هدر اصلی
1390/04/08 10:41:19
سرویس فرهنگی
گامی دیگر در تبیین تاریخ معاصر:

کتابخانه مجلس 44 سند نفتی منتشر نمود

کتابخانه‌ی مجلس با انتشار کتابی با عنوان «اسنادی از پیامد‌های ملی شدن صنعت نفت ایران(به مناسبت شصتمین سالگرد نهضت ملی نفت)»، به کوشش محمود طاهر احمدی گامی دیگر در تبیین تاریخ معاصر ایران برداشت.
کتابخانه مجلس 44 سند نفتی منتشر نمود کتابخانه‌ی مجلس با انتشار کتابی با عنوان «اسنادی از پیامد‌های ملی شدن صنعت نفت ایران(به مناسبت شصتمین سالگرد نهضت ملی نفت)»، به کوشش محمود طاهر احمدی گامی دیگر در تبیین تاریخ معاصر ایران برداشت. https://cdn.icana.ir/d/019/8086.jpg کتابخانه,مجلس,44,سند,نفتی,منتشر,نمود Icana

به گزارش خبرگزار خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس در این کتاب 44 سند از کمیسیون ملی شدن نفت که برای اجرائی شدن مصوبه‌ی مجلس شورای ملی برای ملی شدن صنعت نفت تشکیل شده بود باز‌نویسی و همراه با تصاویر اسناد و برخی عکس‌های قدیمی مربوط به استخراج نفت آورده شده است. همگی این اسناد مربوط به پیامد‌ها و نتایج ملی شدن صنعت نفت و بخش اعظم این اسناد متعلق به سازمان اسناد ملی ایران است که در جای خود اهمیت خاص خود را دارد.

رسول جعفریان رئیس کتابخانه مجلس در توضیح اهمیت و محتوای این کتاب می گوید:

«شرط اول شناخت تاریخ درست، آن است که چشم های خود را بشوییم، چنان که شرط دوم آن است که  همه آنچه را که در باره مقطع تاریخی مورد بحث گفته و نوشته شده، مورد بررسی قرار دهیم. اما چه کنیم که به دلیل دلبستگی‌ها و علائق، شرط اول را کنار می گذاریم و به دلیل تنبلی و سستی، با بسنده کردن به چند کتاب، درهای دانش را به روی خود بسته و شروع به تحلیل و ارائه نظریه می کنیم.

این مشکل به خصوص در باره تاریخ معاصر بیشتر است، زیرا ارتباط آن را روزگار ما سبب می شود که علائق خود را بیش از آنچه که مربوط به ادوار دور می شود، در شناخت تاریخی‌مان دخالت دهیم.

یکی از نتایج این ناشُستگی چشم این است که بعدها که از سر اتفاق یا به دلایل دیگر، اندکی با واقعیت آشنا می‌شویم، به تدریج چنان می شود که اعتماد خود را به تاریخ از دست می دهیم، در حالی که تاریخ تقصیری ندارد، بلکه این ما هستیم که به دلیل ناآشنایی و برخوردهای مقطعی و سیاسی، با تاریخ واقعی فاصله گرفته‌ایم.

بخشی از مدارک تاریخی که می باید در این قبیل تحلیلها مورد استفاده قرار گیرد، اسناد هستند و ما به خصوص در باره جنبش ملی شدن صنعت نفت، به رغم آن که شمار زیادی از اسناد را منتشر کرده‌ایم، همچنان با اسناد منتشر ناشده مهمی روبرو هستیم که هر کدام آنها می‌تواند روشنگر جنبه‌هایی از این نهضت باشد.

از سوی دیگر، جنبش ملی شدن صنعت نفت، تأثیر عمیقی در جامعه ما داشته و ناشناخته ماندن آن، آسیب‌هایی را بر ما وارد می‌کند. از این رو، لازم است در این زمینه سرمایه گزاری بیشتری کرده و راه را برای عبرت گیری هرچه بیشتر از این تحول مهم فراهم کنیم.

آنچه پیش روی شماست اسنادی است از کمیسیون ملی شدن نفت که در روند اجرایی شدن مصوبه مجلس شورای ملی برای ملی شدن نفت تشکیل شد و تصمیمات مهمی اخذ کرد. بر این اساس، ما با مشتی اسناد پراکنده و بی خاصیت روبرو نیستیم، بلکه برابر ما، گزارش ها و اسناد رسمی است که دیدگاه ها و مراحل اجرایی کار را نشان می دهد.»

این کتاب در 252 صفحه، شمارگان 1000 نسخه، به قیمت 6 هزار تومان و در سال 1390 منتشر شده است. نمایه‌هایی از نام‌ها، القاب، نسبت‌ها، خاندان‌ها، جای‌ها، سازمان‌ها، نهاد‌ها، مناصب و پیشه‌ها نیز در این کتاب مندرج شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet