ایام محرم 1398
1390/04/07 12:46:12
سرویس سیاسی
لاریجانی در گرامیداشت شهدای فلاورجان:

بنی صدر به جای حل مسائل، به مشکلات کشور می‌افزود

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که تلقی همه در اوایل انقلاب از بنی صدر به دلیل آن که خود را از نزدیکان امام نشان می داد، بسیار متفاوت از اتفاقات سال ۶۰ بود، افزود: اگر غیر از این بود مردم به او رای نمی دادند؛ اما در دفتر او عناصری بودند که یا سابقه انقلابی نداشتند یا نظر سوء به انقلاب داشتند که او را تحریک می کردند.
بنی صدر به جای حل مسائل، به مشکلات کشور می‌افزود رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که تلقی همه در اوایل انقلاب از بنی صدر به دلیل آن که خود را از نزدیکان امام نشان می داد، بسیار متفاوت از اتفاقات سال ۶۰ بود، افزود: اگر غیر از این بود مردم به او رای نمی دادند؛ اما در دفتر او عناصری بودند که یا سابقه انقلابی نداشتند یا نظر سوء به انقلاب داشتند که او را تحریک می کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/6773.jpg بنی,صدر,به,جای,حل,مسائل،,به,مشکلات,کشور,می‌افزود Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، "علی لاریجانی" صبح امروز ـ سه‌شنبه 7 تیر ماه ـ  در دومین روز از سفر دو روزه خود به استان اصفهان با حضور در یادواره 30 سردار و 1300 شهید شهرستان فلاورجان این گونه جلسات را برای فهم دقیق همه افراد از شرایط کشور مناسب دانست و اعلام کرد: شهادت دکتر بهشتی و یارانش حادثه بسیار بااهمیت و تاثیرگذاری در کشور ما بوده است و همواره شهدا حلاوتی در مومنان ایجاد کردند برای آنکه راه امام و شهدا را بشناسیم و آن را دنبال کنیم.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با اشاره به اینکه، این گونه حوادث تاکید ما را روی مسائل اساسی و اصلی به عنوان مبانی انقلاب بیشتر می کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه دنیای امروز دنیایی است که از اینگونه معارف غریب افتاده و از واژه های پرطنین تحول برانگیز نیز دور افتاده، به طوری که یکسره در عالم مادیات غرق شده‌اند.

 

ملت ایران صلاحیت داشت که ندای اسلام را بشنود

وی حرکت امام خمینی (ره) را زلزله ای دانست که ندای سرداران اسلام را زنده کرد و گفت: حادثه ای که این روزها همه سوگوار آن هستیم، یعنی شهادت شهید بهشتی پاداش عزتمندی است و علمایی که در ابتدای انقلاب پیرامون امام بودند و شبانه روز مانند شهید باهنر، شهید بهشتی و شهید رجایی تلاش می کردند، آیا امکانات دنیوی می خواستند، در صورتی که آنها به دنبال مادیات نبودند.

لاریجانی ادامه داد: آنها یک حقیقت بزرگ و یک رسالت عظیم تری را احساس می کردند که در دنیای امروز باید دنبال کنند و ملت ایران نیز صلاحیت داشت که ندای اسلام را بشنود و بفهمد.

نماینده مردم قم با بیان این که شهید بهشتی و حزب جمهوری اسلامی که در ابتدای انقلاب وارد صحنه شدند با دشواری های زیادی روبرو شدند، اظهار داشت: آنها صبر و تحمل زیادی از خود نشان دادند و برای آن که انقلاب دچار دست انداز نشود، مظلوم واقع شدند.

لاریجانی همچنین به دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در آن زمان ما با صدام نمی جنگیدیم، بلکه یک دنیای شرق و غرب در مقابل ما ایستاده بود به طوری که سلاح های زیادی از شوروی و حتی برخی از کشورهای عربی منطقه برای کمک به عراق به این کشور ارسال می‌شد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشور تصریح کرد: کشور مصر نیز در آن زمان در شرایط حساس جبهه‌ها، هم مشاوره نظامی به عراق می داد و هم به آنجا نیرو اعزام می کرد؛ در واقع جبهه جنگ ما یک جبهه حساس و نابرابر بود.

لاریجانی یادآور شد: در داخل کشور نیز بسیاری از گروه‌های تجزیه طلب  و ضد انقلاب نیز هر روز ماجرایی ایجاد می کردند و در استانهای ما نیز باعث ایجاد اتفاقهایی می شدند و آمریکایی ها نیز می خواستند از جبهه عراق به ایران فشار وارد کنند و انقلاب را به زانو دربیاورند؛ البته سیگنال هایی هم از داخل به آنها داده می شد و شرایط بسیار سختی بود.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این که در این شرایط امام و رهبران جمهوری اسلامی توجه تیزهوشانه‌ای نسبت به ملت داشتند، افزود: به همین دلیل آنها وقتشان را صرف نزاع‌های داخلی نمی‌کردند  و به دنبال تدوین قانون اساسی بودند.

وی اظهار کرد: مردم تصور می کردند که  بنی صدر که جایگاه قوه مجریه را به دست گرفته، همه را برای حضور در جبهه ها بسیج می کند و از طرفی تمام علاقه مندان به انقلاب را برای استفاده از ذهن و اندیشه خلاق آنها و برای رسیدن به اهداف انقلاب جمع می کند. تلقی هم این بود که چون بنی صدر جزو کسانی بود که خود را از نزدیکان امام نشان می داد تمامی این تصورات به حقیقت می پیوندد، چرا که اگر غیر از این بود مردم به او رای نمی دادند.

 

بنی صدر در سال ۶۰مسیر دیگری را شروع کرد

لاریجانی با بیان این که بنی صدر در سال ۶۰مسیر دیگری را شروع کرد، افزود: او به جای این که وقتش را صرف انقلاب و آرمان های امام کند صرف ستیز با آرمان‌های انقلاب و شخصیت های انقلابی و حتی تخریب آنها کرد و زمانی که مسئولیت قوه مجریه را بر عهده گرفت به جای آرامش، دردسر، دعواها و مشکلات سیاسی را به کشور اضافه کرد.

به گفته رئیس مجلس، شهید چمران نیز که یک ستاد برای جنگ‌های نامنظم ایجاد کرده بود با بی مهری بنی‌صدر مواجه شد به طوری که بنی صدر به او امکانات نمی داد. علاقه مندان به انقلاب نیز نمی توانستند این موضوع را تحمل کنند.

نماینده مردم قم در مجلس با تاکید بر این که بنی صدر به جای ایجاد هماهنگی در داخل هر روز مسئله سازی می کرد؛ اما در بیرون برای افراد عمومی طوری توضیح می داد که اینها نمی گذارند من کار کنم، گفت: در دفتر او عناصری بودند که یا سابقه انقلابی نداشتند یا افراد با سابقه سوءانقلابی بودند و او را تحریک می کردند و اطلاعات غلطی به او می دادند.

 

برخی نزدیکان بنی صدر افکار انحرافی و مارکسیستی داشتند

لاریجانی با اظهار اینکه برخی از نزدیکان بنی صدر حتی افکار انحرافی و مارکسیستی داشتند، ادامه داد: افرادی مانند شهید بهشتی به امام پیشنهاد کردند که فرماندهی کل قوا را به بنی صدر بدهیم، چرا که آنها به دنبال ستیز با او نبودند، بلکه به دنبال عزت اسلام بودند و در مقابل کسانی که به دنبال مقام و مسلک بودند حرکت می کردند.

وی با بیان این که رهبر انقلاب تاکید داشتند که ملت ایران این فرهیختگی را داشت که حادثه هفتم تیر را به پشتوانه و نعمتی برای انقلاب تبدیل کنند، اظهار کرد: این فرزانگی برای انقلاب است و از درون این حرکت سهمگین جوششی به وجود آمد تا انقلاب گام‌های بعدی را بردارد.

لاریجانی عزت اسلام را در این جوشش‌ها برشمرد و تاکید کرد: ما باید عنصر شهادت و جهاد را در میان خودمان داشته باشیم، ملت ایران این تیزهوشی و درایت را در خودش داشت که در همه دوران‌ها مقوله جهاد را در خودش زنده کرد و شهادت را حیات دانست و نه مرگ.

 

"جهاد" عنصر عزت‌بخش ملت ایران است

رئیس قوه مقننه با بیان این که بنی صدر قصد برچیده شدن انقلاب را داشت و می‌خواست که ما شهادت‌ها و فداکاری‌های مردم را فراموش کنیم، افزود: تمام تفکرات او اشتباه از آب درآمد و همان طور که می بینید امروز شهدا در قلب مومنان هستند و هیچگاه نیز فراموش نمی شوند؛ چرا که جهاد عنصر عزت‌بخش ملت ایران است.

وی با اشاره به این که امروز ما مشکلات زیادی در کشور داریم، تاکید کرد: با توجه به این مشکلات وضعیت کشور نسبت به قبل و اوایل انقلاب جهش بزرگی پیدا کرده است؛ به طوری که اعتبار ایران در میان کشورهای اسلامی و منطقه بالا رفته است، کشوری که کشور امام زمان است و در منطقه به عنوان یک کشور نمونه هستیم فرهنگ ایثار همواره رشد داشته است.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور در ادامه تصریح کرد: ممکن است در این گرد وغبارهای سیاسی و مشاجرات برخی از نکته های انقلاب دیده نشود، اما نباید اوایل و حتی پیش از انقلاب را فراموش کرد.

  

دوستداران انقلاب وقتشان را صرف مسائل حاشیه‌ای و مشاجره‌ها نکنند

 لاریجانی با اشاره به حوادث منطقه، افزود: در عراق مردم به خوبی ایستادگی کردند و آبرویی برای آمریکا نگذاشتند؛ آمریکا نیز با یک شرمندگی از عراق خارج شد، چرا که مردم عراق از آنها تنفر دارند؛ اما ارزیابی من از کل اتفاقات منطقه این است که اگر جمهوری اسلامی ایران با همان فرهنگ جهاد و شهادت در مقابل آمریکا و اسرائیل نمی ایستاد، شرایط بین المللی تغییر می کرد و یک سلطه ای در همه کشورها به وجود می‌آمد.

لاریجانی به خودکفایی ایران در زمینه تکنولوژی و افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بدون این پیشرفت‌ها ایران هرگز نمی توانست در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی کند در واقع در بخش کشاورزی به خودکفایی رسیده بودیم؛ اما در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی و سرمازدگی وضعیت ما تغییر کرد و صادرات ‌ما کاهش یافت.

لاریجانی ادامه داد: با تمامی این پیشرفت‌ها ما نواقصی داریم، بنابراین باید قدر حرکتهایی که ایجاد شده را بدانیم و در جهت حل این مشکلات تلاش کنیم.

رئیس مجلس با تاکید بر این که همه دوستداران انقلاب باید بدانند و از حوادث سال ۶۰نیز درس بگیرند افزود: دوستداران انقلاب باید با یکدیگر وحدت و همدلی داشته باشند و وقتشان را صرف مسائل حاشیه‌ای و مشاجره ها نکنند و همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند: ما باید با وحدت همه مشکلات کشور را حل کنیم که این صحبت رهبر انقلاب حرف حکیمانه‌ای است.

 

نمی توان گفت کسی که صاحب منصب است، می‌تواند قانون را اجرا  نکند

 رئیس دستگاه قانونگذاری کشور یادآور شد: این روزها حرفهایی زده می شود که هیچ سود و فایده ای برای کشور ندارد و دعوا و درگیری ایجاد می کند؛ در واقع کارها باید براساس قانون باشد و اگر می خواهیم  آبادانی را در کشور ایجاد کنیم باید همه در مقابل قانون مساوی باشند و نمی توان گفت کسی که صاحب منصب است می تواند قانون را اجرا  نکند.

وی اجرای قانون را برای ایجاد عدالت امری ضروری و مهم عنوان کرد و ادامه داد: همه روسای کشور و مردم عادی در مقابل قانون یکسان هستند و باید در دادگاه‌ها حضور پیدا کنند و این طور نباشد که برای حضور در دادگاه‌ها سر و صدا ایجاد کنند، اگر قانونی را مجلس تصویب کرد باید همه نسبت به آن تمکین کنند در واقع قانون محکمه ای است که حق و باطل را در مقام اجرا مشخص می کند.

 

 اوایل انقلاب بنی صدر با مجلس ستیز داشت

 رئیس مجلس عدم اجرای قانون از سوی افراد را یک رذیله اخلاقی سیاسی دانست و گفت: همه باید قانون را حتی اگر به ضررشان باشد، اجرا کنند و اگر اشکالی هست با حضور در مجلس آن را می توان حل کرد در اوایل انقلاب نیز بنی صدر با مجلس ستیز داشت و قوانین را اجرا نمی کرد؛ اما امام راحل با قاطعیت به او گفتند که تو نمی توانی قانون را اجرا نکنی.

وی تصریح کرد: آبادانی کشور در پناه قانون است و این ستیزهایی که در کشور به وجود می آید و اصرار می کنند که شخصیت هایی را خراب کنند به نوعی انحراف است، البته ممکن است که برخی از شخصیت‌های سیاسی اشتباهاتی را انجام دهند، اما همه کسانی که نظام را قبول دارند و از رهبر تبعیت می کنند باید از آنها و از تفکراتشان استفاده کرد، مگر آن که قانون را اجرا نکنند و از خط رهبری خارج شوند در این صورت کسانی هستند که در دهان آنها بزنند.

 

نیروهای انقلاب نباید با یکدیگر درگیر شوند

وی افزود: با تمام این تفاسیر بصیرتی در ملت ایران وجود دارد که می تواند این ناخالصی‌ها را طرد کنند؛ اما نیروهای انقلاب نباید با یکدیگر درگیر شوند، بلکه باید از اندیشه ها و تخصص های آنها استفاده شود.

لاریجانی با تاکید بر این که باید با همدلی و همگرایی از ظرفیت های فکری همگان استفاده کرد، گفت: نباید این افراد را تخریب کرد؛ چرا که آبروی آنها را بردن یک رذیله اخلاقی است، اما من افرادی را می بینم که خودشان را به عنوان افراد انقلابی جا زده اند.

رئیس مجلس با بیان این که باید اشتباهات افراد را در دو دسته تقسیم بندی کرد، یادآور شد: دسته اول مربوط به اشتباهات فکری و ریشه ای هستند؛ مانند تفکرهای منافقان که بسیار مهم است چرا که با این گروه نمی‌توان رفاقت کرد، چون ایجاد انحراف می کنند؛ اما برخی اشتباهات تاکتیکی هستند و نمی شود به خاطر آن افراد را زمین زد.

 

قانون را برای سیاه کردن کاغذ نمی نویسند

وی تاکید کرد: وقت افراد و مدیران باید صرف خدمت به مردم و حل مشکلات آنها باشد ما در مجلس بودجه مناسبی را برای خشکسالی و بیمه بیکاری تعیین کردیم و به همین دلیل است که اصرار ما بر اجرای درست قانون است چرا که قانون را برای سیاه کردن کاغذ نمی نویسند.

 لاریجانی همچنین با بیان این که اشتغال  و رونق اقتصادی امکانپذیر است، گفت: ما صندوق توسعه ملی را برای تولید در صنعت و کشاورزی ایجاد کردیم و باید از همه ظرفیت ها استفاده شود؛ در واقع تا رونق اقتصادی ایجاد نشود اشتغالزایی نیز صورت نمی گیرد.

 

نمی شود یک بخشی از این قانون را اجرا کرد و بخش دیگر را نه

رئیس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: ما پرداخت نقدی یارانه ها را در کنار رسیدگی به بخش صنعت و کشاورزی برای آبادانی کشور تصویب کردیم به طوری که ۵۰درصد آن به صورت نقدی پرداخت شود و ۵۰درصد دیگر به بخش کشاورزی و صنعت اختصاص پیدا کند و نمی شود یک بخشی از این قانون را اجرا کرد و بخش دیگر را نه.

در ابتدای این مراسم "سید ناصر موسوی لارگانی" نماینده مردم فلاورجان در مجلس به تشریح مسائل و مشکلات این شهرستان پرداخت و گفت: بیمه کارگران کشاورزی که در مجلس تصویب شد نیاز به اصلاح دارد؛ چرا که این قانون باید برای تمامی کشاورزان نیز اجرا شود.

وی افزود: خشکسالی در شهرستان فلاورجان مشکلات زیادی را برای کشاورزان ایجاد کرده چرا که اعتبارات خشکسالی متاسفانه در جای دیگر مصرف می شود و در حالی که بیش از ۹۰درصد مردم این شهرستان کشاورز هستند از این جریان بسیار متضرر شده اند.

وی همچنین افزود: در حالی که نرخ بیکاری را ۱۰درصد اعلام می کنند؛ اما این نرخ در فلاورجان بیش از ۲۵درصد است، بنابراین ما نیاز مبرمی به اشتغالزایی در فلاورجان داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet