حلول ماه ربیع الاول
1390/04/07 11:05:00
سرویس بین الملل
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

برقراری رابطه ایران و مصر باید در چارچوب موازین بین‌المللی باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انقلاب ملت مصر باعث حذف سیطره استعمار و زمینه‌ای برای برقرای ارتباط این کشور با ایران و حماس شده است.
برقراری رابطه ایران و مصر باید در چارچوب موازین بین‌المللی باشد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انقلاب ملت مصر باعث حذف سیطره استعمار و زمینه‌ای برای برقرای ارتباط این کشور با ایران و حماس شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/5472.jpg برقراری,رابطه,ایران,و,مصر,باید,در,چارچوب,موازین,بین‌المللی,باشد Icana

"عبدالمحمد بابا احمدی میلانی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، با اشاره به اعلام آمادگی مصر برای از سرگیری رابطه با ایران و حماس، گفت: امیدواریم این روابط تا حد اعلای روابط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، دفاعی و ... بین دو کشور گسترش پیدا کند.

نماینده لردگان در مجلس با بیان این که مصر کشوری متمدن، با مردمی آگاه و روشن فکر بوده و است، افزود: حرکت انقلابی مردم مصر در واژگونی حکومت دیکتاتوری حسنی مبارک گویای این حقیقت است.

وی با مثبت ارزیابی کردن رایزنی­های شکل گرفته بین دو کشور، گفت: ارتباطات هیئت­های دو کشور در دوران حکومت گذشته مصر به طور مستقیم و غیرمستقیم، محسوس و غیرمحسوس اثرات خوبی به دنبال داشته، اما آنچه باعث می­شد مصر امکان فعالیت نداشته و اقدام جدی در این زمینه وجود نداشته باشد سیطره استعمار بر این کشور بود.

بابا احمدی یادآور شد: اما در نهایت آگاهی، فهم، غنی بودن فرهنگ و... باعث شکل گیری انقلابی در مصرشد که قطعا می تواند در بهبود روابط این کشور با ایران و دیگران از جمله حماس که همسو با سیاست های این کشورهستند، موثر باشد.

او با بیان این که اگرچه ممکن است برقراری روابط این کشور با حماس به طول انجامد،اظهار کرد: هر چه مقامات مصر و حماس بیشتر به هم  نزدیک شوند، با خواسته­ها و برنامه­های یکدیگر بیشتر آشنا شده که نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت با ابراز امیدواری از این که روابط ایران و مصر آینده خوبی به دنبال داشته باشد، گفت: اگر رابطه دیپلماسی بین دو کشور پیگیری شود ناچارا بقیه کشورها با ایران همسو خواهند شد، چراکه مصر از جمله کشورهای مهم در منطقه است.

نماینده لردگان با اشاره به پیروز ملت مصر، ادامه داد: ما بر این عقیده بودیم که اگر مردم مصر در سرنگونی مبارک موفق شوند حتی اگر دولت جدید این کشور، هیچ ارتباطی با ایران نداشته باشد باز هم بهتر از دولت دیکتاتوری مبارک خواهد بود.

بابااحمدی تاکید کرد: در شروع برقراری روابط بین دو کشور بهتر است، موضوعات به گونه­ای شفاف مطرح شود؛ به طوری که از اول بر این موضع تاکید شود که کشوری در شکل روابط دو کشور در آینده دخالتی نداشته باشد.

او با تاکید بر این که شکل گیری روابط باید بر اساس قوانین و موازین بین المللی انجام شود و استقلال دو کشور رعایت شود، اظهارکرد: در برقراری روابط نباید به گونه ای رفتار شود که  جنبه تحمیلی داشته و یا این که شکل تعیین تکلیف داشته باشد.

"محمد العرابی" روز یکشنبه رسما سکان‌دار وزارت خارجه مصر شد.

وزیر امور خارجه جدید مصر پس از انتخاب شدن به این سمت اعلام کرد که  با تمامی قدرت‌هایی که نظام حسنی مبارک، رییس جمهورمخلوع مصر آن را دشمن کشور می‌دانست مثل ایران و حماس، ارتباط برقرار خواهد کرد.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet