خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1390/04/08 12:56:12
سرویس اقتصادی
نورا: متولیان مبارزه با قاچاق به جای ارائه آمار، به وظایف خود عمل کنند

سهم ناچیز کشفیات از حجم گسترده قاچاق کالا به کشور

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس، روش برآورد حجم قاچاق کالا در کشور را غیرعلمی خواند و تأکید کرد: کاهش کشفیات کالای قاچاق در یک سال، به معنای کم شدن قاچاق نیست و معیار قرار دادن حجم کشفیات در ارائه آمار، غیرمنطقی است؛ آمار را باید مؤسسه‌های آماری ارائه کنند؛ متولیان مبارزه با قاچاق کالا بهتر است به جای ارائه آمارهای دلخوش‌کننده و تحت فشار قرار دادن مرزنشینان، روشی برای تقویت تولید داخلی تدبیر کنند.
سهم ناچیز کشفیات از حجم گسترده قاچاق کالا به کشور نماینده مردم زابل و زهک در مجلس، روش برآورد حجم قاچاق کالا در کشور را غیرعلمی خواند و تأکید کرد: کاهش کشفیات کالای قاچاق در یک سال، به معنای کم شدن قاچاق نیست و معیار قرار دادن حجم کشفیات در ارائه آمار، غیرمنطقی است؛ آمار را باید مؤسسه‌های آماری ارائه کنند؛ متولیان مبارزه با قاچاق کالا بهتر است به جای ارائه آمارهای دلخوش‌کننده و تحت فشار قرار دادن مرزنشینان، روشی برای تقویت تولید داخلی تدبیر کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/1865.jpg سهم,ناچیز,کشفیات,از,حجم,گسترده,قاچاق,کالا,به,کشور Icana

"عباس‌علی نورا " در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) در واکنش به آمارهایی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه حجم ورود و خروج کالای قاچاق به کشورمنتشر کرده است، گفت: آماری که برخی از نهادهای دولتی از حجم کالاهای قاچاق در کشور اعلام کردند به هیچ وجه پایه علمی و منطقی ندارد.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی افزود: در هیج جای دنیا آمار واردات کالای قاچاق را از مقدار کشفیات کالای قاچاق تخمین نمی‌زنند و این اقدام تنها در ایران صورت می‌گیرد.

 

نهاد متولی مبارزه با قاچاق، نباید ارائه کننده آمار کار خودش باشد

وی با بیان این که این گونه آمار هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: مگر می‌شود نهادی که وظیفه مقابله با قاچاق کالا را بر عهده دارد، خود متولی تعیین و تخمین آمار میزان و مقدار ورود و خروج کالا به صورت قاچاق به کشور شود.

نورا اظهار کرد: این الگو برای ارائه آمار ورود کالای قاچاق در کشور اصلا قابل اتکا نیست، زیرا روش احتساب آن علمی نبوده است و از روش‌های علمی پیروی نمی‌کند.

 

شیوه برآورد حجم قاچاق کالا به کشور غیرعلمی است

وی ادامه داد: این که بدون بیان جزئیات و بدون مشخص کردن نام و آدرس مؤسسه‌های علمی و دانشگاه‌های دخیل در تهیه این آمار گزارشی را تهیه و منتشر کنند، گواه کلی و شعاری بودن این اعداد و ارقام است.

با بیان این که باید از روش‌های علمی برای برآورد حجم ورود و خروج کالای قاچاق استفاده کرد، گفت: به‌طور طبیعی منطقی‌تر است که نهادهای علمی و تخصصی کشور، آمار سالانه حجم ورود و خروج کالای قاچاق را ارائه کنند و نهادهای متولی مبارزه با قاچاق، تنها به وظایف واقعی خود عمل کنند.

 

حجم کشفیات، معیار مناسبی برای تعیین میزان ورود کالای قاچاق نیست

وی افزود: بر اساس روش کنونی نهادهای متولی امر مبارزه با کالای قاچاق، مقدار کشفیات این نوع کالاها، تعیین کننده مقدار و میزان حجم ورود و خروج کالای قاچاق به کشور در طول یک سال است و این به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

 

کاهش کشفیات به معنای کاهش ورود کالای قاچاق به کشور نیست

نورا تأکید کرد: اگر در یک سال گذشته کشفیات کالای قاچاق کاهش پیدا کند، به طور حتم نهادهای متولی از کاهش حجم ورود کالاهای قاچاق به کشور سخن گفته و از موفقیت‌های خود در این زمینه خبر می‌دهند که این روش به هیچ وجه قابل تأیید نیست، زیرا کاهش کشفیات کالای قاچاق به معنی کاهش ورود این نوع کالاها به کشور نخواهد بود.

نماینده مردم زابل در مجلس با بیان این که کاهش کشفیات کالای قاچاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، افزود: کاهش کشفیات کالای قاچاق در طول یک سال به طور حتم دلایل مختلفی داشته است، ولی این موضوع  به هیچ وجه با کاهش حجم ورود و خروج کالا از کشور به صورت قاچاق در ارتباط نخواهد بود.

 

کشفیات تنها 3 درصد کل کالای قاچاق وارد شده به کشور است

وی تأکید کرد: با توجه به اظهار نظر کارشناسان کشفیات کالای قاچاق در بهترین حالت ممکن سه درصد از حجم کالای قاچاق در کشور را شامل می‌شود، یعنی از هر کانتینر کالای وارد شده به کشور تنها سه کانتینر کشف شده و در حدود 97 کانتینر دیگر از مرز وارد شده و در کل کشور پخش می‌شوند، از این رو محور قرار دادن کشفیات کالای قاچاق برای تعیین مقدار و حجم ورود و خروج این نوع کالا به کشور امری غیرعلمی و غیرمنطقی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که باید برای تعیین میزان حجم ورود کالای قاچاق به کشور از روش‌های علمی استفاده کرد، گفت: اگر تنها به میزان کشفیات بسنده کنیم، به احتمال زیاد در مسیر غلط و اشتباهی گام نهاده‌ایم، زیرا حتی آمارهای کشفیات کالای قاچاق نیز دقیق و درست نیست و نهادها و دستگاه های متولی در این زمینه به علت‌های مختلف آمار متفاوت و بعضا متناقضی را اعلام می‌کنند.

 

مبارزه با قاچاق کالا به معنی تحت فشار گذاشتن مرزنشینان نیست

این نماینده مردم در مجلس در باره روش‌های غیرمؤثر در مبارزه با قاچاق کالا اظهار کرد: در سال‌های گذشته نهادهای متولی امر مبارزه با قاچاق کالا تنها با فشار بر مردم مرزنشین و تحت فشار گذاشتن آنها سعی در کنترل پدیده قاچاق کردند که این اقدام معمولی‌ترین و ساده‌ترین اقدام این دستگاه در جریان مبارزه با قاچاق کالا است.

وی در باره مسدود شدن بسیاری از مرزها به ویژه در جنوب و شرق کشور توضیح داد: تا به امروز بخش چشمگیری از مرزهای جنوب شرقی و شرق کشور مسدود شده است و به این دلیل انتقال کالا در میان دو طرف مرز به سختی انجام می‌شود، ولی هنوز شاهد حجم بالای کالای قاچاق در کشور هستیم که این گویای اشتباهات مکرر دستگاه‌های متولی است.

 

قاچاق کالا از مبادی رسمی در آمارهای اعلامی لحاظ نشده است

نورا تاکید کرد: بسیاری از قاچاق کشور از طریق مبادی رسمی کشور در حال انجام است که به طور حتم در آمارهای اخیر به هیچ وجه در نظر گرفته نشده است، به عبارت دیگر، آیا حجم بالای قاچاق و ورود غیررسمی تنها چند قلم کالا مانند سیگار، چای، البسه، برنج و شکر و یا کالاهای ممنوعه‌ای مانند مشروبات الکلی در کشور به اندازه رقم اعلام شده دستگاه‌های متولی امر مبارزه با قاچاق کالا در کشور نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مجلس تصریح کرد: فشار بی امان به مردم مرز نشین و دستگیری و بازداشت افردای که تنها برای گذران زندگی خود مقداری مشخص و بسیار محدود کالا وارد کشور می کنند به معنی مباره با قاچاق کالا نیست زیرا آنچه که اقتصاد کشور را به ورطه نابودی می‌کشاند قاچاق کالای سازمان یافته و نامحدود به کشور است.

 

حجم زیاد قاچاق از جنوب، شائبه فعالیت اسکله‌های غیرمجاز را تقویت می‌کند

وی در باره ورود کالا از مرزهای آبی به کشور گفت: هم اکنون بسیاری از کالاهای قاچاق با حجم انبوه از مرزهای آبی به داخل کشور وارد می‌شود که حجم بالای ورود کالای قاچاق از این مرزها ،این شائبه را ایجاد کرده است که هنوز هم اسکله‌های غیرمجاز در جنوب کشور فعال هستند.

نورا تأکید کرد: متأسفانه نهادهای مسئول در باره قاچاق کالا تنها آمارهای غیرواقعی ارائه می‌کنند و در باره مسائل و موضوع‌هایی که در حوزه قاچاق وجود دارد، حساسیت و واکنش نشان نداده‌اند.

وی با بیان این که مبارزه با قاچاق کالا عزم و ارداه جدی می‌طلبد، گفت: اگر مسئولان به دنبال مبارزه واقعی با پدیده قاچاق هستند، هر چه زودتر طرح کدینگ کالاهای تولیدی و وارداتی را اجرا کنند تا به سرعت و به راحتی کالای قاچاق از کالای غیرقاچاق قابل تشخیص باشد.

 

تقویت تولید داخلی؛ پیش شرط مبارزه با قاچاق

نماینده مردم زابل در مجلس با تأکید بر لزوم مبارزه اصولی و ریشه‌ای با پدیده قاچاق در کشور گفت: مبارزه ریشه‌ای با قاچاق کالا باید در راستای دفاع و حمایت از کالای تولید داخل باشد و تا زمانی که تولیدات داخل از لحاظ کیفیت و قیمت با تولیدات خارجی قابل رقابت نباشد، به طور حتم کالای قاچاق وارد شده و نهادهای متولی تنها به ارائه آمار بسنده خواهند کرد.

وی افزود: هم اکنون بسیاری از کالاها در داخل با کیفیت بسیار پایین تولید و به قیمت‌های بسیار بالا فروخته می‌شوند و این موضوع به‌طور طبیعی گرایش مردم به سوی قاچاق و استفاده از کالای قاچاق را به دنبال خواهد داشت.

نورا تصریح کرد: واقعیت امروز اقتصاد کشورمان، این است که کالاهایی که در داخل با کیفیت نامطلوب تولید می‌شوند و قابلیت انتقال قاچاقی دارند، به‌طور گسترده و وسیع از مبادی رسمی و غیررسمی کشور وارد می‌شوند و به فروش می‌رسند. 

وی با تأکید بر پایین بودن کیفیت برخی از کالاها و اجبار مردم به مصرف آنها گفت: برای مثال اگر امکان ورود خودروهای خارجی به داخل کشور وجود داشت، آیا کسی خودروهای داخلی را با این قیمت، خریداری می‌کرد؟

 

مبارزه با قاچاق کالا به تدابیر ریشه‌ای و زیربنایی نیاز دارد

وی با بیان این که مبارزه با قاچاق کالا تنها فشار بر مردم و توقیف کالاهای آنها در مبادی ورودی و تعیین جریمه‌های سنگین نیست، اظهار کرد: مبارزه با قاچاق کالا به تدابیر ریشه‌ای و زیربنایی نیاز دارد و تا زمانی که کالاهای تولید داخل کیفیت بسیار پایینی دارند و قیمت‌های آنها چند برابر ارزش واقعی آنها است، ورود کالای قاچاق به کشور طبیعی است.

 

به جای فشار بر مرزنشینان و ارائه آمار دلخوش‌کننده، تولید داخلی را تقویت کنید

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تأکید کرد: آیا نهادهای متولی مبارزه با قاچاق کالا تا به امروز اقدام‌های زیربنایی برای مبارزه با قاچاق کالا انجام داده‌اند؟ بهتر نیست در چارچوب مبارزه با قاچاق کالا به دنبال تقویت کیفیت تولیدات داخلی باشیم تا فشار بر مردمان محروم مرزنشین تا مجبور نشویم هر ساله با روش‌های غیر منطقی آمارهای دلخوش کننده از کاهش ورود کالای قاچاق به کشور ارائه کنیم. 

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به تازگی و پس از دو سال، برآورد خود از میزان ورود و خروج کالای قاچاق به کشور را اعلام کرد؛ بر اساس گزارش این نهاد، ارزش کل کالای قاچاق وارداتی و صادراتی کشور در سال گذشته 14.43 میلیارد دلار بوده است که در قیاس با حجم قاچاق 19.2 میلیارد دلاری در سال 1387 کاهش حدود 25 درصدی را نشان می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet