرار گرفته است.

ابوترابی‌فرد با اشاره به شکل‌گیری انقلاب‌ها و خیزش‌های آزادی‌خواهانه در کشورهای منطقه اظهار داشت: مهم‌ترین دلیل شکل‌گیری خیزش‌های انقلابی در کشورهای منطقه، خواسته مردم این کشورها برای در دست گرفتن مدیریت سیاسی کشور بر اساس هویت ملت بوده است.

معاون قوانین رئیس مجلس حفظ شخصیت و حقوق حقه ملت‌ها را مهم‌ترین وظیفه و مسئولیت نظام‌های سیاسی دانست و تصریح کرد: هرقدر تلاش یک نظام سیاسی در راستای دفاع از حقوق مشروع ملت افزایش یابد، مشارکت مردم و احقاق حقوق ملت به حداکثر میزان ممکن ارتقا پیدا می‌کند.

وی در مقایسه نظام سیاسی ایران با دیگر نظام‌های سیاسی در دنیا اظهار داشت: کم‌ترین میزان مفاسد و تخلفات اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

 

قدرت یکی از عوامل آلودگی به مفاسد اقتصادی است

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه در هر شرایطی قدرت یکی از عوامل آلودگی به مفاسد اقتصادی است، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران از تمام توانش برای مقابله و کاهش مفاسد اقتصادی استفاده می کند تا این آسیب را به حداقل برساند.

وی تصریح کرد: در نظام سیاسی ایران در سطوح کلان مدیریتی با کم‌ترین میزان مفاسد اقتصادی روبرو هستیم، اما در حوزه‌های میانی و پایینی بسترهای ایجاد مفسده اقتصادی وجود دارد که باید با آن مقابله جدی شود.

ابوترابی فرد با بیان اینکه میزان پرونده‌های ارجاعی به دستگاه قضایی در ایران از میزان متوسط جهانی بیشتر است تأکید کرد: دلیل اینکه پرونده‌های قضایی در ایران از متوسط جهانی بیشتر است، بیشتر بودن جرم و مفسده در ایران نیست، بلکه یکی از دلایل مهم این موضوع تفاوت در تعریف جرم در میان کشورهای مختلف است.

معاون قوانین رئیس مجلس قوانین جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر اسلام توصیف کرد و ادامه داد: بسیاری از مسائلی که دین اسلام آنها را جرم می‌داند در کشورهای دیگر تحت عنوان جرم تلقی نمی‌شوند و این یکی از دلایل بیشتر بودن میزان جرم در ایران نسبت به برخی کشورها است.

وی اراده سیاسی کشورها در برخورد با جرائم را در میزان جرم‌های شناسایی شده در هر کشور موثر دانست و تأکید کرد: در مسائلی که تعریف مشترکی از جرم وجود دارد مانند جرایم مربوط به مواد مخدر، در بسیاری از کشورها اراده سیاسی برای برخورد و مقابله با آن جرم وجود ندارد، به طوری که حتی درآمد اصلی برخی از کشورها از محل تولید و مبادله مواد مخدر حاصل می‌شود.

ابوترابی فرد جرایم مربوط به مواد مخدر را یکی از جرایم قضایی بزرگ در ایران توصیف کرد و گفت: باتوجه به افزایش تولید مواد مخدر در کشورهای همسایه و گذشتن محموله‌های مواد مخدر در ایران، به طور طبیعی جرایم مربوط به این حوزه در ایران بیش از بسیاری از کشورها وجود دارد.

 

در برنامه پنجم توسعه تقویت دستگاه قضایی کشور به خوبی مورد توجه بود

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با تأکید بر ضرورت تقویت دستگاه قضایی کشور و کاهش تعداد پرونده‌های ارجاعی به هر یک از قضات تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه تقویت دستگاه قضایی کشور به خوبی دیده شده است و در قانون بودجه سال 1390 نیز میزان اعتبارات این دستگاه به حدود دو برابر مقدار بودجه سال قبل افزایش یافته است.

وی افزود: باید از ظرفیت‌های کنونی دستگاه قضایی کشور نیز حداکثر استفاده و بهره‌گیری صورت بگیرد و برکارایی آن افزوده شود.

ابوترابی فرد شفافیت تعاریف جرم را موجب بهبود وضعیت مقابله با جرم در کشور دانست و تأکید کرد: تعاریف جرم در همه قوانین کشور باید شفاف شود و میزان و نحوه برخورد با هر جرم به درستی و دقت تعریف گردد تا وضعیت مقابله با جرایم بهبود یابد و از برخورد سلیقگی با جرایم جلوگیری شود.

معاون قوانین مجلس بازار پول و بازار زمین را حوزه‌های کلیدی بروز و حضور مفسده عنوان کرد و گفت: در سال‌ گذشته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی توانسته است به خوبی حوزه‌های آسیب‌پذیر بروز مفاسد اقتصادی را شناسایی و به خوبی با گسترش مفاسد در این حوزه‌ها مقابله کند.

 

دستگاه قضایی با قاطعیت با زمین خواران برخورد کند

وی زمین‌خواری را مفسده قطعی و حتمی در حوزه اقتصادی دانست و تصریح کرد: زمین‌خواری یکی از موارد عمده مفاسد اقتصادی است که دستگاه قضایی کشور باید با قاطعیت تمام و با جدیت مقابله و برخورد با جرایم مربوط به آن را پیگیری کند.

ابوترابی فرد در پایان اظهار داشت: سیستم قضایی و دستگاه اجرایی و قانون‌گذاری جمهوری اسلامی ایران در رابطه با مفاسد اقتصادی دغدغه جدی دارد و تلاش می‌کند تا با اقدامات جدی‌تر و موثرتر میزان این دسته از جرایم را کاهش دهد و وضعیت مطلوب‌تری را در این حوزه رقم بزند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet