خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1390/04/10 09:25:24
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌های مجلس:

قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای نیاز به بازنگری دارد

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزاری رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۷۹ و آیین‌نامه اجرایی آن را بررسی کرد.
قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای نیاز به بازنگری دارد مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزاری رایانه‌ای مصوب سال 1379 و آیین‌نامه اجرایی آن را بررسی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/7698.jpg قانون,حمایت,از,حقوق,پدیدآورندگان,نرم‌افزارهای,رایانه‌ای,نیاز,به,بازنگری,دارد Icana

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز با بیان این مطلب که قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌‌ای به بسیاری از چالش‌ها و دعاوی حقوقی در زمینه این آثار پایان داد، افزود: با این وصف تصویب این قانون را صرفا باید نخستین گام در این مسیر قلمداد کرد زیرا بر فرض جامع بودن قانون مذکور در زمان تصویب، قریب یک دهه از وضع آن می‌گذرد که سرعت تحولات در عرصه فناوری ضرورت بازنگری و تکمیل آن را آشکار می‌کند. مضافا بر اینکه ایرادات ساختاری و اشتباهات قابل ملاحظه آن نیز باید مورد اصلاح قرار گیرد.

این گزارش می‌افزاید: عدم پوشش فضای سایبر و حمایت از حقوق آثار نرم‌‌افزاری در این فضا، تعیین دو نظام با فرایند قانون متفاوت برای یک پدیده واحد، بی‌اعتباری ضمانت‌ اجراهای تعیین شده با گذر زمان، عدم تبیین حقوق مادی و معنوی بسته به نوع نرم‌‌افراز و در بخش‌های جداگانه، ارائه حکمی عام پیرامون تاسیس نظام صنفی رایانه‌ای در این قانون خاص با محوریت نرم‌افزار و ... از جمله نقایص موجود در این قانون است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet