ایام محرم 1398
1390/04/07 17:22:31
سرویس اقتصادی
وزیر سابق نفت در گفت‌وگوی اختصاصی با خانه ملت:

خیانتی که میرکاظمی آن را «شوآپ» نامید

وزیر سابق نفت اجرای طرح سوآپ را‌ «خیانت به کشور» توصیف کرد و با بیان این که وی نام «شوآپ» را برای این شکل از واردات نفت انتخاب کرده است، گفت: ‌بیشترین سرمایه‌گذاری تاریخ نفت ایران در زمان مسئولیت من در وزارت نفت و در حالی که دولت اعتبار این وزارتخانه را پرداخت نمی‌کرد، انجام شد.
خیانتی که میرکاظمی آن را «شوآپ» نامید وزیر سابق نفت اجرای طرح سوآپ را‌ «خیانت به کشور» توصیف کرد و با بیان این که وی نام «شوآپ» را برای این شکل از واردات نفت انتخاب کرده است، گفت: ‌بیشترین سرمایه‌گذاری تاریخ نفت ایران در زمان مسئولیت من در وزارت نفت و در حالی که دولت اعتبار این وزارتخانه را پرداخت نمی‌کرد، انجام شد. https://cdn.icana.ir/d/019/2279.jpg خیانتی,که,میرکاظمی,آن,را,«شوآپ»,نامید Icana

"مسعود میرکاظمی" در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) که در حاشیه نشست مشترک کمیسیون انرژی مجلس با وی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: انتقادهایی که درباره متوقف کردن سوآپ نفت در دوران مسئولیت من در وزارت نفت مطرح شده، بی‌اساس و بی‌جا است.

 وزیر سابق نفت با بیان این که  طرح سوآپ نفت عین خیانت به سرمایه‌های کشور بود،‌ تصریح کرد: من نام این طرح را «شوآپ» گذاشته بودم، چون این طرح در واقع خریداری نفت بود و عملا واردات نفت به شمار می‌آمد.

وی ادامه داد: نفت را با صرف هزینه‌های بالا به داخل کشور می‌آوردند و با کم‌ترین سود می‌فروختند، ‌به طوری که برای 20 یا 30 سنت سود، عملا 80 دلار از سرمایه‌های کشور از دست می‌رفت.

 

شرط 500 هزار بشکه سوآپ اجرای سالم آن بود

میرکاظمی تأکید کرد: من برای نحوه اجرای طرح سوآپ برنامه‌های تازه‌ای داشتم به‌طوری که در این طرح،‌ جایگاه کشور ما جایگاه یک کشور متضرر نباشد و حتی با شرط رعایت مصالح ملی و کسب سود متناسب از اجرای سالم این طرح،‌ دستور سوآپ نفت را تا 500 هزار بشکه هم ابلاغ کرده بودم.

وی توضیح داد: شرط اجرای سالم سوآپ این بود که افزون بر دریافت سود مناسب،‌ ما نفت را در داخل خاک کشور تحویل گرفته و در پایانه فروش در خاک ایران به مشتری معرفی شده واگذار کنیم.

این وزیر سابق نفت اظهار کرد: اجرای کذایی طرح سوآپ عملا ایران را به وارد کننده نفت تبدیل کرده بود و بی‌تردید ادامه اجرای آن خیانت بزرگی به کشور و مردم بود.

 

بزرگترین سرمایه‌گذاری تاریخ صنعت نفت ایران در زمان من انجام شد

مهمان امروز (سه شنبه 7 تیر)‌ کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از این که دولت در سال 89 در زمینه پرداخت اعتبارهای وزارت نفت کوتاهی کرده است، گفت: سال گذشته پول نفت را ندادند اما در همان سال بیشترین سرمایه‌گذاری‌ در طول تاریخ نفت ایران در حوزه نفت انجام شد و دلیل آن فقط روش‌های ابتکاری این وزارتخانه بود که برای جذب منابع در نفت صورت گرفته بود.

وزیر سابق نفت از پاسخ به سئوال خبرنگار خانه ملت درباره ارزیابی وضعیت نفت و انرژی کشور و نحوه مدیریت در آن امتناع کرد و گفت: من راجع به این موضوع نمی‌توانم اظهار نظر کنم.

کمیسیون انر‍ژی مجلس در نشست امروز خود (سه شنبه 7 تیر)‌ با دعوت از مسعود میرکاظمی،‌وزیر سابق نفت، که چندی پیش در میان خبرهای ضد و نقیض ادغام وزارتخانه‌ها برکنار شد، ‌از تلاش‌های وی در این عرصه تشکر کرد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet