خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/07 17:46:23
سرویس اقتصادی
ترابی، مصاحبه با رسانه‌های غربی درباره نیروگاه بوشهر را تکذیب کرد

شتاب راه‌اندازی نیروگاه بوشهر کم است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، هرگونه مصاحبه با رسانه‌های غربی در باره نیروگاه اتمی بوشهر را تکذیب کرد و گفت: شرکت روسیه‌ای در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر به تعهدهای خود عمل نکرده است و بهره‌برداری از این نیروگاه را به تأخیر می‌اندازد.
شتاب راه‌اندازی نیروگاه بوشهر کم است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، هرگونه مصاحبه با رسانه‌های غربی در باره نیروگاه اتمی بوشهر را تکذیب کرد و گفت: شرکت روسیه‌ای در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر به تعهدهای خود عمل نکرده است و بهره‌برداری از این نیروگاه را به تأخیر می‌اندازد. https://cdn.icana.ir/d/019/2576.jpg شتاب,راه‌اندازی,نیروگاه,بوشهر,کم,است Icana

"عبدالرضا ترابی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) تصریح کرد: برخی رسانه‌های غربی با صداگذاری و سوءاستفاده اعلام کرده بودند که با اینجانب درباره نیروگاه اتمی بوشهر مصاحبه گرفته‌اند؛ بر همین اساس از رسانه رسمی مجلس شورای اسلامی (خبرگزاری خانه ملت) هر گونه مصاحبه با رسانه‌های غربی را تکذیب می‌کنم.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی افزود: اینجانب با هفته‌نامه کویر سمنان که با نمانیدگان مردم این استان در مجلس گفت‌‌وگو می‌کند، در باره نیروگاه اتمی بوشهر مصاحبه کرده‌ام و رسانه‌های غربی از این هفته نامه سوءاستفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: شرکت روسیه‌ای در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر به تعهدهای خود عمل نکرده است و بهره‌برداری از این نیروگاه را به تأخیر می‌اندازد.

ترابی با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران 20 نیروگاه در نقاط مختلف کشور نیمه‌تمام باقی مانده است، اظهار کرد: نیروگاه اتمی بوشهر هم یکی از آنها است که مسئولان در راستای بهره‌برداری این نیروگاه گام برمی‌دارند.

این نماینده مردم در مجلس با بیان این که در زمان جنگ تحمیلی یکی از راکدهای دشمن به گنبد راکتور این نیروگاه برخورد و کار بهره‌برداری این نیروگاه را با مشکل روبه‌رو کرد، گفت: پس از این موضوع چندین شرکت ایرانی برای تعمیر این نیروگاه اعلام آمادگی کردند، امام سرانجام شرکت روسیه‌ای برای تعمیر و راه‌اندازی این نیروگاه انتخاب شد.

 

آلمان‌ها با فشار امریکا نیروگاه بوشهر را ترک کردند

ترابی با یادآوری این که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کار راه‌اندازی این نیروگاه به دست شرکت آلمانی بود، تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی و فشارهای کشور امریکا شرکت آلمانی از ادامه همکاری با ایران انصراف داد و پس از آلمان‌ها شرکت ژاپنی هم انصراف داد و در آخر شرکت روسیه‌ای کار بهره‌برداری از این نیروگاه را بر عهده گرفت.

 وی ادامه داد: در این چند سالی که روس‌ها کار بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر را بر عهده داشته‌اند نیروهایی را به ایران آورده‌اند و پول‌های مناسبی هم از ایران دریافت کرده‌اند ولی شتاب راه‌اندازی این نیروگاه بسیار کم بوده است.

ترابی با بیان این که روس‌ها همواره از نیروگاه اتمی بوشهر استفاده ابزاری کرده‌اند، افزود: روس‌ها قصد داشته‌اند که هم از ایران پول بگیرند و هم با محکوم کردن ایران در مجامع بین‌المللی از امریکا امتیاز بگیرند.

وی تأکید کرد: نمایندگان مردم در مجلس هم به روند فعالیت روس‌ها در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر اعتراض داشته‌اند.

 

نیروگاه اتمی بوشهر صرفه اقتصادی ندارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که ایران در راستای را‌ه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر میلیارد‌ها تومان خرج کرده است، گفت: با توجه به هزینه‌های فراوان برای راه‌اندازی این نیروگاه اگر بخواهم از این نیروگاه فقط برای تولید برق عمومی استفاده کنیم اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری این که برای تولید هر مگاوات برق در این نیروگاه بین 10 تا 20 هزار دلار هزینه می‌شود، تصریح کرد: این نیروگاه از این جهت مهم است که بزرگترین نیروگاه اتمی هزار مگاواتی در خاورمیانه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet