خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/07 18:16:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نشست مطبوعاتی-1

رهبر معظم انقلاب، سئوال و استیضاح را حق مجلس می‌دانند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سئوال از مسئولان و استیضاح وزرا و رئیس جمهوری جزو وظایف و اختیارات نمایندگان است، افزود: رهبر انقلاب نیز در دیداری که داشتیم تاکید کردند که مجلس حق سئوال و استیضاح را دارد چرا که جزء حقوق مجلس است و با این کار مجلس به عنوان نماد آزادی بیان در جامعه نشان داده می‌شود.
رهبر معظم انقلاب، سئوال و استیضاح را حق مجلس می‌دانند رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سئوال از مسئولان و استیضاح وزرا و رئیس جمهوری جزو وظایف و اختیارات نمایندگان است، افزود: رهبر انقلاب نیز در دیداری که داشتیم تاکید کردند که مجلس حق سئوال و استیضاح را دارد چرا که جزء حقوق مجلس است و با این کار مجلس به عنوان نماد آزادی بیان در جامعه نشان داده می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/8100.jpg رهبر,معظم,انقلاب،,سئوال,و,استیضاح,را,حق,مجلس,می‌دانند Icana

 به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) از اصفهان، علی لاریجانی ظهر امروز و در حاشیه سفر خود به استان اصفهان با حضور در نشست مطبوعاتی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر طرح سوال از رئیس جمهوری و اینکه آیا اجرایی می‌شود یا خیر اظهار کرد: سئوال از رئیس جمهوری جزء وظایف نمایندگان واختیارات آنهاست و نمایندگان می‌توانند از وزیران و رئیس جمهوری سئوال و یا استیضاح کنند.

وی ادامه داد: اینکه آنها می‌توانند از ظرفیت سئوال از رئیس جمهوری استفاده کنند، بستگی به افرادی دارد که این موضوع را پیگیری می‌کنند و از نظر آئین‌نامه داخلی مجلس باید ببینیم که آن افراد چگونه‌اند.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور همچنین درباره اختصاص بودجه مترو تصریح کرد: ما دو نوع بودجه داریم و امسال نیز دو میلیارد دلار از بودجه را برای مترو تهران و شهرهای بزرگ اختصاص دادیم وامیدواریم امسال محقق شود اما ارزیابی ما از بودجه امسال این است که این امر محقق خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با حفظ شان دولت تاکید کرد: من نمی‌دانم چرا این بحث در دسترس رسانه‌ها قرار می‌گیرد؛ در حالی که رهنمودهای مقام معظم رهبری همه از سر خیرخواهی برای مجلس و ملت است؛ به طوری که مجلس هشتم نشان داد که در این زمینه منتظر دستور حکومتی نیست و همواره به دنبال عملی کردن رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

رئیس قوه مقننه توجه به فرمایشات رهبر انقلاب را ویژگی بارز مجلس هشتم عنوان کرد و افزود: نگاه مجلس هشتم نگاه عالمانه، دقیق و براساس مردم سالاری دینی است.

وی افزود: در این جلسه هم بحث‌هایی مطرح شد و رهبر انقلاب تاکید کردند که مجلس حق سئوال و استیضاح را دارد؛ چراکه جزء حقوق مجلس است و حتی ایشان گفتند که حتی برخی برای استیضاح و عدم رای اعتماد با من صحبت کردند؛ اما ایشان در جواب آن افراد گفتند که این حق طبیعی مجلس است و اظهار کردند که مجلس باید جایی باشد که نماد آزادی بیان با حفظ احترام‌ها در جامعه باشد که این نگاه، نگاه خیرخواهانه و دقیقی بود.

لاریجانی ادامه داد: بحث دو دو گفتن نمایندگان نیز تنها مربوط به این‌بار نبود و قبلا نیز رهبر انقلاب به آن اشاره کرده بودند که نگاه دقیقی است؛ البته نماینده‌ها زمانی از دو استفاده می‌کنند که نظرشان منفی باشد و عدد چهار نیز به معنای موافقت آنها است؛ اما انعکاسش طور دیگری بود در حال حاضر نیز نمایندگان این موضوع را رعایت می‌کنند و فکر نمی‌کنم که احتیاج به ساز و کار قانونی داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش سئوال دیگر خبرنگاری مبنی بر بحث خشکسالی و کم آبی افزود: مجلس آن کارهایی را که باید انجام دهد، انجام داده و متولی آن را وزارت نیرو قرار داده است؛ البته در این سفر با مسئولان استان در این زمینه صحبت کردیم و قرار شد در تهران این موضوع را با وزرای مربوطه پیگیری کنند.

 

قانون هدفمندی یارانه‌ها طبق مصوبه مجلس انجام نمی‌شود

وی همچنین در رابطه با بحث اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یادآور شد: بحث ما کاملاً روشن است و آنچه که قانون مشخص کرده است که نیمی برای رفاه عمومی و بهبود وضعیت بهداشت و درمان، حمل ونقل و کمک به کشاورزی و دامپروری باشد؛ اما این  نحو که ما در قانون پیش بینی کرده بودیم انجام نشد؛ در واقع ما ده هزار میلیارد تومان به بخش صنعت و کشاورزی اختصاص داده ایم و تخصیص این اعتبارات را پیگیری خواهیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet